CORONAVIRUS Reliabilit Eric de Ruijsscher, voorzitter Economic Board Zeeland ZEELAND 3 Mede-eigenaar Quinten van de Vrie van Illuxtron in Ritthem, producent van led-armaturen. Personeel: 30 in vaste dienst en 100 inleenkrachten van sociale werkbedrijven. ,,Het aantal orders is sterk te ruggelopen, met name op de Eu ropese markt. Voor mijn perso neel in vaste dienst krijg ik hope lijk een loonkostenvergoeding uit de NOW-regeling, uit andere re gelingen is weinig gekomen. Het bedrijf heeft niet veel vlees op de botten. Tot het eind van het jaar kunnen we het misschien volhou den, tenminste als we aflossingen vooruit kunnen schuiven, waarbij je weet dat dat geld een keer moet worden terugbetaald. We zien wel perspectief, we hadden een zeer goed eerste kwartaal. Het zou ook een goed jaar worden door grote orders van datacenters. Die orders zijn nu even uitgesteld." ,,Is de nood acuut? Zeker, je moet nu schakelen om te zorgen dat je straks financieel overeind blijf, zodat je je salaris- en andere kosten kunt betalen. Met niks doen en blijven hopen, gaat het helemaal mis. Als er de komende maanden niet meer orders bin nenkomen, hebben we eind dit jaar wel een serieus probleem." „Mijn bank zegt dat ik geen recht heb op een tijdelijke krediet verhoging. Ze kunnen niks voor me doen, zeggen ze. Echter, be drijven hebben nu vooral behoefte aan krediet om hun toekomst vei- Ester Heemskerk, zelfstandig osteopaat in Kloetinge. ILLUXTR™' lig te stellen. Ik signaleer dat ban ken nog maar weinig krediet ver strekken uit de borgstelling mid den- en kleinbedrijf, de zogeheten BMKB-regeling. Terwijl onderne mers nu juist geld nodig hebben. Het zou goed zijn eens te onder zoeken hoeveel bedrijven gehol pen zijn met zo'n borgstellings krediet. Ik denk dat het zwaar tegen valt. Onaccepta bel eigenlijk." „Omdat ik op termijn toch krediet nodig zal hebben, want al mijn privégeld zit ook in het bedrijf, praat ik nu met de provincie en crowdfun- dingbedrijven. Vanuit de provin cie lijkt er weinig mogelijk te zijn. Crowdfunding biedt hopelijk soe laas. Bij private investeerders zit zo'n 350 miljard euro. Het zou mooi zijn als een flink deel van dat kapitaal kan worden aangeboord. Ik snap dat investeerders in deze tijd huiverig zijn. Daarom is het volgens mij een goed idee om een garantstelling voor crowdfundka- pitaal in het leven te roepen. Bij verlies wordt dan een bepaald per- centage gedekt. Dat trekt denk ik investeerders sneller over de streep. Ik hoop dat premier Rutte ons op dit punt echt gaat helpen." Gezinnen ,,Kijk, een extra lening kan het be drijf dragen, zeker als je ook kosten verder beperkt. Het gaat erom dat we levensvatbare bedrijven over eind houden. En natuurlijk voel ik ook de verantwoordelijkheid voor de 30 gezinnen die van Illuxtron leven en de 100 mensen van de so ciale werkbedrijven die voor ons werken. Daar vecht ik nu voor." financiële aanslag, want er komt geen euro meer binnen. Gelukkig hebben we nog het inkomen van mijn man. Hij is in loondienst." „Net als tandartsen en fysiothe rapeuten heb ik als osteopaat een contactberoep. Dat maakt het niet alleen lastig om corona besmettingen uit te sluiten, maar onze beroepsgroep wordt ook niet gecompenseerd door zorgverzekeraars. Dat geldt trouwens ook voor chiroprac tors en acupunctu risten. En waar bijvoorbeeld kappers aanspraak mo gen maken op steunmaatregelen zoals de tij delijke overbruggingsregeling voor zelfstan dige ondernemers en bijzondere bijstand voor zelfstandigen, kan ik van geen enkele re geling gebruik maken. Ik val tussen wal en schip. En ik ben niet de enige." „Onze beroepsvereniging probeert nu de positie van osteopaten en andere contactbe- roepen die buiten de boot vallen, onder de aandacht van het kabinet te brengen. Uiter aard ben ook ik benieuwd waarmee het kabi net dinsdag komt. Kijk, ik kan corona-veilig werken voor zover dat gaat binnen mijn be roep. Ik heb steeds maar maar één cliënt in de wachtkamer. Die kan de praktijk door een zijdeur verlaten. Een mondmasker kan ik vanzelfsprekend dragen, alleen handschoe nen zijn ondoenlijk. Een osteopaat moet het lichaam voelen en dat gaat niet met hand schoenen aan." T? dinsdag 21 april 2020 hebben krediet nodig! first Mede-eigenaar Quinten van de Vrie (l) en directeur commercie en organisatie Ben Brevet van Illux tron. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA „Sinds 23 maart is de praktijk aan huis verplicht gesloten. Dat is een M Osteopaat Ester Heemskerk. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ,,We hebben oog voor de problemen van het midden- en kleinbedrijf. De horeca en con- tactbe- roepen kunnen momen teel niks. De detailhan del heeft het zwaar. Tweemaal per week vergaderen we over hoe we lopende zorgen van ondernemers kunnen kanali seren. Het kabinet heeft daar bij tal van regelingen getrof fen. Regelmatig worden hia ten gedicht. Er is bijvoorbeeld nu 300 miljoen euro vrijge maakt voor de cultuursector en 150 miljoen euro voor de sier- en de aardappelteelt. Er is ook geld om steunmaatre gelen te verlengen. Ik heb op dat punt groot vertrouwen in de overheid." Leningen „Daarnaast stellen banken le ningen uit. Het is niet zo dat ondernemers dat geld meteen volle bak terug moeten beta len zodra de economie weer op stoom is. Die terugbetaling wordt aan eind van de looptijd van de lening geplaatst." „Verder heeft de provincie 2 miljoen euro opzij gezet voor steun aan het Zeeuwse mkb. Je kunt zeggen dat dat niet zo heel veel is, maar beter dan niks toch? Dat geld zal gaan naar veelbelovende bedrijven die innovatief zijn. Bijvoor beeld Unitron in IJzendijke dat grotendeels overstapt op de productie van beademingsap paraten. We zullen ook moe ten accepteren dat sommige bedrijven het niet gaan red den, zoals minister Koolmees van Sociale Zaken en Werk gelegenheid al heeft gezegd. Bedrijven die weinig financiële armslag hebben, het voor de coronacrisis al moeilijk had den en te weinig innoveren, gaan zware tijden tegemoet. Tegelijkertijd zie ik ook onder nemers die zich aanpassen. Kijk maar eens wat er op het gebied aan bezorgmenu's ge beurt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27