Hoge schulden, lage buffers en coronacrisis maken overheden kwetsbaar 2200 medailles en 1000 kroketten voor 'kampioenen van de zorg' van Adrz Joyce is nu even knutselboerin Kunst in je bus voor 100 euro Kampeerboerin vermaakt kinderen van thuisblijvende gasten met knutselvideo's Zeeuwse kunstenaars maken werken die je online kunt kopen en die thuisbezorgd worden zeeland 8 BDO Accountants Adviseurs heeft de financiële gezondheid van de Nederlandse gemeenten vergeleken. De situatie is verslech terd en wordt er volgend jaar be paald niet beter op. Die trend was al zichtbaar voordat de coronacri sis de economie lam legde. Hoewel er flinke verschillen zijn tussen de gemeenten, ook binnen de provincie, springt Zeeland er slecht uit. Gemiddeld hebben de Zeeuwse gemeenten de laagste buffers om tegenvallers op te van gen. De slechte financiële situatie van Vlissingen - de gemeente staat onder financieel toezicht van de provincie en krijgt noodsteun van het Rijk - geeft Zeeland landelijk gezien het laagste percentage solva biliteit (de mate waarin een ge meente in staat is om aan haar fi nanciële verplichtingen te vol doen), stelt BDO. ,,Maar als we Vlis singen niet meetellen, is de solvabi liteit van de Zeeuwse gemeenten nog steeds onder het landelijke ge middelde", zegt onderzoeker Eelke Jan Jongsma. Daar komt bij dat Zeeuwse ge meenten samen met die in Zuid Holland de hoogste schulden heb- ben. ,,Op zich is dat niet niet heel erg", verklaart Rob Bouman, voor zitter van de branchegroep over heid van BDO. ,,Als de rente laag is, zoals nu, valt dat wel mee. Met le ningen kun je belangrijke dingen financieren. Maar je loopt meer ri sico als de rente onverhoopt gaat stijgen." Afkalven BDO spreekt van een veenbrand. Op het eerste gezicht lijkt het wel mee te vallen met de gemeentelijke huishoudboekjes. Ruim 200 ge meenten (waarvan vier in Zeeland) sloten 2018 af met een totaal tekort van 950 miljoen euro, tegenover 150 gemeenten die samen een winst hadden van 820 miljoen euro. Dat is een min van 130 miljoen euro, ter wijl alle gemeenten bij elkaar be- schikken over een vermogen van 30 miljard. Maar dit jaar stevenen mo gelijk 270 gemeenten af op een te kort. Dat loopt op tot een totaal van 1 miljard euro, terwijl de buffers Maar je loopt meer risico als de rente onverhoopt gaat stijgen overal flink afkalven. Bouman: ,,Juist de gemeenten waar de buf fers niet zo groot zijn, zoals in Zee land, komen als eerste in de proble men." Oorzaak zijn de kosten voor on- der meer jeugdzorg en uitkeringen, iets waarop gemeenten niet zomaar kunnen bezuinigen. En dan is de coronacrisis nog niet meegenomen in de berekeningen. Daarvan zijn de financiële gevolgen nog niet te overzien, aldus BDO. 'De grote vraag is in hoeverre het Rijk bij springt en gemeenten helpt om ook deze klappen op te vangen.' Maatwerk Volgens de accountants moet het Rijk bij het verdelen van geld over de gemeenten nadenken over maatwerk voor de regio's en moet er kritisch worden gekeken naar de taken en de omvang van gemeen ten. It I dinsdag 21 april 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Veiligheid I pleiding Communicati Marketing icrv: Inkoop Finance Control Harrie Verkaik (l) overhandigt de medailles voor de zorgkampi- oenen aan Mirjam van Zuilen van het Adrz in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN GOES De zorgmedewerkers van het Adrz werden gisteren beloond voor al hun inspanningen tijdens de coro nacrisis. Zo werden zij getrakteerd op medailles en kroketten. Sportprijzenfabrikant Harrie Verkaik uit Middelburg overhandigde 's och tends 2200 medailles. 'Omdat de prestatie die de zorgmedewerkers hebben geleverd, en nog moeten le veren, ver boven elke sportprestatie uitsteekt. Het zijn zorgkampioenen.' Daarna was het de beurt aan cate ringbedrijf Onder de Toren uit Goes. 'We hebben voor alle 1000 aanwe zige medewerkers kroketten gebak ken. Omdat zij nu juist keihard aan het werk zijn.' ZEELAND 4 Financiën gemeenten slecht Er woekert een veenbrand door de begrotingen van de Neder landse gemeenten. De corona crisis kan die eerder en feller doen oplaaien. Vanwege hun hoge schulden en lage buffers zijn vooral Zeeuwse gemeenten kwetsbaar. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Rob Bouman, BDO Kijk voor de benchmark van BDO op bdo.nl/benchmarkgemeenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25