'Dit is de tijd om bij jezelf te rade te gaan' BN'er@home Dl 20 MEDIA CULTUUR Fajah Lourens ANGELA KIJKT TV Quote van de dag Ik praat ook zo tegen mijn hond of de slager, hoor INTERVIEW HENK VAN DER LINDEN Regisseur Henk van der Linden (94) is uniek in de Nederlandse filmwereld. Met zijn jeugdfilms was hij dé pionier in dit filmgenre. Zijn leven en loopbaan beschrijft hij in zijn autobiografie Tussen de filmrollen. Hoe vervelend de coronacrisis ook is, hij biedt wel carrièrekansen. Helemaal voor BN'ers. Zanger Dries Roelvink is ineens documentairemaker. Interviewer Sven Kockel- mann is de nieuwe Joost Vullings van Eva Jinek (waarin ik graag een dikke middelvinger naar de NPO zie, dat hem niet 'likable' genoeg vond voor de presentatie van Opi). En Maurice de Hond heeft kennelijk een LOI-cursus virologie ge volgd en mag aan een talkshowtafel vertellen wanneer en hoe we het beste uit de lockdown kunnen komen. In het ene geval vind ik het wel grappig (Roel- vink), in het andere terechte erkenning (Kockel- mann) en in het derde ronduit gevaarlijk (De Hond), want hij ging lijnrecht in tegen het over heidsbeleid. 'De 1,5 metermaatschappij is niet echt nodig nu 'superspreadevents' als festivals, voetbalwedstrijden en kerkdiensten zijn verbo den. Mondkapjes werken net zo goed, zo niet beter. Met de fijne bijkomstigheid dat de econo mie dan weer gaat draaien.' Was getekend, soci aal geograaf De Hond, die grafieken had meege nomen over luchtvochtigheid en rondvliegende spuugdeeltjes, aerosolen genaamd. hem met z'n allen niet serieus hoeven te nemen, omdat zijn Tweede Kamerpeilingen er ook altijd naast zitten. Maar dit is wel Maurice de Hond. Naar wie we gewend zijn wél te luisteren en aan wiens woorden we, zeker in verkiezingstijd, grote waarde hechten. Dat is een verschil met Jort Kelder, die 'gewoon' opiniemaker is. Daarbij verkondigt De Hond - die overigens opmerkelijk nerveus aan tafel zat - een bood schap die we graag willen horen: dat het risico meevalt en we snel terug kunnen naar het oude normaal. Ik durf er heel wat onder te verwedden dat veel Opi-kijkers zaterdagavond hun bier en toastjes brie even vergaten, aandachtig luister den en instemmend knikten. Aan Opi-huisviroloog Ab Osterhaus de taak wetenschappelijk verantwoorde tegenwerpin gen te geven. Maar dat versterkte de status van De Hond eigenlijk alleen maar. Door hen zo naast elkaar te zetten, suggereer je dat ze min of meer gelijkwaardig zijn en hun mening dus ook. Terwijl - ik herhaal het nog maar eens - de één erkend viroloog is en de ander de afgelopen ja ren bezig was met zetelverdeling, iPadscholen en de Deventer Moordzaak. Mijn hartenkreet naar iedereen, tv-redacties incluis: laten we vooral naar de deskundigen luisteren, ook al is hun boodschap niet wat we willen horen. En laat al die LOI-virologen waar ze horen: achter hun Ikea-bureautjes in plaats van talkshowtafels. Barbie in ziekenhuis Concerten via de app isschien is de om schrijving 'de grote doe-het-zelver on der de Nederlandse filmregisseurs' de beste manier om Henk van der Lin den (94) te typeren. In de periode 1943-1985 maakte de Limburger 81 films (waaronder veertig lange pro ducties), die hij deels in zijn eigen tuin opnam en waarin zijn beide kin deren Cor en Jos en zijn uitgebreide kennissenkring de vertolkingen voor hun rekening namen. Hij schreef de scenario's, filmde, deed de montage en stond ook zelf wel voor de camera. Zijn keuze viel vaak op Nederlandse jeugdboeken, zoals Dik Trom, Pietje Bell en Sjors en Sjimmie. Geschat wordt dat in de loop der jaren twintig miljoen Nederlan ders zijn werk op het doek hebben gezien. Van hoogwaardige kwaliteit waren zijn films niet. Maar de liefde voor het vak en het enthousiasme van alle medewerkers spatte elke keer van het doek. Dat blijkt onder meer uit de vier gerestaureerde films die op dvd bij het boek zijn gevoegd. Wie de herinneringen van Van der Linden leest, krijgt meteen sympa thie voor de man. Hij was iemand die geen grote filmkunst wilde maken, maar vooral vermaak voor een zo breed mogelijk publiek. En dat werd decennialang gewaardeerd. Zo draaide de kinderfilm Nieuwe Avon turen van Dik Trom uit 1958 28 jaren onaangebroken in Nederlandse bios copen, waarmee de regisseur zelfs het Guinness Book of Records haalde. Zijn biografie Tussen de Filmrollen laat ook een bescheiden mens zien, die voortdurend koos voor zijn Lim burgse milieu. Hij kreeg ooit het aan bod van een Amerikaanse filmmaat schappij, die hij voorzien had van een kopie van Drie jongens en een hond, om een serie van 48 speelfilms van dertig minuten per stuk over hetzelfde on derwerp te maken. Commercieel aanlokkelijk, maar Van der Linden zag er toch vanaf. ,,Immers'', schrijft hij, ,,mijn hele leven zou overhoop worden gegooid. Gezellig met de jon gens een of twee films per jaar ma ken, kon dan niet meer.'' Wie het lijvige levensverhaal leest krijgt automatisch ook een beeld van de Nederlandse filmwereld in de ja ren 20 en de decennia daarna. Van der Linden groeide letterlijk op tussen de films. Zijn ouders hadden een film theater - de Emma Bioscoop in Hoensbroek - waarvan hun woning onderdeel uitmaakte. De keuken leidde tot de entree en de projectca bine lag pal tegenover de slaapkamer waar Van der Linden ter wereld Hoe gaat het met je? ,,Goed, iedereen in mijn familie is, weer, gezond. In het begin van de coronacrisis hadden mijn dochter, vriend en een huisge noot symptomen. Of het echt corona was, weten we niet, maar het had er wat weg van. Ik had zelf wat hoofdpijnklachten en was heel erg moe, zó moe dat ik 's middags wilde gaan liggen." Wat doe je overdag? ,,Ik heb een kantoor aan huis en mijn vier medewerkers en ik werken om de beurt op kantoor. Ik zit veel in de keuken thuis en help mijn zoon met school.Voor- heen had ik een volle mailbox en racete ik van meeting naar mee ting. Die gaan nu niet door, dat geeft ons tijd om dingen ook goed af te ronden. En dat zorgt weer voor rust." Heb je nog aanraders? ,,Jazeker, ik heb bij Pathé Thuis een heel gave film gezien, Inter stellar met Matt Damon. Ik kan ook wat zelfontwikkelingsboe- ken aanraden. Nu is dé tijd om bij jezelf te rade te gaan: 'Leidde ik hiervoor wel het leven dat ik wilde? Is dit wel mijn droom baan?' We kunnen wél veranderen, gelukkig en geliefd zijn van Cheta- nya de Wit, zij is arts en me dium. Dromen durven doen van Ben Tiggelaar geeft heel concreet inzicht in je leven Wellicht helpt het je te gaan doen wat je wilt doen in je leven." Maurice Nu kan ik wel heel flauw gaan roepen dat we —Vera uit Boer zoekt Vrouw op Radio 2 over haar flirterige imago. dinsdag 21 april 2020 PC ONGEVAL Realityster Samantha de Jong, beter be kend als Barbie, ligt met zware verwondingen in het ziekenhuis na een ernstig auto-ongeluk. Ze zat als pas sagier in een auto die tegen het hekwerk van een viaduct botste. MUZIEK Een idee van tv-maker Tim Hofman om in coronatijd te betalen voor streams van concerten heeft geleid tot een nieuwe app. Artiesten en poppodia verko pen tickets voor een livestream via Hometour. events. 3 "U O Pionier met passie voor jeugdfilms Ab Zagt Nederland zit voorlopig vooral thuis en veel BN'ers dus ook. Wat lezen, luisteren of kijken zij om de dag door te komen? Vandaag geeft actrice en fit nessgoeroe Fajah Lourens (38) haar aanrader(s). Janske Mollen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20