Joost Luiten wacht af: 'Wel Verwachting is dat premier verbod op alle 18 Deze week komt er duidelijkheid over de eredivisie en eerste divisie. Vanavond is eerst het kabinet aan zet. Vanaf 1 september pas weer voetbal, dat is nu het verwachte scenario. Kort Lokeren failliet verklaard Sporting Lokeren is failliet. De Belgische voetbalclub, getraind door Stijn Vreven (46, foto), kwam uit op het tweede niveau en kampte met een schuldenlast van 5 miljoen euro. Diverse leveranciers werden al niet meer betaald en spelers en andere werk nemers ontvingen geen salaris meer. Meer angst en depressie Het aantal voetbalsters en voetballers met symptomen van depressie of angst is sterk toegenomen sinds de sport stilligt door de coronapandemie. Dat meldt de mondiale spelersvakbond FIFPro, die een onderzoek liet doen door het UMC in Amsterdam. Uit die studie blijkt dat 22 procent van de voet balsters en 13 procent van de voetballers lijden aan depressieve klachten als desinte resse, gebrek aan eetlust en energie en wei nig zelfrespect. Martin dubt over toekomst Tony Martin (34, foto) stelt een besluit over het beëindigen van zijn loopbaan voorlopig uit. De Duitser van Jumbo-Visma had voor de coronacrisis nog gesuggereerd na dit jaar ermee op te houden. ,,Op dit moment ver keert de wielersport in een onduidelijke si tuatie. De teams weten niet hoe ze er finan cieel uitkomen. Het is nu niet de tijd voor overhaaste beslissingen", zei Martin in de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. ,,Maar er komt een dag dat ook de ploeg duidelijk heid wil.'' Sportclubs voelen pijn De sluiting van de sportclubs tot 1 juni zorgt voor gemiddeld 30 procent minder barin- komsten. Dat blijkt uit een onderzoek van Twelve, dat de betaalsystemen verzorgt voor ruim 2500 sportclubs in Nederland. Het bedrijf schat dat de schade voor de clubs nu al is opgelopen tot 100 miljoen euro. De in komstenderving voor hockey- en voetbal clubs is het grootst. Die lopen gemiddeld 35.000 euro aan inkomsten mis. Quote van de dag 'Ik denk dat het nu vooral zaak is om jezelf niet mentaal uit te wringen' Nunnink maakt een transfer Dekker uit het toernooi Op 8 maart, bijna anderhalve maand geleden alweer, maakte Denzel Dumfries het voorlopig laatste doelpunt in de eredivisie. De verdediger van PSV scoorde op be zoek bij FC Groningen: 0-1. De kans is groot dat Dumfries ook de laatste doelpuntenmaker blijft. Naar ver wachting wordt de competitie deze week definitief stopgezet als gevolg van nieuwe coronamaatregelen. Wellicht gaat vanavond bij de persconferentie van Mark Rutte al de stekker eruit. Indirect dan toch, omdat de premier aankondigt dat er tot 1 september een verbod blijft op alle evenementen met een vergun ningsplicht. Dat verbod loopt nu tot 1 juni. Vertegenwoordigers uit het betaald voetbal verwachten een verlenging, omdat de regering geen enkel risico voor de volksgezond heid wil. Dat maken ze op uit hun rechtstreekse gesprekken met de politiek. Als het kabinet inderdaad zo'n besluit neemt, zou je nog kunnen discussiëren over de status van competitievoetbal zonder publiek. Maar daarvan is duidelijk dat veel burgemeesters zulk soort duels niet willen. Zij vrezen dan voor een op loop van fans buiten de stadions. Bovendien stopt een aantal clubs graag zelf per direct. Dat is mede omdat zendgemachtigde FOX Sports vorige week de laatste beta lingstermijn voor dit seizoen heeft overgemaakt (zo'n 20 miljoen euro), wat voor financiële lucht zorgt. En wat ook meespeelt: de UEFA lijkt zijn toon te matigen. De machtige Europese voetbalbond dreigde eerder nog met harde sanc ties voor landen die hun nationale competities vroegtijdig beëindigen. Veel kan dus vanavond al duidelijk worden in de toespraak van de pre mier. In aanloop daarnaartoe is er op meerdere borden geschaakt en gelobbyd. Gisteren vergaderde het kabinet nog een laatste keer met de burgemeesters. De KNVB en NOC*NSF trokken in hun gesprek ken met 'Den Haag' samen op en het profvoetbal voerde deels ook een eigen lobby. Die laatste kwam alleen nauwelijks van de grond, want de clubs zijn in hun collectief van de Eredivisie CV onderling ho peloos verdeeld. Succesje Voor de politiek is niet duidelijk wie dé stem van het betaald voetbal vertolkt. Ingewijden stellen dat het lobbyen zich daardoor verplaatste naar het informele circuit, waarbij diverse individuele directeuren van profclubs zijn gebeld door politici. De kern in die bilateraaltjes blijft Op het balkon van zijn apparte ment in Rotterdam tegen een ge spannen net slaan. Sinds de golf baan en drivingrange op slot zijn gedraaid, zoekt Joost Luiten (34) naar alternatieven. Nederlands be ste professionele golfer wil deze pe riode zijn lichamelijke oefeningen zo goed als mogelijk blijven doen en zorgen dat-ie fit blijft. ,,Op zo'n balkon ga je natuurlijk niet acht uur staan trainen, maar het is wel lekker om even je swing te kunnen ma ken. Ideaal is het niet, maar wat is dat wel in deze tijd?'' Na onder meer de virtuele koer sen in de wielersport is ook de golf- wereld bezig om de professionele spelers hun sport op digitale wijze met en tegen elkaar uit te kunnen voeren. De afgelopen weken heeft Luiten meegewerkt aan de tot standkoming van een onlinecom- petitie die bijna gereed is. Met be hulp van een indoorsimulator kun nen alle pro's op dezelfde baan spe len. Op zondagavond worden de beelden online uitgezonden, voor- zien van commentaar van spelers. ,,De baan wordt geprojecteerd op een scherm, waar je de bal tegen slaat. Het afslaan is geen probleem, maar dat geldt niet voor het chip pen en putten. Kun je het vergelij ken met spelen op een echte baan? Nee, maar je bent wel bezig met je golfbewegingen en er is een com petitie. Dat laatste mis ik het meest; het spelen van wedstrijden.'' Toch zou het kunnen zijn dat Luiten en z'n collega's als de eerste topsporters weer met hun vak in het echt aan de slag kunnen. On langs maakte het NOCNSF zich bij de overheid hard voor een versoe peling van de lockdown voor enkele sporten, waaronder tennis en golf. ,,Vergeleken met een contactsport dinsdag 21 april 2020 VOETBAL VOETBAL WIELRENNEN AMATEURSPORT —Wielrenster Annemiek van Vleuten over de coronacrisis GO HOCKEY International Laura Nun nink (25,foto) verruilt na vele jaren Oranje-Rood uit Eindhoven voor Den Bosch. De middenveld ster, die al 120 keer in het shirt van Oranje heeft gespeeld, heeft een contract voor twee jaar getekend bij de negen- tienvoudig Nederlands kampioen. DARTS Jan Dekker (29, foto) bleef tijdens de derde avond van de PDC Home Tour met lege handen. De Drent verloor drie keer en is uitgescha keld. Dekker begon met een nipte 5-4-neder- laag tegen Jonathan Worsley. Hij was daarna kansloos tegen Dave Chisnall en Scott Waites. Het is week van de waarheid Maarten Wijffels Rotterdam Misschien was PSV'er Dum fries de laatste doelpuntenma ker van dit seizoen tegen Gro ningen. FOTO BSR Als er één sport is die op vrij eenvoudige wijze coronaproof gemaakt kan worden, dan is dat golf wel. Tweevoudig winnaar van het KLM Open Joost Luiten wil niets liever dan weer de golfbaan op, maar hij waakt voor te veel optimisme. Ralph Blijlevens Rotterdam O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18