je een kind krijgt Geen lichamelijk contact hebben doet wat met je We moeten niet alleen ruimtelijk maar dus ook emotioneel afstand houden 17 René Diekstra je kind te versterken. Verder kan ik iedereen de yogahouding Savasana aanraden, dat de herstellende hou ding betekent. Je ligt dan zo stil als een lijk op je rug en laat alle gedach ten van je afstromen. Die oefening is goed als alles je even te veel wordt. En oh ja: smeer je dagelijks in met koud- geperste biologische sesamolie. Dat is hét middel om te herstellen van een bevalling. Ik deel in mijn boek yoga-oefenin- gen, boekentips, kledingadviezen en recepten. Mijn man en ik hebben een biologische saladebar, dus mijn voe dingskennis kwam goed van pas. De nadruk ligt daarbij op wat wél mag.'' ,,Bijna wel ja. Juist omdat ik na de eerste bevalling naar huis werd gestuurd met alleen een paar bek kenoefeningen, ben ik bij de tweede losgegaan. Haha.'' ,,Het moederschap wordt enorm opgehemeld. Moeder worden is on gelooflijk mooi, maar kan ook saai, vervelend en uitdagend zijn. Daarom heb ik ook aandacht voor minder leuke ervaringen en prenatale en postnatale depressie. Aan de andere kant hoor je paniekverhalen over bevallen en hangt er soms te veel negativiteit omheen. Moeder worden is niet alleen maar leuk of niet leuk, het is het allebei.'' ,,Een lieve, zorgzame partner is goed voor je mentale welzijn. Je part ner moet je veilige haven zijn. Laat hem of haar van alles regelen. Weet dat kraambezoek niet direct verplicht is, je kunt samen een tijdje van jullie kind genieten voordat het zover is dat anderen op bezoek kunnen komen. Vrouwen hebben vaak het gevoel er alleen voor te staan, dat hoeft niet zo te zijn. Vraag vrienden en familie om hulp. Een andere tip is: overweeg eens een Doula te boeken, dat is een niet-medisch geschoolde vrouw die optreedt als bevalcompagnon. Veel ouders hebben daar baat bij.'' ,,Dit boek schrijven was intenser dan mijn twee bevallingen bij elkaar, maar ik moest het doen. De eerste duizend dagen vanaf de conceptie zijn cruciaal voor de mentale, emo tionele en fysieke ontwikkeling van een kind. Ook daarom is het welzijn van moeders zo belangrijk. Dat be tekent niet dat je geen stress mag hebben, want op veel dingen heb je geen invloed, maar wel dat het goed is om daar bewust mee om te gaan. Ik zie mijzelf als een curator van allerlei mogelijkheden en inzichten die er zijn rond moeder worden. Elke zwangerschap en bevalling is anders. Daarom nodig ik vrouwen uit om zelf te ontdekken wat voor ze werkt. Mama'en biedt ze daarbij herkenning en tools om liefdevol voor zichzelf te zorgen. Dat is uiteindelijk niet alleen belangrijk voor jezelf, maar ook voor je baby.'' Betekent sociale afstand ook emotio nele afstand? Eerste Paasdag brachten onze jongste zoon en zijn vrouw ons een anderhalvemeterbezoek. Ze had den hun jongste kind, 15 maanden oud, meegenomen. Aangezien we in de tuin voldoende ruimte hebben om de voorgeschre ven afstand in acht te nemen, mocht hij rond lopen. We hadden een koord gespannen om de veilige afstand te markeren. Nauwelijks liet zijn vader hem los of hij rende op mij af, zijn hand jes voor zich uitstrekkend. Terwijl ik naar achter week, tilde zijn vader hem net op tijd op en zette hem achter het koord neer. Een ingreep die vervolgens nog tig keren herhaald moest worden. Ik ervoer dat als absoluut niet leuk. Tot zo'n vier weken geleden paste ik, vanaf dat hij een maand oud was, elke week een groot deel van een dag op hem. Naarmate de maan den verstreken werd wederzijdse gehechtheid steeds intenser. Als ik binnenkwam om de op pas af te lossen en hij zag mij, maakte hij zich overal van los en kwam naar mij toe rennen. Precies zoals hij met Pasen deed. En het eerste wat ik dan deed was hem oppakken, knuffelen, rondsjouwen, in de lucht gooien en op schoot nemen. Ons begroetingsritueel zeg maar. Pre cies alles wat we deze Pasen niet mochten. Zijn voortdurende pogingen bij me te kunnen komen en zijn vaders en mijn inspanningen om dat te voorkomen, maakte de ontmoeting voor ons beiden frustrerend - enigzins verdrietig zelfs. Toen hij enige tijd later na veel gezwaai en afstandskussen met zijn ouders vertrok, realiseerde ik me terwijl ik de voordeur achter hen sloot, dat er niet alleen social distancing had plaatsgevonden, maar ook social-emotional dis tancing. We hadden niet alleen ruimtelijk maar ook emotioneel afstand moeten houden, we hadden behalve meters ook onze verlangens naar fysieke contact moeten inleveren. Sindsdien houdt de vraag mij bezig wat social-emotional distancing aanricht als het nog maanden- of wie weet jarenlang moet. De wetenschap heeft in elk geval nog weinig zin nigs aan antwoorden te bieden op deze even belangrijke als gevoelige vraag: maakt afstand moeten houden het moeilijker gevoelens te on derhouden? dinsdag 21 april 2020 M Nina Pierson: ,,De eerste duizend dagen na de conceptie zijn cruciaal voor de ont wikkeling van een kind. Daarom is het welzijn van de moeder ook belangrijk." FOTO DINGENA MOL Diekstra is bang dat de relatie met zijn kleinzoon van ruim een jaar verandert als fysiek contact gemeden wordt. Je geeft wel tachtig tips, adviezen en oefeningen. Heb je ze allemaal uitgeprobeerd? Je hebt het over een realistische selfcaregids en eerlijke ervarings verhalen. Wordt het moederschap in jouw ogen te rooskleurig voor gesteld? Wat is de rol van de partner en anderen uit de directe omgeving als je moeder wordt? Wat maakt dat vrouwen die moe der worden jouw boek zouden moeten lezen? Mama'en - Zorgen voor jezelf tijdens de zwangerschap, geboorte en kraamtijd, uitgeverij Spectrum, €34,99. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17