GEZOND Wijze lessen en veelgemaakte fouten als Vraag het onze specialisten 16 In haar nieuwe boek Mama'en gidst Nina Pierson (34) vrouwen door de zwangerschap, bevalling en kraamtijd. Haar boodschap: ,,Er wordt niet alleen een kind geboren, maar ook een moeder, zorg ook goed voor haar.'' Hoe blijf ik op gewicht in tijden van thuiswerken? Hoe vind ik nog een geliefde met dat afstand houden? Hoe kan ik mijn droge handen het best verzorgen? ,,Bij mijn eerste stond alles in het teken van 'de grote onwetendheid'. Ik had geen idee wat me te wachten stond en was vooral bezig met de baby, daardoor liep ik mezelf voorbij. Dankzij mijn ervaring met yoga en meditatie verliep de bevalling wel vlot, maar twee dagen erna zat ik alweer twintig mensen te entertai nen in mijn huis. Ik was moe, kreeg bekkenklachten. De tweede keer wist ik hoe belangrijk ontspanning en goede hulp zijn, en kon ik ervan genieten. Daarom heb ik dit boek geschreven. Moeder worden is zo overweldigend dat veel vrouwen vergeten om voor zichzelf te zorgen, terwijl er niet alleen een kind wordt geboren, maar ook een moeder.'' ,,Ik leg de nadruk in mijn boek op het geestelijke en lichamelijke welbevin den van vrouwen. Je geest beïnvloedt 'Je partner moet je veilige haven zijn. Laat hem of haar ook van alles regelen als je een kindje krijgt' je lichaam en andersom. Ontspan ning heeft bijvoorbeeld effect op je hormonen. Als je ontspant is je zoge heten parasympatische zenuwstelsel actief. Je lichaam maakt dan onder meer het hormoon oxytocine aan, wat nodig is voor goede weeën en verdere ontsluiting. Bij spanning is je sympathische zenuwstelsel actief en worden er meer stresshormonen als adrenaline aangemaakt. Dat remt weer de productie van oxytocine. Ook goed om te weten is dat je brein verandert rond de zwangerschap. Zelf vond ik het interessant om te ontdekken dat er in andere landen meer zorg en aandacht is voor vrou wen na de bevalling. Hier wordt de kraamtijd nogal eens vergeten. Zorg van tevoren voor hulp na de beval ling. Laat vrienden omstebeurt voor je koken en vraag eens een massage als kraamcadeau, dat is geen overbo dige luxe.'' ,,Een mooie oefening vind ik, is een brief schrijven vanuit je ongeboren kind. Je verplaatst je dan in de belevingswereld van je baby; een praktische manier om de band met dinsdag 21 april 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE KLASKE VAN NORREN In deze tijd hebben we minder afleiding, bewegen we minder en kunnen we gemakkelijk bij de koekjestrommel. Het is dus zaak niet zwaarder te worden. Daarom wat tips om gezond te blijven eten. De bekendste: eet voldoende groente en fruit. Bij fruit ligt hierbij de nadruk op het woordje 'eet' - lie ver geen fruitsap dus. Dat verzadigt minder en bevat veel fruitsuiker en min der vezels. Kies volkoren boven witte graanproducten. Vezels zorgen dat je minder eet, ze verbete ren de bloedsuikerspiegel en geven een goede stoelgang. Eet magere eiwitrijke produc ten zoals magere kwark of yoghurt of vergelijkbare plant aardige eiwitten. Verminder de consumptie van energierijk voedsel, producten met veel vet en suiker. Drink voldoende calorievrije dranken zoals water, thee en koffie zonder suiker. En check de houdbaarheids data van de levensmidde len in uw (koel)kast: het is jammer ziek te worden van een bedorven product omdat je nu liever niet naar de winkel gaat. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Een vriend stelde dezelfde vraag toen we buitenshuis op anderhalve meter afstand een glas wijn dronken. Hij is vrijge zel en ziet zijn kansen door het coronavirus slinken. Wie durft er nog af te spreken? En hoe? Mijn vriendin die er ook bij was, zei: „Misschien gaan mensen elkaar net als vroeger weer het hof maken." Ik meende te zien dat ze een beetje weg droomde bij het idee. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Het kan gebeuren dat uw huid klachten krijgt na al dat han den wassen: droogte, kloofjes, roodheid, schilfering en jeuk. Om dit te voorkomen of te behandelen, kunt u uw han den na elke wasbeurt in smeren met crèmes of zalven. Momenteel wordt veel re clame gemaakt voor allerlei handproducten die ideaal zouden zijn om huid klachten na het han- Maar inderdaad: elkaar al te snel aanraken, laat staan be springen, is er voorlopig niet bij. Dat maakt corona als het ware een chaperonne van de 21ste eeuw. Maar net als vroe ger zal ook deze chaperonne de liefde niet tegenhouden: het verlangen ernaar is zo sterk, dat vindt altijd een weg. Er zul len nieuwe omgangsvormen komen, waaraan we ook ple zier beleven om hun inventivi teit en speelsheid. Bovendien: begeerte is gebaat bij af stand. In plaats van vragen of er al is gezoend en of je al bent blijven slapen, zullen vrienden vragen: 'En, is jullie anderhalvemeter- zone al opgeheven?' den wassen tegen te gaan. Trap er niet in. Het is eigenlijk vrij simpel. Het beste advies is om uw handen in te smeren met een vettige crème of zalf, bijvoorbeeld pure vaseline. U weet wel, die zalf waarin een lepel overeind blijft staan. Vaak is een crème op zalfbasis, zoals een vaseli- necrème, gemakkelijker te smeren en gebruikersvriende lijker dan andere. Kies er eentje uit die onge parfumeerd is bij eventuele overgevoeligheid van de huid. Nogmaals, het maakt niet uit of het billencrème of -zalf, voetcrème of -zalf, gezichtscrème of -zalf of handencrème of -zalf is. Hoe vetter, hoe beter. BINA AYAR Je kreeg als drukbezette onder nemer onlangs je tweede dochter. Hoe heb je zelf het 'mama'en' ervaren? Je interviewde wetenschappers en experts over moeder worden. Welke inzichten levert dat op? Welke tips heb je voor aanstaande moeders? Verlies het oog'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16