CORONAVIRUS ECONOMIE 13 Duizelingwekkend veel vers voedsel gaat verloren. De voedseldistributie in Noord-Amerika is door het coronavirus zo verstoord dat grote hoeveelheden moeten worden gedumpt. Het was een treurig ge zicht, toen Mike van Wieren de kraan openzette om de op brengst van een paar melkbeurten weg te laten lopen. Een tank vol, zo de mest put in. ,,Het is triest'', zegt de Gro ninger, die twintig jaar geleden de oceaan overstak en nu een melkvee bedrijf met 140 koeien runt aan de Canadees-Amerikaanse grens. Maar ja, je weet dat het niet anders is.'' Van Wieren (foto) is een van de boeren in de VS en Canada die samen miljoenen liters melk hebben laten weglopen. Want na de verkoop- piek door hamsterwoede komt nu de tegenwind: boeren kunnen hun pro ducten niet kwijt, omdat gesloten restaurants, scholen, hotels en kanto ren geen bestellingen doen. In de VS gaat onge veer de helft van het gepro duceerde voedsel naar de ho reca. Vooral in de zuivelbranche is het probleem nijpend - Starbucks ser veert geen lattes, maar de koeien blij ven dagelijks melk geven. Duizeling wekkende hoeveelheden melk gaan verloren. Sommige boeren plaatsen video's op sociale media van melk die uit gigantische tanks afvoerputten of weilanden in gutst. Vuilnis Zuivelcoöperatie Dairy Farmers of America schatte dat zo'n 14 miljoen liter per dag gedumpt moet worden, bericht The New York Times - zo'n 5 procent van de totale Amerikaanse melkproductie. In de Canadese pro vincie Ontario ging het in een eerste ronde volgens vakblad Ontario Farmer om 500 boeren die in totaal tot 5 miljoen liter per week dumpen. Abp Hetisalsofjenaeen 1dag flink aanpoten door V je werknemers al hun producten bij het vuilnis ij. gooit, omschrijft Darin Von Ruden, melkveehouder en voorzitter van de Boerenvak- bond van Wisconsin, de zuivelstaat van de VS. ,,In de afgelopen jaren hebben boeren er soms voor gekozen om te dumpen, om een statement te maken, of om te helpen met het pro bleem van overproductie dat we hier in de VS hebben. Maar nu wordt het van je geëist, dat is anders. In deze tijd van het jaar produceren de koeien nog wel het meest.'' Des te zuurder: uit de hele VS ko men berichten over overweldigde voedselbanken die nog nooit zoveel klanten zagen nu in vier weken 22 miljoen Amerikanen werkloos zijn geworden. Maar overtollige melk do neren is zo makkelijk niet. Voedsel- banken hebben de ruimte niet om zo'n bederfelijk product koel te hou den, en de meeste boeren hebben geen mogelijkheden om hun melk te pasteuriseren en verpakken. ,,Ik kan geen tank ongepasteuri- seerde melk bij een voedselbank zet ten en zeggen: kom maar met een emmer'', zegt Van Wieren, die van de zuivelcoöperatie wel betaald kreeg voor zijn melk. Aan een supermarkt leveren dan, waar de producten uit de schappen vliegen? Machines die zijn afgesteld op grootverpakkingen voor restaurants of kleine melkpakjes voor scholen, kunnen niet zomaar re- tailverpakkingen leveren, zo blijkt. Verstoord De voedseldistributie is in de VS flink verstoord. Sommige akkerbou wers ploegen hun uien onder nu res taurants die uienringen serveren ge sloten blijven. Ondertussen dreigen lege schappen, nu diverse vlees verwerkers zijn gesloten vanwege corona-uitbraken onder medewer- kers. In South Dakota werden ruim driehonderd werknemers van een fa briek die 5 procent van het Ameri kaanse varkensvlees levert, positief getest. Dat de fabriek stilligt, 'duwt ons land gevaarlijk dicht naar de rand wat betreft onze vleesvoorraad', zei directeur Kenneth Sullivan van Smithfield Foods, de grootste produ cent van varkensvlees ter wereld. Creatief Amerikaanse melkveehouders had den het al zwaar. Meer en meer boe ren stoppen ermee vanwege lage op brengsten. Ze hoopten dat 2020 een hersteljaar zou worden. Maar door het coronavirus staat de melkprijs nu opnieuw onder druk. Ook Neder landse boeren vrezen lage prijzen. Van dumpingen is in Nederland vooralsnog geen sprake. In Wisconsin constateert boer Von Ruden: ,,Het grotere probleem is de overproductie in dit land, we moeten in de VS uitvinden hoe we vraag en aanbod beter met elkaar in balans brengen.'' Amerikaanse boeren pro beren hun productie nu wat in te perken. Om de verspilling op korte termijn tegen te gaan, hebben Ame rikaanse autoriteiten regels opge schort, zodat het makkelijker wordt om overbodige horecazuivel met de juiste labels in supermarkten te ver kopen. Belangengroepen van boeren roepen de overheid op hun produc ten op te kopen om ze te doneren aan Amerikanen die moeite hebben een maaltijd op tafel te krijgen. Een boerenorganisatie in de staat Georgia roept consumenten op meer kaas op hun pizza te strooien. Som mige boeren proberen meer melk aan huis te verkopen, en een enkeling be denkt een creatieve bestemming voor de melk. De familie Vermeer in de Canadese provincie Alberta biedt een 'melkbad' aan. Boer Jake Vermeer doet in een video op Facebook voor hoe dat gaat. dinsdag 21 april 2020 Miljoenen liters melk in Canada en de VS in mestput Karlijn van Houwelingen Washington Melkveehouders in de VS en Ca nada moeten mil joenen liters melk lozen, omdat de vraag ernaar enorm is terugge lopen. M Een boer in Florida vernietigt noodgedwongen zijn tomatenoogst. FOTO'S EPA EN REUTERS Zuivelcoöperatie Dairy Farmers of America meldt dat er 14 miljoen liter melk per dag verlo ren gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13