CORONAVIRUS Har-re 7 Hoe gezellig het thuis ook is, zeker in deze tijd blijft het belangrijk om de eigen ruimte te pakken. Pedagoog Marcel van Herpen vergelijkt het met een snelkookpan, waar elke irritatie onder een vergrootglas komt. ,,Nor- maal kunnen kinderen hun agressie en frustraties bijvoorbeeld kwijt tij dens het sporten. Die uitlaatklep zijn ze kwijt." Ook zijn de gespreksonder werpen in deze beperkt. ,,Voor je het weet gaat het weer over corona.'' Gezinsspel Van Herpen adviseert om nieuwe ge spreksonderwerpen te creëren. Zelf kijkt hij met zijn gezin bijvoorbeeld dagelijks naar het tv-programma First Dates. Daar hebben ze een gezinsspel aan gekoppeld. ,,We maken bij elke uitzending een poule voor wie we denken dat er bij elkaar blijven. Een paar maanden geleden hadden we onze tijd daar echt niet aan besteed." Bij de familie Schimmel uit Barne- veld staat sinds kort een pot op tafel, vol briefjes met gezinsactiviteiten. ,,Elke dag na het schoolwerk trekken de kinderen een briefje en gaan we iets met zijn allen doen", legt moeder Marisol uit. Iets bakken, knutselen, verven, een potje voetballen, water spelletjes. ,,Normaal vind je het fijn om even niets te hoeven als je een momentje over hebt. Nu hoeven we nergens heen, vliegen we op doorde weekse dagen niet naar sportvereni gingen, hebben we geen reistijd naar het werk en is het juist leuk om din gen met elkaar te doen." Ook Rosa (5) en Tijmen (7) worden met de dag creatiever. ,,Normaal ver velen ze zich snel en vragen ze steeds wat ze moeten doen. Nu bedenken ze zelf van alles." Laatst hadden ze een parcours gemaakt waar ze overheen klommen en sprongen. En ze speel den een tv-serie na met zelfgemaakte poppetjes. ,,Ik ben de hele dag bezig, begin 's ochtends om half zeven al met mijn eigen werk, maar toch loopt het lekker. De kinderen hebben zelfs minder ruzie", concludeert moeder Marisol. ,,Onze dochter kan weleens kattig zijn tegen haar broer. Nu beseft ze dat ze het weer goed moet maken, anders heeft ze niemand om mee te spelen." Door de coronacrisis zitten gezinnen al wekenlang op eikaars lip. Hoewel dat in sommige families tot knetterende ruzies leidt, zijn er ook ouders die van de quarantaine genieten. Ze kunnen veel meer tijd met hun kinderen doorbrengen en zien hun kroost zich ontwikkelen. én tel hoor, mijn dochter moet even een som afmaken." Moeder Ilse van Rijn uit Hoek van Holland helpt de 12-jarige Benthe met haar schoolwerk. Iets wat ze bijna nooit doet. Maar nu heeft ze er best lol in. ,,Denk eens goed na... Ja", klinkt het een paar seconden later enthousiast. Deze moeder geniet van de extra tijd die ze met Tiego (9) en Benthe heeft. ,,Het is best wel druk thuis, maar toch is er een zekere rust ontstaan. Het ge haaste leven is weg, dat merk ik ook aan de kinderen", vertelt Van Rijn. Eindelijk lukt het Tiego steeds be ter om de tafels in zijn hoofd te krij gen. De skates van Ilse zijn na jaren afgestoft, zodat ze voor het eerst sa men met haar kinderen over het as falt kon rollen. Tussen de middag wandelen de drie standaard een uur met de hond. En vader Varbian ziet hoe zijn zoon losser wordt tijdens de potjes rugby op het strand. ,,We doen allemaal dingen die we normaal al leen op vakantie doen. Ik vind het heel fijn zo. De kinderen hebben het met zijn tweeën ook zo leuk. Elke dag gaan ze bij lammetjes in de buurt kij ken. Ze zijn elkaar nog geen enkele keer in de haren gevlogen", merkt moeder Ilse op. Terwijl sommige gezinnen niet kunnen wachten om het normale le ventje weer op te pakken, zijn er ook ouders die juist genieten van het thuis zijn. Met name vaders en moe ders die veel werken, tijd kwijt zijn aan reizen en nu thuiszitten, hechten grote waarde aan de qualitytime die ze met hun kinderen hebben. ,,Er zijn ouders die nu meer met de kinderen doen, zoals een potje voetballen. Als kinderen voelen dat er meer tijd is, zullen ze ook eerder dingen aan hun ouders vragen", zegt pedagoog Krista Okma. Ze ziet hoe gezinnen meer met elkaar praten. Hoe ouders hun kinderen betrekken bij keuzes die ze maken. En stiekem hoopt deze peda goog dat daarvan iets overblijft na de coronacrisis. ,,Het is goed om kinde ren bij plannen te betrekken. Ze bij voorbeeld te vragen: wat zullen we zaterdag eens gaan doen? Dat geeft ze het gevoel dat hun mening ook telt." maandag 20 april 2020 Ilse van Rijn uit Hoek van Holland heeft nu tijd om samen met Benthe en Tiego naar de schapen te gaan, huiswerk te maken of te skaten. fotos thierry schut hoeven niet achter het behang: je hebt ook plezier Ellen van Gaalen Hoek van Holland/Barneveld Marisol Schimmel uit Barneveld geniet van de activiteiten met Rosa en Tijmen. ,,De kinderen bedenken zelf ook steeds meer.'' FOTO'S KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7