CORONAVIRUS NYNKEDEJONG Arme Fransen massaal in de rij voor voedsel 6 Column een zit thuis en zoekt naar ver maak.'' Toch kan de online pub quiz volgens hem niet op tegen de kroegsfeer. ,,Ik mis het gelach na een flauwe instinker. Het ge juich of boegeroep als de teams het juiste antwoord horen.'' Elise Neijland (36) uit Houten krijgt er juist een beetje het 'kroeggevoel' van. Sinds de coro nacrisis is haar jonge gezin aan huis gekluisterd. Haar vriend behoort tot een risicogroep en dus zitten bezoekjes aan familie en vrienden, ook met anderhalve meter afstand, er niet in. De pub quizzen zijn een fijne afleiding: ,,We zijn, al is het op afstand, gezellig samen. Drinken er een drankje bij. Als de quiz is afgelo pen, blijven we nog even han gen.'' Ze eindigt met haar team regelmatig in de top. ,,We zoeken geen antwoorden op, ik hou niet van valsspelen. Vind het juist leuk om mijn kennis te testen.'' Beamer Tamarah Fikenscher (34) uit Hilversum deed met haar familie en twee vrienden uit de straat mee met de quiz van De slimste mens. Ze woont in een Centraal Wonen-straat, waar de bewoners verschillende gemeenschappe lijke ruimtes hebben. Een van die ruimtes bouwde het gezelschap om tot 'quizdomein'. ,,Mijn vriend heeft een beamer, die was bedoeld voor de theatervoorstel ling waarmee hij zou gaan tou- ren. Iedereen zat aan een eigen tafel, zo konden we goed afstand van elkaar houden.'' Kinderen op bed, drankje erbij, en iedereen iets lekkers op tafel. ,,We waren op dreef, en toen ging er tech nisch iets mis. Hebben we alles op papier genoteerd. We hebben lol gehad, daar gaat het om.'' In Clichy-sous-Bois, een arme voorstad van Parijs, deelden hulporganisaties in ruim een week drie keer voedsel uit. De eerste keer kwamen er 190 inwo ners op af, de tweede keer 490 en de laatste keer 750. Dagblad Le Monde plaatste een foto van de 300 meter lange rij. In een achterstandswijk in Mar seille bezetten vrijwilligers een McDonald's, die onlangs werd gesloten. Hier wordt het eten verzameld dat hulporganisaties aanbieden. Dat wordt uitgedeeld in arme wijken. ,,Toen we begon nen, deelden we eten uit in vier wijken, nu zijn het er al twintig'', aldus de initiatiefnemer. In sommige achterstandswijken in Frankrijk leeft volgens offi ciële cijfers 60 procent van de be woners onder de armoedegrens. De regering nam al maatregelen voor de allerarmsten. Half mei krijgen zij 150 euro plus 100 euro per kind. Hulpverleners vinden dat te weinig. Politici van De Groenen schre ven een open brief aan de rege ring, met als kop 'Onze banlieues hebben recht op dezelfde be scherming'. De Rechtse opposi tie riep president Macron op om 'de bewoners van achterstands wijken niet in de steek te laten'. hunker naar iets ouds en bekends. En ik blijk niet de enige te zijn: dit weekend schreef Sylvia Witteman in haar column in de Volkskrant dat ze in deze tijden terugvalt op oude, vertrouwde boeken. En dj en schrijver Leo Blokhuis deelde op Twitter een Spotify- playlist met allemaal liedjes uit de seventies, omdat hij 'in deze dagen graag naar bekende, vertrouwde muziek' teruggrijpt. Vlogger Sas- kia Weerstand maakte de witlof schotel naar haar moeders recept, zodat ze toch een beetje samen konden zijn. Lang geleden interviewde ik oud-politica Jeltje van Nieuwen- hoven. Zij vertelde dat in de maanden na het overlijden van haar man ze alleen maar boeken las die ze al had gelezen. Bij die boeken mogen je gedachten wel eens afdwalen, want je weet toch al hoe ze aflopen. En ze geven je een fijn gevoel, omdat je er al eens heel erg van hebt genoten. Voor haar was Gejaagd door de wind zo'n boek dat haar door die moeilijke tijd heen had geholpen. Dit zijn niet de tijden voor grote, nieuwe plannen. Dit zijn de tijden voor comfortfood en comfortmu- ziek en comfortboeken. De échte wereld is al ingewikkeld genoeg. Ik hunker naar iets ouds en bekends. En ik blijk niet de enige te zijn Nu alle cafés dicht zijn, spelen mensen massaal online pubquizzen. Naast hun kennis wordt ook de eerlijkheid van de deelnemers op de proef gesteld. We hadden grote plannen. Nu we toch zo veel thuis zouden zijn, zou den we meteen de achterstallige klusjes kunnen doen. Mijn man dacht na over een nieuwe hobby, omdat hij niet de hele avond actu aliteitenprogramma's wilde kij ken. Daar werd hij alleen maar somber van. Verder moesten er nog plinten gelegd worden, en wa ren er genoeg muurtjes die wel een lik verf konden gebruiken. We zitten een maand in quaran taine, en ik heb dit weekend ein delijk mijn eerste muurtje geverfd. Mijn man heeft nog altijd geen nieuwe hobby. Het quarantaineleven blijkt ver moeiender dan gedacht. Er lijkt haast geen ruimte voor grote plan nen. Niet alleen in de planning - die ramvol zit met thuiswerk en zorgen voor kinderen - maar, zo blijkt nu, ook in het hoofd. Door de stroom aan dagelijkse nieuwe informatie, over apps die niet werken, over mondkapjes die wel of niet zouden helpen, lijkt het alsof mijn brein niet al te veel nieuwe informatie aankan, en ik Elise Neijland zit in de startblokken. Terwijl de twee presentatoren op haar televisie de spelregels uitleggen, zoekt ze op haar laptop het ant woordformulier. Via haar tele foon houdt ze contact met twee vriendinnen. Ook zij zijn er klaar voor. Sinds de corona-uitbraak is Neijland aan het pubquizzen. ,,Ik miste het contact met familie en vrienden, dus ging ik op zoek naar andere manieren.'' Er zijn tal van initiatieven, via de televisie of de computer. Zo konden liefhebbers op tweede paasdag meedoen aan de quiz van De slimste mens. Met zo'n twintigduizend teams raakten de servers zelfs overbelast. De quizzen zijn meestal gratis, deel nemers kunnen in sommige gevallen wel een donatie doen aan de horeca. Op die manier haalde De Andere Quiz al 265.000 euro binnen. Organisator Up- beatles koopt van de giften waardebonnen bij vaste quiz locaties, en deelt die vervolgens uit aan zorgmedewerkers. een YouTube-livestream, deel nemers vullen de antwoorden in op Google Forms. Geerdink: ,,De eerste keer gebruikten we een app, maar die kon de animo niet aan. Het was dramatisch.'' Zo leren ze steeds bij. Muziek- rechten op grote hits? Dan maar covers of een live-artiest. Eén nadeel blijft: het is nu mak kelijker om vals te spelen. ,,Daar hebben mensen vooral zichzelf mee. Je kunt toch niets winnen.'' Er zitten ook veel voordelen aan de onlinequiz. Zo kunnen de quizmakers meer met beeld en geluid werken, vertelt Geerdink. En het bereik is groter. De Harry Potterquiz trok vijfduizend teams. Ook Nederlanders in het buitenland doen mee. ,,Tijdens een van de eerste avonden kregen we een berichtje van een jongen die vastzat in een hostel in Peru. Hij was hartstikke blij met wat ontspanning. Daarom zijn deze onlinequizzen zo populair. Ieder- Quizmasters Zo'n drie keer per week maken en presenteren Jochem Geerdink uit Utrecht en Pascal Ninaber uit Nijmegen van Upbeatles een onlinequiz. Die bestaat onder meer uit triviavragen en een muziek- en plaatjesronde. De quizmasters zijn te zien in Wezoekengeen antwoorden op, ik hou niet van valsspelen maandag 20 april 2020 GO @nynke Grote olannen Quiz online: toch een beetje dat kroeggevoel In Frankrijk legt de coronacri sis op pijnlijke wijze de grens tussen arm en rijk bloot. De Franse pers noemt de ban- lieues 'de vergeten gebieden' van het coronavirus. Frank Renout Parijs Elise Neijland houdt via de telefoon contact met haar teamleden. foto shody careman u Jamaica Vink Houten -Elise Neijland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6