CORONAVIRUS 'Nog geen geschikte corona-app onder de kandidaten' 5 Privégegevens corona-app liggen op straat Hoe lang houden we deze solidariteit vol? Het kan nog even duren voor er een corona-opsporingsapp klaar is voor gebruik. Onder de zeven appbou wers die hun plannen presenteer den, tekent zich nog geen geschikte kandidaat af, erkent het ministerie van Volksgezondheid. ,,Ik heb nog geen expert horen zeggen: we heb ben al voldoende informatie om te kiezen", concludeerde hoogste ambtenaar Erik Gerritsen gister avond. ,,Als je dat al zou willen.'' Aan mooie woorden over privacy geen gebrek bij de appbouwers. 'Geen persoonsgegevens nodig', 'bijna niet te hacken' en 'volledig anoniem'. „Niemand wil het idee hebben dat hij of zij in de gaten wordt gehouden door het Rijk'', stelde de vertegenwoordiger van appbouwer Deus, tijdens de bijeen komst, die openbaar was te volgen op internet. Dat was een proef van het ministerie van VWS om het vertrouwen in de app te vergroten. Onvoldoende Dat is nodig, want de centrale vraag tijdens de presentatie was: 'Waar worden de gegevens opgeslagen?' Het voldoende waarborgen van de privacy blijkt lastig. ,,Er zitten nu initiatieven bij die door ons afge schoten zijn als onvoldoende op het gebied van privacy'', zei digitaal pri vacy-expert Brenno de Winter. Toch zou 60 procent van de Ne derlanders een corona-app moeten gaan gebruiken, wil deze een beetje zijn werk doen. Maar verplichten, daar denkt minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid niet aan, zei hij tijdens de 'appathon'. Als de app PRIVACY echter niet aanslaat, kan het wel zo zijn dat de coronamaatregelen lan ger gaan duren, waarschuwde hij. De zeven apps werken op één na met bluetooth. Als iemand een te lefoon met de app bij zich draagt en langs iemand wandelt die de app ook heeft, slaat diens telefoon dit op. Mocht later blijken dat de per soon besmet is met corona, dan volgt een melding. Dat moet het tijdrovende contactonderzoek dat de GGD nu vaak bellend doet, deels overbodig maken. Bijna alle app- bouwers geven aan uitsluitend een telefoonnummer nodig te hebben om de app te laten functioneren. Uit onderzoek van het ministerie zou blijken dat tussen de 48 en 70 procent van de Nederlanders de app wil gebruiken. Maar wat het ef fect dan is? „Eigenlijk kan niemand dat aangeven'', zei epidemioloog Carl Moons, een van de experts. De app is er niet meteen. Morgen volgt een kabinetsbesluit, woens dag een hoorzitting in de Tweede Kamer. DESKUNDIGE De crowdfundingsactie stond dit weekend op bijna 7 ton. Radiozender 3FM voerde vijf dagen actie onder de bekende noemer 'Serious Request', een ac tie die normaal voor Kerstmis loopt. Zaterdagavond werd be kend dat er 307.392 euro is opge haald voor het Rode Kruis. Die instelling gaat er dat geld on der meer besteden aan voedsel pakketten voor mensen die ze nodig hebben in deze crisistijd. De uitzondering: de vakantie Nu de luchtruimen en grenzen dicht zijn, vallen er miljoenen (dure) vakanties in het water. Reisorganisaties bieden vaak vouchers aan, waarmee de vakan tieganger zijn geannuleerde reis later kan inhalen. Er komen hon derden klachten over binnen bij de Consumentenbond en de ANWB, die kritisch zijn over de voucherregeling. Zo zouden som mige aanbieders kosten inhou den op de voucher en betaalde kosten voor bagage en stoelplaat- sen achterhouden. Ook vinden zij dat consumenten de voucher na zes maanden moeten kunnen in wisselen voor geld als zij de vou cher niet willen gebruiken. Nu staat daar een periode van twaalf maanden voor. ,,De voucherregeling is bedacht omdat veel organisaties op dit moment het geld gewoonweg niet kunnen teruggeven, zo hoog is de nood'', stelt Mirjam Dresmé van brancheorganisatie ANVR. ,,De vouchers die wij aanbieden, kennen wél een garantieregeling. Dan krijg je als consument, mocht een reisorganisatie omval len, altijd je geld terug.'' 'Help de Horeca' heet de actie die Koninklijke Horeca Nederland (KHN) is begonnen. Hiermee koopt de klant een dinerbon die hij later, als de cafés en restau rants weer open mogen, kan ver zilveren. ,,Sinds de start van Help de Horeca zijn ruim 31.500 waar- #Wakeuptocorona. Zo heet de crowdfundingsactie die het Leids Universiteits Fonds heeft opgezet om geld binnen te halen voor co rona-onderzoek in het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC). In het LUMC wordt ge werkt om het coronavirus in de tail te karakteriseren en potenti ële virusremmers en vaccinkan- didaten te testen. Er is volgens de onderzoekers 2 miljoen euro no dig om de onderzoeksfaciliteiten in het LUMC snel uit te breiden. als de boel weer eens goed wordt schoongemaakt.'' Masja Diehl van schoonmaak-aanhuis.nl merkt een stuk minder van die solidari- teitsgedachte. ,,80 procent van onze klanten betaalt niet meer. Dat valt ons best tegen, want de schoonmakers kunnen niet aan kloppen bij de overheid.'' Het café De goede doelen debonnen ter waarde van bijna 1,5 miljoen euro aangeschaft door horecaliefhebbers in heel Neder land. De waardebonnen helpen de ondernemers direct aan in komsten, ook nu ze gesloten zijn. Inmiddels hebben ruim 6844 za ken zich aangesloten bij de actie'', aldus Dirk Beljaarts, algemeen di recteur KHN. Hij noemt het 'fan tastisch' dat zoveel Nederlanders de waardebonnen hebben aange schaft. ,,De horeca heeft dit ont zettend hard nodig.'' Athena maandag 20 april 2020 Zeven appbouwers deden afge lopen weekend hun uiterste best iedereen ervan te overtuigen dat hun corona-app privacyvriende- lijk wordt. En waar privacy-ex perts nog lang niet overtuigd zijn, lijkt het vertrouwen van het publiek iets te groeien. Bart Gotink Den Haag Bij de corona-app Covid19 Alert is al een datalek gevon den. Dat onthulde RTL Nieuws gisteren. De namen, e-mail- adressen en versleutelde wachtwoorden van bijna tweehonderd gebruikers van een andere app lagen daar door op straat. Die app is als basis gebruikt voor de bouw van Covid19 Alert, één van de zeven apps die het ministerie van VWS onderzoekt voor toepassing in Nederland. De gelekte gegevens zijn meteen verwijderd. ,,Het antwoord op die vraag ligt in de aanwezigheid van schaarste", zegt Martin Ap- pelo, psycholoog en ge dragstherapeut. ,,Je moet je solidariteit wel kunnen ver oorloven. Mensen die het nu zelf minder hebben of minder gaan krijgen, zullen als eer ste egoïstischer worden.'' Hoe langer de crisis doorzet, hoe meer moet blijken 'hoe dik het laagje vernis van onze solidariteit is'. ,,Daarna wordt het ieder voor zich en God voor ons allen.'' Wat nu sowieso al geldt: wie heeft de gunfactor? ,,De mensen bij de dansschool ken je persoonlijk, de man van de pizzeria in de wijk misschien ook wel. Dan zeg je eerder je abonnement op bij een 'anoniem' bedrijf als FoxSports.'' Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Hugo de Jonge volgt de app-presentatie. foto marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5