CORONAVIRUS y 4 'Samen komen we deze moeilijke periode door', zei premier Mark Rutte tijdens zijn historische tv- toespraak op maandag 16 maart. Zijn we een maand later nog steeds solidair? Update Aantal besmettingen wereldwijd: 2.375.443 Aantal doden wereldwijd: 164.716 Aantal mensen genezen wereldwijd: 611.430 Aantal besmettingen in Nederland: 32.655 Aantal doden in Nederland: 3684 Hoe zit het nu met ons saam horigheidsge voel? Hebben we nog hart voor de pechvo gels van deze crisis? Betalen we de sportschool en de schoonmaakster nog? On dersteunen we ons favoriete res taurant met een tegoedbon en be waren we ons concertticket? Eerst waren het, op 12 maart, de grote evenementen van meer dan hon derd personen die werden verbo den. De theaters, concertzalen en voetbalstadions die sloten. Een paar dagen later volgden de cafés, de restaurants, de sportscholen en de sportverenigingen. Dat bete kent een economische klap van ongekende omvang en steunpak- ketten van miljarden euro's vanuit de overheid. De Nederlander blijft hen trouw, ondanks alles, merken de gedupeerden. De sportschool Van de mensen met een abonne ment op een fitnesscentrum, blijft in deze crisistijd (vooralsnog) 60 tot 70 procent trouw aan zijn sportschool, meldt Ronald Wou ters, algemeen directeur van NL Actief, brancheorganisatie van ruim duizend fitnesscentra. Ook al is die sportschool al een maand lang dicht. ,,Als je als sportschool houder bereid bent een deel van het abonnementsgeld te compen seren of je biedt digitale lessen aan, dan zijn mensen vaak loyaal en blijven ze lid. Als je als onder nemer amper iets van je laat ho ren, dan raak je leden kwijt.'' Vol gens Wouters is er ook een groep sporters die nu vertrekt bij de sportschool en vanaf september terug wil komen. ,,De vraag is of je eigen fitnesscentrum er dan nog is.'' Hij hoopt dat de centra snel weer open kunnen gaan. ,,Veel van onze leden zijn al bezig om hun ruimtes aan te passen aan de 1,5 metersamenleving.'' De dansles ,,Er is veel solidariteit en begrip onder de klanten, mensen zeggen: 'dit overkomt ons allemaal sa men'', stelt Wilco van de Burgt, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren (NVD) en eigenaar van een groot dans- en zalencentrum in Veghel. De vereniging merkt nog weinig van mensen die hun abonnement willen opzeggen. ,,De klanten gaan ervan uit dat die danslessen er wel weer zullen komen, dat die misschien in de zomer alsnog worden ingehaald.'' Spannend wordt het dan wel in september, als de nieuwe halfjaarsabonne menten worden afgesloten. Wat kan er dan alweer? En: verwacht de klant een korting? Het concert en het festival 'Bewaar je ticket, geniet later', heet de publieksactie die brancheclub VVEM (Vereniging Van Evene menten Makers) is begonnen. Ne derlandse theaters, concertzalen, poppodia, evenement- en sportor- ganisatoren, musea en festivals vragen gezamenlijk aan bezoekers hun tickets te behouden en zo de culturele sector te steunen. ,,Als het evenement door de coronacri sis is verplaatst naar een nieuwe datum, dan kun je je ticket bewa ren, want dat blijft gewoon geldig. Is het afgelast of kun je niet op de nieuwe datum, dan blijft je ticket ook bewaard in de vorm van een tegoed waarmee je een ander eve nement kunt bezoeken'', legt Wil lem Westermann namens VVEM uit. De actie slaat volgens hem goed aan. ,,Mensen willen ons dui delijk steunen en vragen nauwe lijks hun geld terug, er is een breed gevoel van begrip. Wij ervaren een groot gevoel van solidariteit.'' De voetbalwedstrijd ,,We hebben een enquête gehou den onder onze achterban en 90 procent ervan geeft aan geen com pensatie te hoeven voor wedstrij den die eventueel niet gespeeld worden'', zegt Matthijs Keuning van het Supporterscollektief, een samenwerkingsverband van sup portersverenigingen van voetbal clubs. ,,Mensen betalen hun sei zoenskaart altijd vooruit, dat geld hebben ze dus al uitgegeven. En het gaat om nog een thuiswed strijd of vier, op een totaal van ze ventien. Dat geld is voor de club, zeggen ze.'' Normaliter vallen in deze periode de e-mails binnen van clubs die vragen of je je sei zoenskaart wilt verlengen. ,,Die hebben we nu uiteraard nog niet gehad, niemand weet wanneer we weer naar het stadion kunnen.'' De schoonmaker Ongeveer de helft van de 100.000 klanten die de afgelopen weken geen beroep heeft gedaan op de schoonmaakhulp, betaalt toch, weet Michelle van Os, directeur van Helpling, een onlineplatform voor schoonmaakhulp. ,,Wij noe men dat een solidariteitsbetaling, mooi dat veel mensen de schoon makers blijven steunen.'' Volgens Van Os besluiten steeds meer klanten om de hulp in huis terug te laten keren. ,,Als je 1,5 me ter afstand houdt, kan het werk prima doorgaan. En na weken van thuiswerken is het ook wel lekker maandag 20 april 2020 GO In Britse ziekenhuizen zijn in een etmaal 596 mensen overleden, het geringste aantal in bijna twee weken. In het Ver enigd Koninkrijk zijn 16.060 opgenomen men sen overleden aan corona. In Duitsland is het do dental door het coronavi rus opgelopen tot zeker 4400. Het aantal beves tigde infecties ligt op bijna 142.000. De Spaanse regering heeft de quarantaine en de noodtoestand van wege corona verlengd tot 9 mei. De huidige maatre gelen liepen tot 25 april. Het hoogste religieuze orgaan van Saoedi-Ara- bië heeft moslims wereld wijd opgeroepen tijdens de ramadan thuis te bid den als een lockdown van kracht is in hun land. De Raad van Geleerden zegt in een verklaring dat het virus zich kan verspreiden als mensen bijeenkom sten houden. Het aantal mensen in de VS dat in het vorige et maal is gestorven aan het coronavirus bedraagt 1891. Het aantal ligt fors lager dan de afgelopen dagen. In Frankrijk overleden in 24 uur 395 coronapatiën ten. De dalende lijn zet daarmee door. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws 'Er is veel solidariteit en begrip onder de klanten' Sanne Schelfaut Cyril Rosman Rotterdam Bij cafetaria Joep in Maasdam zijn ze vindingrijk. En klanten vinden het prima om hun eten zo af te halen. FOTO JEFFREY GROENEWEG/ QPHOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4