Hier minstens 15 meter afstand' Schuttershof blijft voorlopig spookhuis 7 M -I; Bokaal voor opoe Antje ontroert kleindochter ZEELAND BUITENLAND ACTIVITEITEN HERVAT M - - t Klaar met je anderhalve postzegel grote tuin, met je bloemetjesbehang of met je gamende kinderen? Ga buiten spelen in de natuur. Dat kan bij Zeeland Buitenland op de Kabbelaarsbank aan de Brouwersdam. Niks anderhalvemeterregel. ,,Hier is de afstand minstens 15 meter." Aan de oever van het Grevelingenmeer op de Kabbelaarsbank ligt een natuur- en speelgebied van 4,5 hectare groot. Met vijf eilandjes die met elkaar verbonden zijn door een serie natuurlijke hinder nissen. Balancerend over balken, slingerend aan touwen of - voor wie even overslaat - pootje ba dend kun je een avontuurlijke zwerftocht maken. „Gezinnen of groepjes van maximaal drie men sen die afstand van elkaar houden kunnen hier terecht. Je krijgt een blok van drie uur waarin je vrij het gebied in kunt", zegt Pieter de Haas van Zeeland Buitenland. 'Geen groepsvorming' Ook hij gooide de boel op slot toen de corona-ellende uitbrak. Tot iemand hem vroeg of hij wel, zoals anders, kano's verhuurde. De Haas ging te rade bij andere buitensportcollega's en besloot vanaf dit weekend weer open te gaan. Mét inachtneming van alle veiligheidsregels die gelden in deze coronatijd. ,,Dus geen groepsvorming. Ontzettend veel afstand houden. En peddels bij voorbeeld ontsmetten we na af loop met spul van een officieel schoonmaakbedrijf." Sommige activiteiten, zoals klimwand of boogschieten, zijn tot nader orde geschrapt. ,,Omdat je daarbij niet voldoende afstand van elkaar kunt houden." Een beetje lastig vond De Haas de heropening van zijn bedrijf wel. ,,Uit solidariteit met al die andere bedrijven die moeten slui ten. Het voelt een beetje alsof ik iets wil doorbreken, maar dat wil ik helemaal niet. Al denk ik wel dat mensen heel blij zijn dat ze eindelijk iets met hun kinderen kunnen gaan doen. Mensen heb ben denk ik behoefte om naar buiten te gaan. Dat kan hier, door die eilanden, zeer georganiseerd en gereguleerd. De kans op be smetting is nihil." Lekker vies worden Buiten spelen is volgens De Haas megagoed. ,,Voor mij is buiten spelen mijn levensdoel. Ik heb het vanaf mijn geboorte kunnen doen en ik ga er tot mijn dood mee door. Het is zó leuk en zó leer zaam." Naast gewoon lekker vies wor den, een meegebrachte boterham eten in een duinpan of schelpen verzamelen leent het gebied zich ook prima voor teambuilding- en coachingactiviteiten. ,,Al buiten spelend, ontwikkel je je. Mensen voelen hier de ruimte. Hier kan alles, hier mag alles. Kinderen én gezinnen worden hier geïnspi reerd om weer even anders te kij ken." Een beetje lucht geven De Haas, die vijftien jaar geleden het initiatief nam voor de aanleg van Zeeland Buitenland, heeft normaal gesproken een lekkere kluif werk aan grote groepsactivi teiten. Dat ligt nu stil. Van het be perkt toelaten van gezinnen gaat de ondernemer niet rijk wor den. ,,Nee absoluut niet. Maar ik heb hier een prachtig gebied wat ik mag beheren. Kom en speel lekker buiten. Ik hoop dat ik men sen zo ook een beetje lucht kan geven." V Jj m v<t DREISCHOR Wie er achter zit? Heleen van den Bos heeft géén idee. Maar dat iemand de moeite heeft genomen haar opoe Antje te eren op haar leeggeroofde sok kel in Dreischor vindt ze gewel dig. ,,Dat doet me hartstikke goed. Dat betekent dat ze voor meer mensen iets betekent." Eind vorig jaar werd het beeld van Antje de Waaij-Blom, de laatste inwoonster van Drei- schor die in dracht liep, voor de tweede keer in vier jaar tijd ge gapt. Op de lege sokkel heeft ie mand nu een vaas met een af beelding van de in 1981 overle den Reisterse neergezet. Mét ge dicht. ,,Ik vind het een heel mooi gebaar." Qua materiaal is het beeld, dat op initiatief van de Stichting Renesse door Eric Odi- not is gemaakt, niets waard. ,,De eerste keer dat het werd gesto len, heb ik veel stampij gemaakt. Nu dacht ik vooral: waarom? Welke lamstraal haalt haar nou van haar sokkel? Om het geld hoef je het niet te doen, maar voor ons is het beeld van grote waarde." Niet dat achterklein kind Heleen als kleine meid graag bij opoe Antje kwam. Elke woensdagmiddag stapte ze op de fiets van Zierikzee naar Drei- schor om sokkenwol te brengen. Naar dat huisje waar het water voor de ranja uit de tras (regen put) werd geschept en waar ze nergens aan mocht komen. Als kind vond ze dat niet leuk. Heleen hoopt dat het beeld van Antje snel terugkomt. Des noods op een meer beschermd gelegen plek aan de Ring. Wiens schuld is het dat villa Schut tershof al twaalf jaar staat te verval len aan de Molenweg in Ooster- land? De gemeente Schouwen- Duiveland, zegt eigenaar Baltus de Ruijter. Maar daar denkt de wet houder anders over. De laatste bewoners hebben de oude dokterswoning in 2007 ver kocht aan een projectontwikkelaar uit Hardinxveld-Giessendam, Bal- tus de Ruijter. Die had al een 'pro- jectje lopen' in de wijk Noorderpol der in Zierikzee. ,,En zo verdwaal je wel eens wat verder. In die tijd was het aantrekkelijk om inbreidingslo- caties te kopen. Dus dat heb ik toen maar gedaan." De projectontwikkelaar had het idee om de oude villa, die volgens hem destijds al in slechte staat ver keerde, plat te gooien. ,,Er lag best een stuk grond omheen, dus ik dacht aan starterswoningen voor jongeren die in hun dorp willen blijven. Of patiowoningen voor ou deren die graag nog buiten zijn. Maar wat ik de gemeente Schou- wen-Duiveland ook voorstelde, ze keken me altijd aan alsof ze het in Keulen hoorden donderen." Niet concurreren De Ruijter zegt regelmatig met zijn schetsen op het gemeentehuis te zijn geweest. ,,Maar we kregen het project op geen enkele wijze los. Een jaar of twee, drie geleden heeft het laatste gesprek plaatsgevonden. Ook dat liep op niets uit. En als we concurreren met de gemeente, om dat die zelf ook kavels aanbiedt, dan snap ik het. Maar wij wilden star- terswoningen. Hoe kun je daar nou tegen zijn?" Omdat het niet binnen de woon- visie past, luidt het eenvoudige ant woord van wethouder Jaqueline van Burg. ,,Wij toetsen alles aan be leid. Dat moet ook wel, want als we dat niet doen, wordt het een zootje. Deze grond is gekocht in een tijd dat er een hype was van starterswo- ningen. Maar in onze huidige woonvisie staat dat er minder wo ningen nodig zijn op Schouwen- Duiveland. En dat geldt zeker ook voor Oosterland. Dat is geen groei kern." De projectontwikkelaar is niet de enige die zich op het ge meentehuis meldt met een perceel, aldus Van Burg. ,,Er zijn wel meer mensen die ergens een lap grond hebben. Maar die kunnen we niet allemaal zomaar huizen laten neer zetten. Zo'n oud landhuis terug- bouwen, dat zou een ander verhaal zijn. Prachtig, gelijk doen!" Dat een filmmaker zijn oog op de villa heeft laten vallen en er een 3D- proj ect van heeft gemaakt, vindt De Ruijter leuk. ,,Maar we moeten het ook niet overdrijven. Het is gewoon een bouwval. Dat was het toen al. Ik heb het geloof ik wel zeven keer dichtgeschroefd. Elke keer werd het verder kapotgemaakt. Het is echt tijd dat er wat gaat gebeuren." maandag 20 april 2020 SD Esme Soesman Brouwersdam Reserveren en info via: zeeland- buitenland.nl Pieter de Haas laat zien wat je zoal kunt op de eilandjes en in de v kreken van Zeeland Buitenland, zoals kano varen. FOTO ERNESTA VERBURG Kijk op de site bij /video Klaar met je bloemetjesbehang Wendy Wagenmakers Oosterland Villa Schut tershof. FOTO WENDY WAGENMA KERS Heleen bij de sokkel,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41