CORONAVIRUS Weer minder patiënten naar ziekenhuis NIEUWS 3 Karlijn van Houwelingen New York Duizenden mensen zeggen van plan te zijn deze week zo'n 'vrij heidsprotest' bij te wonen in Madi son, Wisconsin. Het advies van de organisatie: Neem borden mee met teksten als 'Ik verlies mijn bedrijf, 'Mijn kinderen missen hun exa men', of 'Ik wil weer omhelsd wor den'. 'De overheid die zieke mensen opdraagt thuis te blijven, dat heet quarantaine. Maar de overheid die gezonde burgers opdraagt thuis te blijven, en bedrijven en kerken dwingt om te sluiten, dat heet ti rannie', stelt de groep achter het protest, ReOpen Wisconsin, in een verklaring. Het is een tekst die opduikt in di verse Facebookgroepen waarin ver gelijkbare protesten in andere delen van Amerika zijn gepland. De afge lopen week kwamen al demon stranten bij elkaar in zeker zes sta ten, geregeld zonder oog te hebben voor de afstandsregels. Soms trokken ze niet meer dan enkele tientallen boze burgers. Maar in het door corona zwaar ge troffen Michigan blokkeerden dui zenden boze automobilisten het verkeer in hoofdstad Lansing. De monstranten zwaaiden met Ame rikaanse en Trump-vlaggen. ,,Sluit haar op!'' schreeuwden ze, doelend op gouverneur Gretchen Whitt- mer, een vrouwelijke Democraat. De leus komt uit de verkiezings campagne van 2016, toen Trump- aanhangers om opsluiting van Hil lary Clinton riepen. Sommige de monstranten waren bewapend. In Minnesota verzamelde een groep die zich 'bevrijd Minnesota' noemt, zich voor het huis van gouverneur Tim Walz. Afgelopen weekend rie pen demonstranten in Austin, Texas, om het ontslag van Anthony Fauci, de immunoloog die al 34 jaar het Witte Huis adviseert. ,,Laat ons werken!'' scandeerden ze. Luidruchtige minderheid De demonstranten vormen een luidruchtige minderheid. De meeste Amerikanen staan achter thuisblijfmaatregelen, blijkt uit peilingen. In een enquête van on derzoeksbureau Pew gaf 66 procent aan te vrezen dat het land te snel weer opengaat. Maar de protesten krijgen steun van de invloedrijkste Amerikaan: president Trump. Hij stookte de onrust op door op te roepen staten als Michigan te 'bevrijden'. Een dag eerder gaf hij nog aan dat het aan gouverneurs is om te beslissen wanneer het veilig is bedrijven en scholen weer te openen. Zorgen over verspreiding van het virus tus sen de drommen demonstranten wuifde hij weg. ,,Ze lijken me heel verantwoordelijke mensen.'' Gouverneurs reageren geschokt. ,,De president hitst binnenlandse rebellie op en verspreidt leugens, zelfs terwijl zijn eigen regering zegt dat het virus echt en dodelijk is en dat we nog een lange weg te gaan hebben voordat de beperkingen kunnen worden opgeheven'', stelde de gouverneur van de staat Was hington, Democraat Jay Inslee. Hij gaf aan te vrezen voor geweld. De protesten trekken ook be zorgde burgers die hun inkomen De president hitst binnenlandse rebellie op en verspreidt leugens verloren, maar worden gevoed en georganiseerd door rechts-conser- vatieve actiegroepen, vertegen woordigers van de Republikeinse partij en enkele omstreden com plotdenkers. Zij maken zich vooral kwaad over inbreuk op hun per soonlijke vrijheid. Stephen Moore, een conserva tieve econoom die het Witte Huis adviseert over heropening van de economie, vergeleek de demon stranten met Rosa Parks, een zwarte vrouw die in de jaren 50 ge arresteerd werd omdat ze in Ala bama weigerde op te staan voor een witte buspassagier. ,,Deze mensen demonstreren ook tegen onrecht vaardigheid en verlies van vrijhe den'', zei Moore. Hij startte een lob bygroep voor snelle afschaffing van restricties en bood demonstranten juridisch advies aan voor het geval ze gearresteerd worden. Gisteren waren er 110 meldingen van patiënten die in het ziekenhuis werden opgenomen, het laagste aantal sinds 20 maart. Het aantal patiënten dat een ziekenhuisbed nodig heeft of had, bereikt nu een totaal van 9704. Het officiële aantal besmettingen liep op tot 32.655. Het aantal mensen dat is overleden als gevolg van het virus steeg met 225. Het officiële dodenaantal in ons land komt daarmee op 3.684. Zaterdag bleek dat een van de slachtoffers een jongeman was van 18 of 19 oud. Hij had naast Covid-19 ook andere gezondheidsklachten. Inmiddels zijn veertien doden onder de 45 jaar te betreuren, de tie ner is tot nu toe de jongste. Onder de jonge sterfgevallen zijn ook drie twintigers van tussen de 25 en 30 jaar oud. Ruim 1500 van de in to taal 3601 doden hadden een leeftijd van tussen de 80 en 89 jaar oud. Zo wel het aantal gemelde besmettin gen als het aantal doden zijn onder schattingen van het werkelijke aan tal. Registratie loopt soms achter, bovendien wordt lang niet iedereen die misschien besmet is, getest. Volgens het RIVM passen de cij fers van de afgelopen dagen bij het beeld dat de maatregelen over het Ziekenhuisopnames coronapatiënten algemeen lijken te werken. Hoewel er zondag geen grote in cidenten zijn geweest, bespeurt het Veiligheidsberaad van burgemees ters dat mensen iets soepeler om- gaan met de nieuwe regels. Door het mooie weer was het in natuur gebieden en op de stranden toch iets drukker. Dit betrof vooral zon dag, aldus de woordvoerster van het Veiligheidsberaad. In natuurgebie den en in parken was meer drukte, maar na een waarschuwing ver trokken de mensen veelal. Er zijn volgens de woordvoerster niet extreem veel boetes uitgedeeld. Het beeld is wel dat mensen wat meer moeite hebben om zich aan de regels te houden. ,,Samen barbe- cueën zag je enkele weken geleden nog helemaal niet, maar dit soort activiteiten met meerdere mensen neemt iets toe.'' Daarnaast blijft de jeugd een aandachtspunt op plek ken als skateparken. maandag 20 april 2020 GO Amerikanen de straat op uit protest tegen lockdown Protest in Salt Lake City, Utah. Demonstranten willen dat bedrijven, scholen, restaurants en fitnessclubs weer open kunnen. foto ap Ze zijn boos, gefrustreerd, en laten zich horen in felle protes ten, de Amerikanen die zo snel mogelijk weer aan het werk wil len. Conservatieve activisten gaan voorop. - Jay Inslee, gouverneur Het aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen daalde afgelo pen weekend verder. Gisteren lagen nog 1176 mensen op de in tensive care, bijna zestig minder dan vrijdag. Ook kwamen min der patiënten de ziekenhuizen binnen. Ellen van Gaalen Rotterdam Het aantal gemelde opnames van coronapatiënten per dag neemt sterk af. I meldingen tot 18 april 10 uur daarna gemeld, tot 19 april 10 uur FEB MAART APRIL 200420 BRON: RIVM WRBinsl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3