ZEELAND GEBOEKT Een ruige vreemdeling op de fiets 8 NIEUWS Ivar Schute graaft naar sporen van de Holocaust. In zijn pas verschenen boek In de schaduw van een nachtvlindervertelt hij over zijn ervaringen: een reis langs nazikampen, van west naar oost, tien jaar lang, met vernietigingskamp Sobibor in Polen als eindpunt. Zeeuwse schrijvers Lang geleden voorspelde een dichteres: 'de zachte krach ten zullen zeker winnen'. De Zeeuwse dichter Hans Verha gen (in 1939 te Vlissingen geboren) wist wel beter en reageerde: 'die het kwade spreken krijgen steeds meer te vertellen'. Hij kwam onze literatuur bin- nenfietsen, min of meer letterlijk, in een gedicht van een andere Hans, Hans Warren. Voor een jonge dichter heet het gedicht. De schrij ver maakt zich in 1956 mooie illu sies 'nu je naar me toe komt fiet sen'. Inderdaad, de jonge dichter (indertijd 17) over wie de oude dichter (destijds 34) droomde, was Hans Verhagen. De oude dichter is er al lang niet meer en nu is ook de jonge dichter gestor ven, na drie jaar zieltogend in Beth Sha lom te hebben gelegen, het zo zwaar door het vreselijke virus getrof fen tehuis in Amsterdam. 'Al bleef hij er wel vrolijk bij', vertelde Vic van de Reijt me, die als uitgever veel voor Hans Verhagen heeft gedaan. Warrens fantasie was op gang gebracht door woorden in een van de (nooit gepubliceerde) gedich ten die Verhagen hem stuurde. De woorden 'een ruige vreemdeling' om precies te zijn. De realiteit viel tegen, 'een bril met dikke gla zen', signaleerde Warren onder meer. Maar in zijn werk is Verha gen altijd een ruige vreemdeling geweest. Niet alleen in zijn werk trouwens. Kijk naar de opdrachten die hij in zijn bundels zette, veel te groot en te groots voor één blad zijde. Een ongekende romanticus, onder de indruk van 'haar razend- snel/ om zich heen grijpende schoonheid'. Maar bij Verhagens romantiek denk je doorgaans eerder aan zwart dan aan roze. Een schrijver van poëzie waarin schaamteloos aan profetie wordt gedaan. Onbe haaglijke maar behartenswaardige profetie, bijvoorbeeld over de overbevolking: 'Wie wil of all people een mens reproduceren/ nog eentje erbij van dit veelei sende, tekortschietende wezen'. Nog even terug naar 1956, de tijd van de 'ruige vreemdeling' die naar Borssele komt fietsen. Hans Verhagen bezigde de woorden in een jeugdgedicht Nobody weeps for me, niemand huilt om mij. Ik heb hem nooit ontmoet, maar ik moet bekennen dat ik toen ik over zijn dood hoorde wel degelijk een traantje liet. Een archeoloog spit in het verle den. Ver verleden, zijn we ge neigd te denken. Romeinse munten, middeleeuws glaswerk, een baardmankruik uit de zeventiende eeuw. Binnen die wetenschap bestaat een tak die 'conflictarcheologie' wordt genoemd. Ook dat kan over lang gele den gaan. Bijvoorbeeld de oorlogen van Napoleon begin negentiende eeuw. Maar conflictarcheologie kan zich ook richten op de Tweede We reldoorlog. En hoewel we alweer driekwart eeuw bevrijding herden ken, is dat verleden door levende ge tuigen en getuigenissen nog steeds dichtbij. Over die Tweede Wereldoorlog zijn boeken kasten vol geschreven. Jaarlijks komen er nog meters papier bij. Toch, weet Ivar Schute uit ervaring, is er over de Holocaust weinig pu blieke kennis. Anne Frank en Auschwitz, dan heb je het wel ongeveer gehad. Dat er in Eu ropa - ook in Nederland - door de nazi's een geraffineerd netwerk van kampen werd opge zet, zijn we vergeten. Terwijl de sporen nog overal en vaak overdadig aanwezig zijn. In de inleiding van zijn boek zegt Ivar Schute: 'Dit is een boek van verbazing. Verba zing over hoeveel kampen er eigenlijk zijn ge weest, verbazing over hoe er na de oorlog mee is omgesprongen en verbazing over wat er nog van over is maar wat weinig mensen kun nen zien. Een archeoloog kijkt naar de ruimte om zich heen, het is die ruimte waar de fy sieke resten van de geschiedenis zich bevin den. In bossen en struiken ben ik tegen over woekerde gebouwtjes aangelopen, heb ik mu ren blootgelegd, ben ik in kelders afgedaald, heb ik schoenen en prikkeldraad opgeraapt. Het verbaasde me dat de sporen van wat we de Holocaust noemen daar zomaar liggen, ook in Nederland.' Werkkampen Doorgangskamp Westerbork, daar staat in middels een monument en is een heel herin neringspark ingericht. Maar wie heeft ooit ge hoord van het werkkamp bij het Drentse buurtschap Gijsselte? Pagina 57: 'Het is een vergeten hoofdstuk in de Jodenvervolging, maar begin 1942 dwong de bezetter de Joodse gemeenschap om werkloos geworden man nen naar werkkampen te sturen, daarmee te gelijkertijd de families van deze mannen gij zelend. Hiervoor gebruikten de Duitsers veelal de al bestaande vooroorlogse werkkam pen van de werkverruiming. In het oosten en noorden van Nederland lagen er ongeveer veertig, de voorportalen van de eeuwigheid.' Kamp Gijsselte was er één van. In de nacht van 2 op 3 oktober 1942 werden alle werkkam pen ontruimd, de mannen werden naar Wes- terbork getransporteerd, hun families volg den. Schute vindt een onder bramenstruiken verborgen kelder die onderdeel was van de la trines van het kamp Gijsselte. Ivar Schute (1966) werd geboren in Bergen op Zoom en groeide op in Middelburg. Al op zijn zevende vond hij op een veldje in wat nu de wijk Klarenbeek is scherven, pijpenkoppen en muntjes en wist hij zeker dat hij archeo- loog wilde worden. Die droom kwam uit. De afgelopen tien jaar werd hij voor Nederland het gezicht van de oorlogsarcheologie, gespe cialiseerd in de opgravingen van nazi-kam pen. Hij zegt: ,,Ik heb in die periode veel mee gemaakt, er zit veel in mijn hoofd. Ik zocht een manier om dat met een groot publiek te delen. Dat is dit boek geworden." De geschiedenis van de deportatie van de Joden en daarmee de kampgeschiedenis was volgens hem nooit deel van het collectief ge heugen in Nederland. Na de oorlog was alles gericht op de wederopbouw en was er geen ruimte voor Joodse verhalen. Dat kwam pas later, in de jaren tachtig, toen de eerste herin- neringscentra werden ingericht. Maar in die tijd was er wel al afstand. Wie het boek van Ivar Schute leest, zal het gevoel krijgen dat juist de archeoloog dat ver leden weer dichtbij kan brengen. Bekijk de vondstenlijst van een opgraving in Wester- bork. Daarop staan onder meer plastic hou- dertjes voor persoonsbewijzen, delen van schoenen, brillen, kunstgebitten, kammetjes, tandenborstels, scheerkwasten en -mesjes, haarspelden, parfumflesjes. In het hoofdstuk over concentratiekamp Sachsenhausen heeft de archeoloog het gevoel 'het rijk van het on bevattelijke' te betreden (pagina 83): 'Mij werd voor de eerste keer duidelijk dat de bizarre aantallen slachtoffers waar je mee geconfron teerd wordt, worden weggefloten door de vo gels.' Vogelnestje Tijdens lezingen, in interviews wordt altijd gevraagd wat al die ellende met hem doet. Zijn antwoord was altijd iets in de trant van 'we sluiten ons af' en 'we doen ons werk'. In één van de hoofdstukken over Sobibor voegt hij daaraan toe (pagina 209): 'Wat ik niemand verteld heb, is het verhaal van het vogelnestje. Geen echt nestje, nee, want daar is alles dood. Het is een scherfje, een heel klein scherfje, met een even kleine tekening erop. In een ge vlochten nestje liggen zes eieren, twee witte, twee bruine en twee groene. Op de rand van het nestje zitten twee vogeltjes die elkaar met de vleugel omarmen. Liefde. Hoop. Toekomst. Ik vond het scherfje in de bodem van kamp 2 in Sobibor. De plek waar slachtoffers hun spullen moesten inleveren, waaronder ooit het kopje waar dit scherfje van is afgebroken, om vervolgens naakt naar hun dood te moeten lopen. Geen hoop noch liefde, geen toe komst. Dat scherfje, dat beeld, dwaalt door mijn gedachten en komt naar boven op mo menten dat ik dat niet wil.' maandag 20 april 2020 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers PM Graven naar verschrikking Mario Molegraaf Hans Verha gen. FOTO KLAAS KOPPE SCHADUW EN ARCHEOLOOG SPORER VAN DE 'OPZOEK NAAR HOLOCAUST Jan van Damme jm Ivar Schute op de plek waar het vernietigingskamp Sobibor is opgegraven. FOTO'S PRIVECOLLECTIE Opgegraven bestek in Sobibor. Opgegraven bril in Sobibor. Ivar Schute: In de schaduw van een nacht vlinder - Uitgeverij Prometheus, 224 pagi na's, 24,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36