II Ook deze Briëthuizen zijn niet te redden van de sloophamer 7 Onbekende zet bord in de berm tegen zwerfafval KINDEROPVANG WALCHEREN UITBREIDING WERKTIJDEN RITTHEM Het grafkruis zal niet door een Franse milieuactivist zijn neergezet, aangezien pour- quoi wordt geschreven als pourqoui. Maar het Waarom en Why met een groot vraagteken erachter zullen voor de meeste chauffeurs die de afrit Sloeweg- Noord afrijden duidelijk genoeg zijn. Het bermmonumentje op de grens van Ritthem en Oudedorp is getooid met zeven lege blikjes en een leeg frisdrankflesje. Hoe wel die emballage aan een kruis hangt, gaat het niet om herden king van een bij die plek omge komen persoon, weet een woordvoerster van de provincie. ,,Waarschijnlijk is het een ma nier om aandacht te vragen voor zwerfafval.'' Kantonniers van de provincie (de wegbeheerder van de Sloeweg-Noord en Bernhard- weg-West, de weg tussen de Westerscheldetunnel en Mid delburg) vinden het niet gek dat iemand zich ergert aan de troep in de berm. Want er wordt be hoorlijk wat rotzooi gevonden in de groenstroken langs de weg de laatste tijd. Desondanks verwij dert de provincie het bermmo numentje, dat er overigens al een maandje staat volgens een regel matige passant, binnenkort. Het kruis hoort er nu eenmaal niet te staan volgens de regels. De woordvoerster meldt dat de provincie wel nadenkt over een andere manier om passanten er van te weerhouden zwerfafval in de berm te gooien. Naarmate de coronacrisis langer duurt, groeit de behoefte aan kinderopvang bij ouders met vitale beroepen. Dat merkt Kinderopvang Walcheren. Dit weekeinde zijn voor het eerst ook kinderen op zaterdag en zelfs zondagavond opgevangen. De situatie wordt steeds nijpender, omdat mensen het ook binnen hun eigen sociale netwerk steeds lastiger krijgen om opvang te regelen voor de kinde ren', zegt Cor Overduin van KOW. „Daarom hadden we al een paar weken een plan klaar liggen voor opvang in de avond, nacht en in het weekeinde. En die bieden we nu ook echt aan." Vorige week dinsdag werden voor het eerst 's avonds kinderen opgevangen, van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds. Donderdag was dat weer nodig. „Zaterdag moesten we voor de hele dag opvang bieden en zon dag alleen 's avonds. Komende dinsdag bieden we voor het eerst nachtopvang", vertelt Overduin. Toename Tot nu toe gaat het om kinderen uit één gezin en een tweede gezin oriënteert zich. Overduin rekent op een verdere toename. ,,We za gen de vraag al komen en in an dere provincies zien we de druk op de zorg ook zwaarder worden. We weten dat het hier ook nodig is." KOW probeert maatwerk te bie den, zegt hij. Zowel in het aantal uren dat opvang nodig is als in de We proberen het zo fijn mogelijk te maken. We doen meer dan oppassen bezetting met het personeel. ,,Als kinderen al bij ons naar de kinder opvang of de buitenschoolse op vang gaan, proberen we ook 's avonds en 's nachts en in het weekeinde leidsters erbij te heb ben die ze al kennen. En in het in takegesprek vragen we naar de hobby's van de kinderen en naar hun slaapgewoontes. Daar willen we rekening mee houden, want het is al zo spannend voor kinde ren dat ze naar de avond- of nacht- opvang moeten. We proberen het zo fijn mogelijk te maken. We doen meer dan oppassen." Rode Kruis Kinderopvang Walcheren heeft op weekdagen zowel in Middelburg als in Vlissingen één locatie van een kinderdagverblijf open. Als dat nodig is, kan er in Veere ook een locatie open. De avond-, nacht en weekeindeopvang vindt op die locaties plaats. ,,Daar hebben we eigenlijk alleen bedden voor kin deren tot vier jaar. Maar dankzij het Rode Kruis hebben we daar nu ook grotere bedden staan. We heb ben meerdere slaapkamers ge maakt, zodat kinderen apart kun nen liggen." Dagopvang op week dagen is beschikbaar voor gezin nen waarvan één van de twee ou ders een vitaal beroep heeft. Voor de avond-, nacht- en weekeinde- opvang zijn de eisen strenger: om daarvoor in aanmerking te komen, moeten beide ouders een vitaal beroep uitoefenen. Het is niet ver plicht om al klant te zijn bij KOW, ook nieuwe gezinnen kunnen er terecht. Even zag het ernaar uit dat hun huizen toch niet gesloopt hoefden te worden. Het bleek ijdele hoop. Ook de Briëthuizen van Sietske den Baars en haar buren in de Oude Koudekerkseweg gaan plat. ,,Het verrast me niet en ik begrijp het ook wel. Maar toch is het eeuwig zonde. Het zijn immens schattige huisjes." Het zijn er 'maar' dertien van de 148 in de hele wijk, maar juist dat rijtje aan de Oude Koudekerkseweg leek gered te kunnen worden. Ze staan iets hoger, op een kreekrug. ,,Dus misschien was de ondergrond beter en waren ze minder aangetast door het zoute water. Die veronder stelling was er en we zijn het on derzoek open ingegaan", zegt direc- Sietske den Baars woont met haar zoon sinds december in een Briëtwoning aan de Oude Koudekerkseweg. foto lex de meester teur Eric de Ceuster van Woongoed Zand. Slechte funderingen, zout in Middelburg. de muren, asbestproblemen. ,,We De problemen bleken echter net konden niet tot een andere conclu- zo groot als bij de andere Briëthui- sie komen dan sloop", verklaart De zen in de Middelburgse wijk 't Ceuster. De knoop is doorgehakt op 30 maart en drie dagen later kregen de bewoners het te horen. ,,Nee", reageert Sietske den Baars, ,,ik was niet verrast." Ze woont pas sinds december in een Briëthuis aan de Oude Koudekerkseweg. ,,Het was helemaal kaal toen ik erin kwam, dus tijdens het werk heb ik de problemen ook gezien. Ik begrijp het besluit dus ook wel. Ik weet dat we er op de lange termijn met een nieuw huis op vooruitgaan. Nu hebben we enkel glas, asbest, de ko zijnen zijn aan vervanging toe, de energielasten zijn hoog." En toch vindt de alleenstaande moeder het 'heel jammer'. ,,Het is echt een heel fijn huis in een rus tige straat. Mijn zoontje kan hier lekker buiten spelen en zonder ge vaar oversteken. Ik wil hier dus ook graag terugkeren." Woongoed Middelburg wil dat ook mogelijk maken. Huurders van een Briëthuis dat vervangen gaat worden door een nieuw, kunnen kiezen voor terugkeer en kunnen dan tijdelijk in een ander huurhuis. Maar dan moeten er wel voldoende vrije huizen zijn. De coronacrisis leek wat roet in het eten te gooien. ,,Begin april zagen we een drama tische terugval in het aantal verhui zingen", zegt De Ceuster. „Normaal hebben we tien verhuizingen per week. Maar in die eerste week van april was dat er maar één. Als er veel minder wordt verhuisd, komen er minder huizen vrij. Gelukkig zien we het inmiddels weer toenemen. We zitten nu op gemiddeld zes ver huizingen per week. We kijken het aan tot juni en beoordelen dan hoe we verder kunnen." maandag 20 april 2020 Het bermmonument. Kind kan nu ook overnachten Maurits Sep Middelburg Kinderopvang Walcheren biedt nu ook 's avonds, 's nachts en in het weekeinde opvang aan voor kin deren met twee ouders in vitale beroepen. foto marcelle davidse -Cor Overduin, KOW Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35