CORONAVIRUS Deel jouw kunstwerk ZEELAND 3 A 4V a De Museumweek, niet toevallig aan het begin van de meivakantie ge pland, is bedoeld om nieuw publiek naar musea te trekken. Vanwege de maatregelen om het coronavirus niet te verspreiden, gingen ruim een maand geleden alle Neder landse musea op slot. ,,Maar zelfs het coronavirus gaat ons niet belet ten om 75 jaar culturele vrijheid te vieren", zegt Splinter Chabot. De inmiddels bekende zoon van schrijver Bart Chabot is geen am bassadeur van de museumweek, hij werkt gewoon tijdelijk voor de or ganisatie als communicatiemede werker. Maar met het van zijn vader geërfde enthousiasme is hij natuur lijk de beste pleitbezorger die de Museumvereniging zich kan wen sen. ,,Ik heb een warm hart voor de cultuursector, dus toen ik gevraagd werd, zei ik heel hard ja." Troost, hoop en inspiratie De organisatie moest het roer om gooien toen de regering besloot dat de musea dichtgingen. ,,Ineens zat iedereen thuis, de gangen van de musea waren stil, er konden geen tentoonstellingen meer worden be zocht", vertelt Chabot. ,,Wat moet de sector dan doen? Wat je ziet, is dat juist nu kunst, cultuur en erf goed troost, hoop, inspiratie en af leiding kunnen bieden. Maar dan online." Virtuele tentoonstelling De opzet werd veranderd. Vanaf vandaag kunnen mensen op natio- nalemuseumweek.nl een virtuele tentoonstelling bezoeken. Omdat dit jaar gevierd wordt dat Neder land 75 jaar geleden werd bevrijd, werkt de Museumvereniging sa men met het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Bezoekers van de site kunnen over de Dam in Amsterdam wande len, waar het nationale herden kingsmonument staat. Daar om heen zijn - alleen op internet - vier wanden geplaatst waarop kunst werken zijn te bewonderen. ,,Met kunst omarmen we de cul turele vrijheid", legt Chabot uit. ,,Bij 75 jaar vrijheid hoort ook cul turele vrijheid. Dat je kunt maken en denken en doen wat je wil, dat is uniek. Vandaar dat we samenwer ken met het Nationaal Comité 4 en 5 mei." Pronkstukken Aan de buitenkant van de wanden zijn pronkstukken te zien die 400 Nederlandse musea, waaronder vijftien uit Zeeland, hebben uitge kozen. Dus onder meer de stoom- machine uit het Industrieel Mu seum Zeeland en een gouden voor- hoofdsnaald uit het Zeeuws Mu- Bij 75 jaar vrijheid hoort ook culturele vrijheid. Dat je kunt maken en denken en doen wat je wilt, dat is uniek seum. Daar kun je langslopen en op klikken voor meer informatie. Aan de binnenkant van de wanden zijn de persoonlijke pronkstukken te zien die bezoekers zelf kunnen uploaden. ,,Iets wat je boven de bank hebt hangen, je favoriete kunstwerk, of iets wat je zelf hebt gemaakt", verklaart Chabot. ,,Die werken rouleren. Er is natuurlijk geen plek voor de favorieten van ze ventien miljoen Nederlanders, maar het is ook niet zo dat we na driehonderd inzendingen zeggen: stop, er kan niks meer bij." Workshops De site van de museumweek biedt verder toegang tot online-exposi- ties van musea in het hele land en workshops, bijvoorbeeld over het maken van zelfportretten. En elke dag, om 16.00 uur, is een nieuwe af levering beschikbaar van Goud TV, een uitzending van 20 minuten met informatie over kunst in alle delen van Nederland. Het nadeel van de sluiting van musea zou zomaar kunnen veran deren in een voordeel, omdat Zeeuwse musea ineens onder de aandacht komen van cultuurlief hebbers in heel Nederland. ,,Kunst kan je betoveren", zegt Chabot. ,,Als er maar één iemand is die betoverd raakt en straks, als het weer kan, een museum bezoekt dat hij heeft ontdekt, hoe mooi zou dat zijn? Voor hemzelf en voor dat mu seum." t maandag 20 april 2020 houdt ons niet tegen' Ernst Jan Rozendaal Amsterdam Iedereen krijgt de kans onder deel te zijn van het digitale eerbetoon op de Dam in Am sterdam. Je kunt via de web site museumweek.nl namelijk je eigen kunstwerk delen dat dan deel zal worden van het Gouden Pronkstuk. -Splinter Chabot, medewerker communicatie Museumweek Marie Tak van Poortvliet Mu seum: Domburgse handwerkster. Zeeuws Museum: Gouden voorhoofdsnaald. Museum Het Bolwerk: De schakende Maurits. Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg: De sluier voor de betere standen. g&. SK «k Vleeshal: Freddy Mercado op kantoor. De virtuele wand met topstukken van musea uit heel het land, rondom het monument op de Dam. BEELD NATIONALE MUSEUMWEEK RAFT. PNEUMATIC MARK 7, TYPE D SPEC. M-3s PATTEN CO.. INC. COHT. NO. H3S3s-4IA£0 Zeeuws Maritiem Museum: Geboeid in het kinderweeshuis. Watersnoodmuseum: De boot die door het dak kwam. Museum Het Warenhuis in Axel: Icarus, door Historisch Museum De Bevelanden: De Goede Jean Kamps. Nachtwacht. Industrieel Museum Zeeland: De stoommachine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31