Man man man Zeeuws coronalied 'Blijf Binnen' is af Internationale prijs voor Zeeuwse fotografe 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Ik zat rustig de zaterdagkrant te lezen, een artikel over de vraag waarom vrouwen zo oud wor den. Ook in het geval van het coro navirus is de tol onder mannen hoger dan onder vrouwen. Tal van deskundigen mochten hun licht over deze kwestie laten schijnen. Vele verklaringen passeerden de revue waaronder het risicovolle gedrag van mannen, meer spieren, het feit dat ze meer calorieën no dig hadden om in tijden van schaarste zichzelf staande te hou den. heldere bondigheid: vrouwen zijn gewoon belangrijker. Hoewel wij vrouwen dat natuurlijk kunnen beamen, werd het even verderop netjes uitgelegd. Het gaat evolutio nair gezien om de lange zwanger schap en de relatief lange zorg die vrouwen vervolgens hebben voor hun nageslacht. Dat laatste is zeker het geval. Ik heb al vaker verzucht dat ik soms de kat benijd om de korte duur van het moederen. Mi das Dekkers, schreef een boek over het jong van de mens, De Larf. Een amusant perspectief van een kin derloze bioloog op het verschijnsel 'nageslacht'. Mocht u tijd over hebben, dan is het een aanrader. warme stem van Jort Kelder door de kamer: altijd vol compassie en inlevingsvermogen. Hij vindt het allemaal maar hysterie, dat corona. Hoe welsprekend en doordacht formuleerde hij het eerder ook al weer? ,,Het zijn te dikke, rokende tachtigplussers die toch binnen twee jaar dood zouden gaan..." Hij heeft in dit verband dezelfde ver frissende kijk op zaken als Jair Bol- sonaro, de president van Brazilië. Zij zijn natuurlijk ook nageslacht van iemand. Benieuwd of hun ou ders zich weleens vertwijfeld heb ben afgevraagd of vrijwillige kin derloosheid een betere optie zou zijn geweest. Hun handelsmerk is schreeuwen en choqueren om ge hoord te worden. Over de helft zijn ze inmiddels allebei. Mis schien dat ze daarom steeds harder gaan schreeuwen? De broers Risi covol en Roekeloos. In de arro gante illusie van hun onsterfelijk heid kan dat. Nog wel. Hun handelsmerk is schreeuwen en choqueren DE STELLING Vandaag: Ik heb vertrouwen in een corona-app Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Man probeert agent te bijten Brand in vuilnisbak in flat Middelburg Colijnsplaat Boete voor illegaal vissen Je zult maar gek zijn op samen mu ziek maken en dat door de corona crisis niet meer kunnen. De in Zon- nemaire geboren en getogen Geel hoed heeft daar mee te maken en weet dat het voor velen in Zeeland geldt. ,,Ik hou niet zo van scoren met corona, maar dit is van en voor de Zeeuwen. Voor al die mensen die nu even niet kun nen musiceren met elkaar." Geelhoed schreef het num mer nadat hij de toenma lige minister Bruno Bruins hoorde zeggen een beetje op elkaar te letten. Omroep Zeeland draaide zijn lied, Radio i ook. De Zeeuwse Mu- Dit is van en voor de Zeeuwen ziekschool zorgde ervoor dat Blijf Binnen onder muzikanten door heel de provincie ver spreid werd. Onder onbekende Zeeuwen maar ook bekende, zoals de Middelburgse zan geres Isabel Provoost. Met Albert-J ohn Vervorst maakte Geelhoed een arrangement voor een gemixt orkest. Singer-songwri ters maar ook mensen uit orkesten als Kunst Eer uit Zierikzee en Apollo uit Wissenkerke en uit de dweilband Liever Ier As Tuus doen mee. Elke muzikant kreeg zijn partij toegestuurd en maakte een opname met oortjes en een instructie van Geelhoed. Ze zonden hun bijdrage in en Bakker sloeg aan het mixen. Swen Blikman Guus Hoger- heijde uit Zierikzee maakten er een clip bij, met een serie oude tv's en schemerlampen. Er is veel werk verzet in korte tijd. „Vooral door de muzikanten. Die hebben toch seri eus dat nummer ingestudeerd." Geelhoed zou Geelhoed niet zijn als het in zijn kop niet bruiste van de ideeën. Maar of The Young Zeeland Or chestra ooit een keer sa men zal komen? „Dat kan niet. Dat is het rot tige aan deze tijd. Tot nader orde kun je alles in de koelkast zetten. Maar stel, stel dat dit écht nog heel lang duurt, dan doen we dit misschien nog wel eens een keer." Blijf Binnen kreeg overigens wel meteen een vervolg. Stadsbei- aardier Piet Hamelink liet het nummer gisteren door de straten van Sluis galmen, tijdens zijn wekelijkse live sessie op het carillon van het belfort. Met een foto die de sfeer ademt van een schilderij van een Hollandse meester uit de Gouden Eeuw heeft Anja van Ast uit Hansweert de eerste prijs gewonnen in de in ternationale wedstrijd FAPA (fine arts photography awards). De winnende foto, waarop een jonge vrouw en haar hond te zien zijn, maakt deel uit van een serie over de speciale band tussen mens en dier. ,,Ik houd heel erg van het licht", zegt Anja tijdens een tele foongesprek over haar winnende foto. ,,Het is een beetje schilderach tig. Het zijn foto's met een verhaal." Bij haar werk laat Van Ast zich vaak inspireren door oud-Hollandse meesters. Haar zus maakt de kle ding voor de modellen, zodat die past bij de vroegere stijl. ,,Maar dat hoeft dan van mij niet helemaal historisch correct te zijn hoor." Het is de derde keer dit jaar dat Van Ast haar inzending bekroond ziet in een internationale wed- strijd. ,,Ik kreeg steeds meer be kendheid in Nederland, maar ook in België", vertelt de fotografe. Toch blijft ze met veel plezier werken bij Rijkswaterstaat, waar ze werkt als adviseur waterbeheer. ,,Dat werk vind ik ook heel leuk." SROEIEN&E Z0R6EN OVER t>E ECONOMIE maandag 20 april 2020 Eén expert blonk uit door een Op de radio schalt even later de Reageer op pzc.nl Weekeinde: Een vakantietrip overslaan is niet erg 1068 stemmen KRUININGEN De politie heeft vrijdag nacht op de Oude Rijks weg een 27-jarige dron ken automobilist uit Ber gen op Zoom aangehou den, nadat die had gepro beerd een agent te bijten. In eerste instantie waren agenten kort na midder nacht opgeroepen voor een vechtpartij in de Eu ropastraat in Hansweert. Toen de politie arriveerde, was de ruzie tussen twee dronken vrienden al ge stopt. Daarop vertrok de politie weer. Eén van de vechtersbazen werd 1,5 uur later alsnog opgepakt. Hij reed slingerend in een auto, die de politie her kende uit de Europastraat eerder op de avond. De man verzette zich bij een blaastest en probeerde een agent te bijten. Daarop werd hij aange houden. c-rd i rn MIDDELBURG De brandweer is zater dagochtend uitgerukt na de melding van een brand in het trappenhuis van een flat aan de Driewe genhof in Middelburg. De melding kwam om 06.50 uur; er was rook gezien in het trappenhuis van een van de flatgebou wen. De brandweerlieden van de vlakbij gelegen post Torenweg arriveer den al snel, samen met de politie. Het bleek dat een vuilnisbak in het trappen huis in brand stond. Het vuur werd snel geblust, waarna het trappenhuis werd geventileerd. Bij de Inlaag 's-Graven- hoek tussen Wissen- kerke en Colijnsplaat is de politie op een visser gestuit die in de nacht van vrijdag op zaterdag illegaal recreëerde. De agenten gingen pools hoogte nemen in het na tuurgebied na een mel ding van mogelijke stro perij. In het gebied bleek dat er werd gevist waar dat niet is toegestaan. Ook had de overtreder een tentje opgezet, wat in strijd is met de nood verordening corona. De politie heeft de overtre der een boete gegeven. De inlaag is een broed plaats voor vogels. Echt vet. Dat was de reactie van René Geelhoed toen hij achter de mixtafel zat met Willem Bak ker en voor het eerst de 64 Zeeuwse muzikanten samen het door hem geschreven nummer Blijf Binnen hoorde spelen. Die uitvoering van The Young Zee land Orchestra, mét bijbeho rende clip, is af. Esme Soesman Zierikzee -René Geelhoed René Geelhoed, schrijver van het lied BlijfBinnen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Theo Giele Hansweert FOTO ANJA VAN AST fcOOR t>E LOCK&OWN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2