19 steeds groter wordende druk en de overstap naar Jumbo-Visma wedstrijd winnen is een puzzel die heel moeilijk is op te lossen. Ik ben daar vet goed in. Waarom zou ik mijn jarenlange ervaring en kunde met de wereld delen? Voor beeld: ik heb in 2018 de Giro en Tour gecombineerd in één sei zoen. Als een van de eersten in de afgelopen tien jaar lukte dat vrij succesvol. Er zitten zes weken tus sen die twee koersen. Wat ik in die tijd heb gedaan, is mijn geheim.'' ,,Of juist niet. Ik kan er in door slaan, zeker als het minder draait. Dat is mijn gevaar. Dan neem ik de mensen om me heen erin mee. Mathieu (Heijboer, zijn trainer, red.) wordt op zulke momenten behoorlijk gek van mij. Neem het parasietenprobleem in mijn dar men, eind januari. Ik voelde me al weken slecht. Ik kon het niet uit leggen of analyseren. Dan ga ik extreem zoeken naar antwoorden, terwijl die er dan niet zijn. Ik ben veeleisend naar andere mensen, ik wil heel graag dat ze antwoorden geven. Nu zijn we erachter wat het is en kunnen we er iets aan doen, maar in januari en februari niet. Toen heb ik Google uitgespeeld. Dat is niet goed. Ik ben verstandig genoeg om de verschrikkelijkste dingen te filteren, maar toch zegt er ergens een stemmetje in je hoofd: het zal toch niet?'' ,,Heel erg. Niet zozeer met die knieproblemen, daar kon ik niks aan doen. Die parasieten kwamen ook niet uit de lucht vallen, maar het heeft me heel erg gefrustreerd bij momenten. Ik kwam uit een periode die al tegenzat. Ik werd er wanhopig en neerslachtig van. Ik voelde me langzaam aftakelen en het opkrabbelen ging ook niet van vandaag op morgen.'' ,,Nouik heb nooit de hoop verlo ren, maar ik vroeg me af of ik ooit nog een volwaardig lichaam zou krijgen, zonder al die fratsen." ,,Nu, met corona, voel ik me half werkeloos. Ik train, maar niet heel hard, want waar train je naartoe? Maar ik voel me nog wielrenner. Dat is het positieve van vorig jaar. Ik weet weer hoe leuk ik wielren nen vind.'' ,,Heel erg. Ik ben wielrenner vanaf 2012, ik heb altijd met oogkleppen op geleefd. Het ging steeds beter, maar de druk werd ook steeds ho ger. Ik kreeg veel meer verplich tingen, er kwamen dingen bij kij ken die ik heel lastig vond. Rich ting 2019 begon ik het gewicht te voelen van alles. Ik had de ruimte om mezelf vragen te stellen. Wat vind ik leuk? Hoe ga ik daarmee om? Het heeft me heel veel ant woorden opgeleverd.'' ,,Onder andere. Het is ook de druk van een goedbetaalde sporter zijn die een merk uitdraagt. Gaat dat elke keer lukken? Ik vond het moeilijk om daarmee om te gaan. Maar er staan veel mooie dingen tegenover. De voordelen wegen op tegen de nadelen. Dat wist ik vóór mijn blessure niet meer zo zeker.'' ,,Ja. Voor-Giro-Tom wilde meer en beter en sneller. Na-Giro-Tom wil dat nog, maar merkt ook dat de weg naar boven niet meer zo lang is en de weg naar onderen veel langer zou kunnen zijn. Ik ga niet veel meer verbeteren. Veel meer dan in 2017 is er niet te winnen, behalve de Tour. Ik ben een grote Ik heb nooit de hoop verloren, maar ik vroeg me af of ik ooit nog een volwaardig lichaam zou krijgen aap op de apenrots, hoe ga ik daar mee om? Met de aandacht, met de druk? In 2018 worstelde ik in de winter heel erg met deze vragen, maar ik presteerde toch goed in de Giro en de Tour. Daar heb ik voor mezelf bewezen dat ik er best goed mee kan omgaan. Bij de Giro-start in Jeruzalem droeg ik nummer 1. Ik won de tijdrit. Dat was heel bij zonder, in dit licht bekeken.'' ,,Liever ben ik dat kleine aapje. Ik wil helemaal niet de grote aap op de rots zijn. Maar dat is wel de sta- tus die ik heb. Mensen zien mij als de aap op de rots, terwijl ik dat niet nastreef.'' ,,Daar heb ik het laatste halfjaar in 2019 voor gebruikt. Ik vroeg mezelf af: wat is mijn ambitie? Heb ik nog genoeg ambitie om er alles uit te halen? Ik ben erachter gekomen dat ik superveel ambitie heb, dat ik het superleuk vind om wedstrij den te winnen, om beter te zijn dan anderen. Die voordelen wegen op tegen het nadeel om de rest van mijn carrière te worden gezien als grote aap op een rots.'' ,,Ik denk dat het heeft meege speeld. Bij Sunweb liep ik al een tijdje met die vragen rond. Ik heb het wel eens neergelegd bij de ploeg. Op welke manier gaan we de komende jaren topsport bedrij ven? Ik merkte in die gesprekken dat de visies daarover ver uit elkaar lagen. Dat deed me heel erg twijfe len of het nog mijn ploeg was.'' ,,Op dat moment een goede keus. De ploeg groeide, betere renners, meer budget voor hoogtestages." ,,Voor mijn gevoel was 2018 heel anders dan 2017.'' ,,Ik heb het heel moeilijk gevon den dat Simon Geschke en Lau- rens ten Dam weggingen. Dat was niet met mij overlegd. Al is het misschien ook mijn rol als renner niet. Maar het is niet één moment. Ik denk dat het vooral bij mezelf lag. Ik begon te worstelen met een aantal dingen. We zaten niet op dezelfde lijn. Ik ben ermee naar Iwan (Spekenbrink, Sunweb- teambaas, red.) gestapt. Hij vond het heel moeilijk; ik had ook ge woon een contract. Zijn primaire reactie: dat gaan we niet laten ge beuren. Ik heb hem vervolgens de scenario's geschetst. Hem ge vraagd: hoe zie je dat voor je? Hoe gaan we een sfeer in de ploeg cre ëren dat we wel supergoed aan de start van een grote ronde staan als we zo verschillend naar bepaalde zaken kijken? Het heeft ons allebei geraakt, denk ik. Mij, en Iwan ze ker. Een heel vervelende situatie.'' ,,Ja., ik probeer op mijn woorden te letten. Het is te gemakkelijk om er per ongeluk iets verkeerds te laten uitkomen. We zijn er op een hart stikke goede manier uitgekomen. Nou ja, op de enige manier die mogelijk was voor beide partijen.'' ,,Ik heb het gevoel dat ik bij het Real Madrid van het wielrennen ben gekomen. En nog Nederlands ook. Ik kan niks méér wensen.'' ,,Ik wilde juist naar een ploeg waar ik niet heel het jaar door de enige kopman ben. Steven (Kruijswijk, red.), Primoz (Roglic, red.) en ik willen hetzelfde: de Tour winnen. Dat is ook het doel van de ploeg. We zullen tijdens de Tour moeten accepteren dat misschien een teamgenoot beter is. Dan trekken we diens kaart. Natuurlijk gaat er een keer discussie komen. Dat ik niet blij ben dat Primoz aanvalt als ik een slecht moment heb, of an dersom. Maar als we hetzelfde doel hebben, komen we eruit.'' ,,Dank voor het vertrouwen. Dat is een waarschijnlijk scenario, dat aanvaard ik, daar heb ik voor gete kend. Als Primoz de sterkste is, had ik ook niet gewonnen als ik voor een andere ploeg zou rijden.'' ,,Daar geloof ik in. De Tour van 2018 was er ook een zonder veel tijdritkilometers. Toch werd ik tweede. Ja: tijdritten zijn welkom, maar nee: ik heb ze niet nodig.'' ,,Bam.'' maandag 20 april 2020 Voor een trainer moet het smul len zijn om met jou te werken. Vorig jaar die knie. Dit jaar was nog niet eens begonnen of je had een probleem met die para sieten. Heb jij het gevoel dat jouw lijf je het laatste jaar in de steek heeft gelaten? Ben je defaitistisch geweest? Dat je dacht: ik nok ermee. Voel je je eigenlijk nog wielren ner? In juni heb je straks een jaar niet gekoerst. Heb je daaraan getwijfeld dan? Wat bedoel je met dingen erom heen? Sponsorverplichtingen, praten met de media? Welke rol heeft het winnen van de Giro van 2017 daarin ge speeld? Is er een 'Tom voor de Giro' en een 'Tom na de Giro'? -Tom Dumoulin (29) Wil jij de grootste aap op de rots zijn? Of liever een kleiner aapje? Botst dat niet met je ambitie? Bij topsport hoort de wil om de be ste te zijn. Heeft de druk je mede geduwd richting een andere ploeg? Terwijl je in 2017 nog je contract had verlengd met drie jaar. Wanneer ging het dan mis? Waar zat dat in? Tom Dumoulin deed gisteren mee aan een virtuele versie van de Amstel Gold Race. FOTO ANP Moet je op je tong bijten als je hierover praat? Ben je bang om Iwan of zijn ploeg te schaden? Wat heb je aangetroffen bij Jumbo-Visma? Maar je bent niet meer de enige kopman. Stel: de Tour van 2020 gaat door. In de eerste week zitten een paar pittige etappes. De be ste renner in wedstrijden van één week is op dit moment Pri moz Roglic. Dikke kans dat die geel pakt. Dat betekent dat jij waarschijnlijk de rest van de Tour op kop rijdt om geel te be schermen? Geloof jij erin? Dat je het nog kunt, een grote ronde winnen? Zeker als er zo weinig tijdritkilo meters in zitten als in de Tour? De Tour winnen na een jaar zon der koers. Leuke comeback wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19