Ik wil competitie! 0) 18 Tom Dumoulin over zijn vroege wielerjaren, de Hij heeft straks bijna een jaar niet gekoerst, beseft dat hij nu ook half werkeloos is tijdens de coronacrisis. „Maar ik voel me nog wielrenner, hoor'', zegt Tom Dumoulin (29), die vooral ook blij is dat hij nu bij een ploeg zit waar hij niet heel het jaar door de kopman is. Column HUGO BORST Maar dan begint hier het gedonder. Want wie speelt er volgend jaar Champions League? En welke club gaat er in welke voorronde de Europa League in? Wie degradeert er naar de eerste divisie? Of gaan we polderen en bestaat de eredivisie volgend sei zoen uit twintig clubs? Wanneer begint volgend seizoen? 1 september? 1 oktober? Of pas op 1 januari 2021? Spelen we dan definitief zonder publiek? Of met een stadionbezetting van 20 procent? In dat laatste geval: wie controleert die anderhalve meter? Of nemen we pas in augustus een besluit of en wanneer we weer gaan voetballen? Als er geen publiek bij mag, dan hebben voetbalclubs geen inkomsten uit seizoenkaarten en businessseats. En amper sponsorgelden, want sponsors zijn óf fail liet óf dreigen failliet te gaan óf zijn wel financieel ge zond maar krijgen nauwelijks exposure en gaan daar niks of een habbekrats voor betalen. Hoe hoog is straks je begroting? Ajax schijnt interesse te hebben in de Brit Matthew Longstaff. Die transfer moet doorgaan vanwege 's mans naam, Longstaff. Maar hoeveel betaal je zo'n speler als je niet weet hoe hoog je begroting wordt? Feyenoord schijnt een oogje te hebben op Bryan Linssen. Eindelijk, die jongen past zo in de Kuip. Maar hoeveel betaal je hem als je niet weet hoe hoog je be groting wordt? Wat doe je met voetballers van wie het contract doorloopt in tijden van corona? Een mes op de keel? Justin Kluivert en zijn collega's spelen de komende vier maanden voor niks. Het alternatiefwas het faillissement van AS Roma. Zijn voetballers die hun kapitaal in twaalf jaar moeten verdienen bereid om uit sociaal oogpunt salaris in te leveren? En zo ja, hoeveel verlaging is redelijk? 10 procent? 50 procent? En geldt salarisverlaging voor alle voetballers? Moe ten de minimumlijders in de Keuken Kampioen Di visie geld afstaan? Zijn de zaakwaarnemers bereid af te zien van hun gages? Of die te halveren? Prima, vindt Rob Jansen. Ik ben benieuwd naar de mening van Mino Raiola, vorige week door het magazine Voetbal International uitgeroepen tot de machtigste man van het Neder lands voetbal. Is deze mastodont bereid het voetbal te redden of is dit een uitgelezen moment om de FIFA (en de UEFA) op te blazen en een nieuwe machtsorde te beginnen? Zouden al die elkaar ha tende zaakwaarnemers samen kunnen afspreken dat er een geste wordt gemaakt? Om het voetbal overeind te houden? Hoe lang kunnen u en ik eigenlijk nog zonder voet bal? Altijd gedacht dat het de belangrijkste bijzaak van het leven was, voetbal. Fout! Twee wetenschappers, een emeritus hoogleraar oude ge schiedenis (Fik Meijer in de Volkskranten een kli nisch psycholoog (Jan Derksen in AD) beweren het tegenovergestelde. Het gepeupel wil competitie, on der alle omstandigheden, zelfs nu. We hebben win naars en helden nodig, beweren de grijze eminenties na bestudering van de geschiedenis en het menselijk brein. We snakken naar vermaak en competitie. Het is geen behoefte maar een noodzaak. Gisteren werd ik op mijn fietsje bijna aangereden door een automobilist die binnen de bebouwde kom de 75 kilometer per uur aantikte. Ik had zin om te knokken, maar hij reed door. Naarmate de weken verstrijken stijgt onze innerlijke onrust. Voelt u het ook? Onze tolerante houding van de laatste weken is gekunsteld, en wezenlijk onderdrukkend. Knar setandend hoor ik de woorden 'intelligente lock- down' aan. Wee word ik van al die pseudo-grappige filmpjes. Ik wil competitie, een wedstrijd waarvan de uitslag nog niet vaststaat. Team VDP hooptop de Tour Rins nog twee jaar bij Suzuki INTERVIEW In een parallel universum, niet eens zo ver hiervandaan, was hij wél ingeloot. Was hij jaren geleden geneeskunde gaan studeren en werkte hij nu in een ziekenhuis. Stond hij in deze crisis misschien op een corona afdeling. Witte jas, naamplaatje op zijn borst. Tom Dumoulin: ,,Niet echt, zeker niet in deze tijd. Het is bizar. Voor de doktoren, maar ook voor het verplegend personeel. Mijn vrouw werkt als psycholoog in het zie kenhuis. Normaal behandelt ze patiënten, nu verzorgend perso neel dat moeilijk met de situatie kan omgaan. Het is heftig.'' ,,Het zou zomaar kunnen dat uit- geloot worden voor geneeskunde me wielrenner heeft gemaakt. Ik was nooit bezig met prof worden. Ik ben pas op mijn vijftiende be gonnen. Ik keek ook nooit naar wielrennen op tv. Eigenlijk alleen naar de Amstel Gold Race. Die kwam langs op de Maasboulevard in Maastricht - daar woonden we vlakbij. Ik was voor de Rabobank, dat was het wel zo'n beetje.'' ,,Niet iedereen vond me goed ge noeg. Wilco Kelderman en Jetse Bol werden prof. Terecht. Ik ging naar een andere ploeg.'' ,,Het ging me redelijk gemakkelijk af in de eerste jaren. Ik deed heus trainingen van zes, zeven uur, W maar met frisse tegenzin. Ik heb moeten leren wat het is om profes sioneel met je sport bezig te zijn. Voor mij was Laurens ten Dam heel belangrijk. Hij heeft me laten inzien dat de extremen leefbaar zijn. Op de gram nauwkeurig af wegen wat je eet, klinkt heel ex treem, maar als je ermee bezig bent is het onderdeel van je vak.'' ,,Ik zie er veel lichter uit, maar op de weegschaal valt het tegen. Twee, drie kilo - meer niet. Op trainingskamp deze winter kwam Robert Gesink binnen toen ik me stond te wegen. Hij keek op de weegschaal en zei: 'O, dat is veel meer dan ik dacht'. Ik schommel weinig met mijn gewicht. Vóór een grote ronde moet ik heel hard werken om één kilo lichter te zijn. Dat kost bloed, zweet en tranen.'' ,,Ik heb Strava alleen om routes te maken. Ik zet er niks op en ik volg niemand. Enerzijds omdat ik me zelf niet gek wil maken. Als je een keer gedesillusioneerd thuiskomt na anderhalf uur trainen omdat het niet gaat en je ziet dat Chris Froome zeven uur heeft gedaan, draai je door. De andere reden is dat ik niet wil laten zien hoe ik me voorbereid. In topsport gaat het erom een edge te krijgen over de ander. Niet alleen tijdens de wed strijd, ook in de voorbereidings fase. Wanneer train je hard? Wan neer rustig? Ik doe er jaren over om dat te perfectioneren. Een maandag 20 april 2020 GO Deze week krijgen we definitief te horen dat er dit seizoen in Nederland geen betaald voetbal meer wordt gespeeld. Daar heeft iedereen begrip voor, zelfs de machtsmannetjes bij de UEFA. WIELRENNEN De leiding van team Alpecin- Fenix hoopt dat Mathieu van der Poel (24, foto) dit jaar debu teert in de Tour de France. Ma nager Chri- stoph Rood- hooft: ,,Het zou mooi zijn als we een wildcard be machtigen voor een grote ronde. Hopelijk is dat de Tour, want dat is toch de mooiste.'' MOTOGP De Spanjaard Alex Rins (24, foto) heeft zijn contract bij Suzuki ver lengd tot en met 2022. Rins komt sinds 2017 in de konings klasse uit voor het Japanse fa- brieksteam. Rins won afgelopen seizoen twee grands prix, in Texas en op Silverstone. Hij eindigde in het WK als vierde. O a 0) 'Ik ben liever dat kleine aapje op de apenrots' Tekst: Hidde van Warmerdam en Thijs Zonneveld Dokter Dumoulin. Kun je je er nu iets bij voorstellen? Wat als je was ingeloot? Was je dan wielrenner geworden? Na een paar jaar kwam je daar wel terecht, in de opleidings- ploeg. Maar je werd niet gepro moveerd naar de grote mannen. Je bent een stuk serieuzer dan toen. In je eerste jaren als prof bij Argos-Shimano ging je op skivakantie in de winter. 4 Tom Dumoulin bij de presentatie van de Jumbo-Visma ploeg naast de andere kopman Steven Kruijswijk. foto anp Als je foto's van jou terugziet van je eerste jaren, valt op dat je een bolle toet had. Hoeveel kilo ben je afgevallen? Tegenwoordig kun je de meeste profs volgen in hun voorberei ding omdat ze alles op Strava zetten. Jij doet dat niet. amstel «Ar i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18