fell NIEUWS 15 Gruttooo Gruttoooi !!ük0- WERELDREIS NATIONALE VOGEL De grutto, onze nationale vogel, speelt de hoofdrol in de nieuwe natuurdocumentaire van Ruben Smit, bekend van De Nieuwe Wildernis. De sierlijke vogel - slanke verschijning, hoge poten, lange snavel - wordt door Smit en zijn crew gevolgd op zijn reis van Senegal via Portugal naar Nederland en Estland. ,,De mens is voor de grutto zowel een bondgenoot als zijn grootste bedreiging." Terwijl Nederland opgehokt zit, gaan de koeien naar buiten en leggen de grutto's hun eieren op het boeren land. Driekwart van alle grutto's ter wereld broedt in ons land. Het is dan ook niet zo gek dat hij is uitgeroepen tot vogel des vaderlands. Smit: ,,Hij heeft ook Ne derlandse kenmerken; zo kan hij prima overle ven in een waterland. De grutto symboliseert min of meer onze strijd tegen het water.'' De vogel is volgens de documentairemaker ook een ideale boodschapper over hoe de na tuur ervoor staat in ons agrarische land en hoe onze natuur verbonden is met die elders in de wereld. „Grutto's zijn weidevogels en varen wel bij een hoge biodiversiteit. Ze broeden in Nederland, maar overwinteren in het Afri kaanse Senegal. Rond februari vliegen ze via Portugal terug naar ons land en een deel van de populatie vliegt door naar Estland, Finland en Polen.'' ,,Hoe diverser de flora en fauna, hoe meer kans om te overleven'', zegt Smit. ,,Het boeren landschap is helaas een stuk eentoniger gewor den waardoor de populatie grutto's sinds de ja ren 60 van de vorige eeuw met bijna 70 procent is afgenomen. Er zijn nu nog zo'n 30.000 kop pels over. Toch heeft de grutto de mens keihard nodig om niet uit te sterven, de mens is zijn bondgenoot. In Nederland zijn ze grotendeels afhankelijk van initiatieven die de weidevogels beschermen. Zo volgen we twee boerengezin nen die in hun bedrijfsvoering rekening hou den met broedende grutto's en bijvoorbeeld la ter maaien. De grutto wordt qua bescherming ook wel de vliegende panda genoemd.'' Het verhaal van de terugloop van de grutto is het verhaal van de verandering van het land bouwsysteem - en niet alleen in Nederland. Deze documentaire laat volgens Smit zien hoe hard de grutto moet werken voor zijn voort bestaan. En hoe mensen die hem willen be schermen hun best doen, maar hoe moeilijk dat vaak is. „Want net als de vogels heb ben veel boeren, ook in het buiten land, het moeilijk om het hoofd boven water te houden in de snel veranderende wereld. De vraag naar goedkoop voedsel maakt dat ondernemers een continue strijd voeren om te kun nen blijven be staan. Dat zien we in Portugal waar de rijstvelden, be langrijk voor de voedselvoorzie ning van de grutto, in rap tempo plaatsmaken voor geïndustriali seerde fruitteelt." De documentaire Grutto! De vlucht van een iconische weidevogel wordt volgens Ruben Smit een intiem verhaal, waarbij de kijker als het ware in de huid van de weidevogel kruipt. „Je ziet een kuiken geboren worden, je vliegt mee met de vogels vanuit Afrika naar het noor den. We werken met allerlei soorten camera's en drones. In deze coronatijd moeten we in kleinere groepjes filmen. Dat kost iets meer tijd, maar het heeft geen gevolgen voor de planning. De film komt in het najaar van 2021 uit." _Umosa\imosa is de Latijnse naam de grutto, die voor ae y t zijn eigen naam r w maandag 20 april 2020 Goedgebekt probeert een grutto een nieuwsgie rige koe weg te houden bij haar nest in een weiland. FOTO RUBEN SMIT Koekeloeren bij de grutto Sanne Schelfaut Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15