'Eindelijk erkenning slachtoffers vliegramp Faro' 'Koop nieuw defensiematerieel vooral in Nederland' 14 Het is nog even wennen en ook de techniek werkt niet altijd mee, bleek bij het eerste digitale partijcongres van D66. Maar partijen zullen richting de verkiezingen van 2021 vaker voor een online- ledenraadpleging moeten kiezen. Elke zichzelf respecterende partij streamt het partijcongres, maar D66 had zaterdag een primeur: de livestream wSs het hele congres. Nu een zaal met 1500 mensen in Nijkerk uit den boze is, besloot de partij het digitaal te doen. Het was wel anders dan nor maal. Geen applaus, geen gedrang bij de inspraakmicrofoons. De 76 moties die partijleden hadden ingediend voor dit congres ont braken - die schuiven door naar het najaarscongres of het voor jaarscongres van 2021. De nieuwe penningmeester en andere bestuursleden werden via een onlineverkiezing gekozen. En de traditionele speeches van partij kopstukken bleven uit. In plaats daarvan gingen frac tieleider Rob Jetten, ministers Wouter Koolmees en Sigrid Kaag en staatssecretaris Stientje van Veldhoven in gesprek met de 'congresvoorzitter', tv-presen- tator Sofie van den Enk, in een studio in Veldhoven in Brabant. Het congres leek zo meer een geïmproviseerde talkshow. Zoals op tv, beheerste corona ook dit gesprek. Zo sprak minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Kaag over het belang van solidari teit in Europa bij de aanpak van de coronacrisis - een duidelijke sneer naar CDA-minister van Financiën Wopke Hoekstra. Vragen De ongeveer duizend mensen die thuis meekeken, mochten ook vragen insturen. Dus beant woordde vicepremier Koolmees ook de vraag hoe de Rotterdam mer ermee omgaat dat Feyenoord nu niet speelt. Het antwoord: her halingen van wedstrijden kijken. De minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid benadrukte verder dat het economische steunpakket van vele tientallen miljarden niet iedereen kan helpen. ,,De realiteit is dat er bedrijven gaan omvallen, dat mensen hun baan gaan verliezen. Het is onze taak dat op te vangen.'' Daar krijgt hij nog een taak bij. Koolmees krijgt de leiding over de commissie die voor de verkiezin gen van maart volgend jaar het verkiezingsprogramma schrijft. Hij zei na de coronacrisis 'iets meer tijd te krijgen' omdat hij het vicepremierschap dan weer over draagt aan Kajsa Ollongren. De minister van Binnenlandse Zaken ging afgelopen week weer aan de slag, na bijna een half jaar ziek te zijn geweest. Ollongren ontbrak in de studio. Ze nam op haar balkon in Amsterdam een videoboodschap op, waarbij ze proostte met een alcoholvrij bier tje. ,,Congressen zijn toch het leukst op de borrel.'' Fractieleider Rob Jetten noemde het digitale congres 'een beetje saai'. ,,Ik mis de reuring.'' Hij zei te hopen op een 'geleidelijke en veilige versoepeling' van de coro namaatregelen, zodat de scholen weer open kunnen. ,,Dit is het jaar waarin we 75 jaar vrijheid zouden vieren. En nu leven we in de grootste onvrijheid sinds die tijd. We moeten zo snel als verant woord mogelijk is, onze vrijheden herwinnen.'' Andere politieke partijen heb ben ongetwijfeld meegekeken met D66. De Christenunie, die zaterdag zou congresseren in Zwolle, bereidt zich nu voor op een alternatieve en mogelijk digi tale bijeenkomst op 13 juni. Die zelfde dag staat er een VVD-festi- val op het programma. Normaal gesproken met bier en bitterbal len, maar ook dat politieke feestje wordt digitaal gevierd. Deze partijen hebben wel meer tijd om digitale interactie met de leden te regelen. Dat ging bij D66 via de comments bij de livestream. De paar keer dat werd gesproken met 25 geselecteerde partijleden voor de webcam, hoorden zij de presentator niet en bleven ant woorden op vragen uit. Wat Laura de Gans ervan vond dat haar partij zaterdag niet neerstreek in haar woonplaats Nijkerk, zullen we daarom nooit weten. ,,Mijn cliënten krijgen ruim 27 jaar na het drama eindelijk erkenning'', zegt Veeru Mewa, de advocaat van 27 slachtoffers. Hij heeft formeel nog niets gehoord, maar leidt uit de gang van zaken af dat de staat niet in beroep gaat. ,,Ik had uiterlijk 8 april een dagvaarding moeten ontvangen, maar dat gebeurde niet.'' De rechtbank in Den Haag oor deelde op 8 januari dat de Neder landse staat voor 20 procent aan sprakelijk is voor de vliegramp op 21 december 1992 op de luchthaven van Faro. Daarbij kwamen 54 pas sagiers en 2 bemanningsleden om. Ruim 100 inzittenden raakten zwaargewond. Er waren 340 men sen aan boord, vooral Nederlanders. Het vonnis bevestigde wat nabe staanden en overlevenden al vanaf het begin vermoedden: de DC-10 van Martinair crashte bij de landing door een reeks inschattingsfouten van de piloten. Martinair, de over heid en de toenmalige Raad voor de Luchtvaart legden de schuld bij plotselinge regen en zware dwars- en valwinden. Als advocaat van de slachtoffers van de vliegramp kon Mewa naar eigen zeggen moeilijk hoger beroep aantekenen tegen het vonnis. Toch was daar volgens hem wel aanlei ding voor. ,,De rechtbank minima liseerde de gronden voor aanvul lende schadevergoeding. Dat bete kent dat niet iedereen in aanmer king komt voor zo'n vergoeding.'' Dat de meerderheid van Mewa's cliënten geen hoger beroep wil, bewijst voor hem dat de groep vooral de waarheid boven tafel wilde krijgen. Nu kan hij de zaak afronden. ,,Ik ben aan het inventa riseren wat mijn cliënten willen en zal daarbij overleggen met de landsadvocaat.'' ,,Hier is een win-win te halen'', vindt VVD-Kamerlid André Bos man, die de scheepsbouw als voor beeld neemt. Zo wil het kabinet voor ongeveer 3,5 miljard euro nieuwe onderzeeboten kopen. Daarvoor zijn nog drie aanbieders in de race, waarvan twee een Ne derlandse partner hebben. Het CDA wil nog een stap verder gaan. Kamerlid Martijn van Helvert vindt dat de regel die voorschrijft dat dit soort grote orders Europees moet worden aanbesteed, tijdelijk buiten werking wordt gesteld. ,,Ik wil dat het kabinet mogelijk maakt dat we in de coronacrisis materieel in eigen land kunnen bestellen.'' De partijen doen het voorstel vandaag in een Kamerdebat over het defensiematerieelfonds. Uit die nieuwe pot met geld moeten voort aan alle ict- en materieelprojecten worden betaald en het onderhoud van materieel. De aankoop van nieuw materieel is duur, de bouw duurt lang en loopt vaak vertraging op - denk aan de JSF - waardoor de uitgaven in de reguliere begroting vaak lastig zijn te plannen. Normaal gesproken moeten ministeries geld dat ze binnen hun eigen begroting niet opmaken, teruggeven aan het ministerie van Financiën. Met het nieuwe fonds is wettelijk verankerd dat geld voor de aanschaf voor nieuw materieel kan worden meegenomen naar vol gende jaren. D66 en ChristenUnie, de twee andere regeringspartijen, willen dat het fonds nog wel anders wordt ingericht. Zij vinden dat één pot geld voor de hele krijgsmacht te moeilijk te controleren is door de Tweede Kamer. Daarom komen zij vandaag met een amendement om het fonds te splitsen. De landmacht, de luchtmacht en de marine krij gen dan elk hun eigen pot met geld. Een vierde pot moet volgens hen worden gereserveerd voor investe ringen die de hele defensieorgani satie aangaan. ChristenUnie-Kamerlid Joël Voordewind vindt het fonds juist nu belangrijk, 'vooral als er weer op defensie bezuinigd dreigt te wor den na deze coronacrisis'. ,,Nadat de afgelopen jaren de spanningen met Rusland oplaaiden, hebben we ons gerealiseerd dat we defensie te vroeg in de uitverkoop hebben gedaan. Dit moeten we nu voor komen door via dit materieelfonds de krijgsmacht op een basisniveau te houden.'' André Bosman vindt het ook in de toekomst 'van belang dat het fonds gevuld blijft'. Ook CDA'er Van Helvert noemt bezuinigen op defensie 'een kortetermijnreactie'. ,,Er is een steeds groter besef dat de fensie steeds belangrijker wordt.'' Voor de toekomst maandag 20 april 2020 Hanneke Keultjes Den Haag Fractievoorzitter Rob Jetten met enkele partijgenoten tijdens het eerste digitale partijcongres van D66. foto anp De Nederlandse staat heeft geen hoger beroep aangetekend tegen het vonnis waarin de rechter oordeelde dat de staat gedeeltelijk aansprakelijk is voor de vliegramp in het Portugese Faro eind 1992. Caspar Naber Den Haag Regeringspartijen VVD en CDA willen dat het ministerie van Defensie nieuw materieel voor de krijgsmacht zo veel mogelijk bij Nederlandse bedrijven be stelt. Daarmee moet de econo mie worden aangejaagd. Hanneke Keultjes Den Haag Vlnr: 'congresvoorzitter' Sofie van den Enk, staats secretaris Stientje van Veldhoven en klimaatactivist Maurits Groen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14