CORONAVIRUS Duizendmaal meer emoties dankzij lang telefoongesprek NIEUWS 13 Zo'n drieduizend Nederlanders zitten al weken vast in Marokko. De gespannen diplomatieke verhouding tussen beide landen staat repatriëring vooralsnog in de weg, zeggen overheidsbronnen. ÊËI2 F 5" De medicijnen die de schoonouders van Younes Nahnahi uit Breda bij zich hebben, zijn bijna op. En als die medicijnen in Meknes, waar ze nu verblijven, al te verkrijgen zijn, zijn ze peperduur. ,,Ze willen sowieso terug naar Nederland, het is bijna ramadan, dan wil je bij je kinderen zijn.'' Hetzelfde geldt voor een an dere kennis van de Bredanaar. De vrouw ging naar Marokko om haar vader te begraven. Toen ze er was, gingen de grenzen dicht. Zo zijn er veel verhalen. Neem Ron Kuijpers uit Rotterdam, die met z'n vriendin in Marokko op vakantie was, en wiens vlucht plots geannu leerd werd. De reisverzekering be taalt zijn ongewenst verlengde ver blijf niet. ,,Er stond geen corona in de polis, zeiden zeZijn buurmeisje Amaya heeft inmiddels vanuit Nederland een brief aan de Marok kaanse koning Mohammed VI ge schreven. 'We missen onze buren en de poezen heel erg', schrijft ze. Zo'n kleine drieduizend Nederlan ders zitten momenteel vast zit in Marokko, zo blijkt uit een inventari satie van alle Nederlanders die zich gemeld hebben bij de speciale site van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Nederlanders die in Marokko wonen en daardoor geen recht heb ben op repatriëring, mensen die op eigen kracht al konden terugkeren en dubbele inschrijvingen zijn daar al uitgefilterd. Het land heeft haar luchtruim ge sloten om verdere verspreiding van het coronavirus te voorkomen. Over land reizen mag ook alleen na goed keuring. Waar Nederland de afgelo pen weken vanuit alle hoeken en gaten van de wereld landgenoten repatrieerde, lukt dat niet vanuit Marokko. Het land geeft geen toe stemming een vliegtuig te sturen. In Marokkaanse media hinten ano nieme overheidsbronnen erop dat Het land ziet Marokkaanse Nederlanders vooral als Marokkanen dat komt door de verslechterde di plomatieke verhoudingen tussen de twee landen. ,,Marokko heeft het Nederland onder meer kwalijk geno men dat minister Blok (Buitenlandse Zaken) heeft gezegd dat hij de straf fen die Marokko in 2018 oplegde aan demonstranten in de Rif, te hoog vond'', weet Jan Hoogland, voormalig Nederlands diplomaat in Marokko. ,,Nederlandse verzoeken komen daar nu gewoon onder op de stapel. En het land ziet Marokkaanse Nederlanders toch vooral als Marokkanen, dus Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE Mijn vrouw komt terug van anderhalf uur wandelen langs de kade, klopt op de deur (sleutel vergeten), ik doe open, ze lacht me toe met snel op- getrokken wenkbrauwen, maar praat nog volop in haar telefoon; loopt langs me heen (snel kusje op mijn wang) naar de wasbak om haar handen te wassen, nog steeds pratend in haar microfoontje. ,,Ja ja, dat precies, hahahaha.'' Ze werpt eerst haar rugzak, dan haar jas af op de grond. ,,Ja, en toen praat maar door, luistert, beaamt, vraagt, praat weer door; maakt een handgebaar naar mij van: 'sorry, ik zit nog in een gesprek!', graait op haar knieen in de rugzak, komt te voorschijn met een paprika. 'Pa prika gescoord!', mimiekt haar mond, haar ogen vrolijk groot, want die misten we nog voor de spaghetti, een paprika. Ik steek mijn duim omhoog. Weer een sorry-gebaar naar mij, dan in haar microfoontje: ,,Ja, ik ben nu thuis, ik pak even een glas water.'' Doet dat, drinkt het klokkend op. Praat. Straalt! Ze heeft contact. Contact! Met een vriend, een vriendin. Met de wereld. Dit is waarom ik van haar hou, maar dat zal u wat. Ik vertel het omdat mijn vrouw het lopende bewijs is dat het echte, lange tele foongesprek terug is in mijn en ook in uw leven. Ik ken haar al dertien jaar, maar zo veel als in deze quarantaine heeft ze nog nooit gebeld met vrienden, vrien dinnen, familie. Uren. Ik las een essaytje over dit ver schijnsel. Interessante noties: dat het echte telefoongesprek zijn hoogtepunt had in de jaren 80 en sindsdien langzaam plaats heeft gemaakt voor e-mail en app, nu Facetime en Zoom. Maar ook die Mijn vrouw praat maar door, luistert, beaamt, vraagt en praat weer door laatste twee ervaren we niet als de beste vervanging van echt contact. We denken dat we in iemands ge zicht zijn emoties zien, maar feite lijk lezen we stemmen beter dan gezichten. Aan de telefoon zijn we emotioneel intelligenter. Zover de wetenschap. Het be wijs zit tegenover me. Ook wij facetimen en zoomen. Maar kijk een uur naar iemand die telefo neert (ik doe het geregeld) en zie duizendmaal meer emoties langs komen. Dat we telefoneren (opnieuw) moeten leren zag ik ook thuis be waarheid. Mijn oudste van 7 werd gebeld door een vriendinnetje. We konden meeluisteren. ,,Vind je het ook zo moeilijk'', zei ze. ,,Ik weet nooit precies wat ik moet zeggen.'' ,,Ja'', beaamde de onze. ,,Ik ook niet.'' Ik keek van haar naar mijn vrouw. Dat leer je snel genoeg, wist ik. ld 9/iooic cApeA<t y V Az ee/> <a 9 waarom zouden ze 'terug' moeten?'' De Nederlanders zijn in middels ten einde raad. Ze hebben twee weken gele den al een brandbrief aan zowel de Nederlandse als de Marok kaanse overheid geschreven, maar het heeft - afgezien van een begrip volle brief terug van de Nederlandse ambassadeur - nog niets opgeleverd. Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken gaan de luiken dicht als het om Marokko gaat. ,,We zijn ons kei hard aan het inspannen om ge strande mensen terug te halen'', zegt een woordvoerder. In het diploma tieke proces kan elke uitspraak een averechts effect hebben. De focus bij het terughalen ligt op de schrijnende gevallen. Iedereen die nog kan blijven zitten waar hij zit, moet langer wachten. Mensen die echt terug moeten, omdat ze medi cijnen of een medische behandeling nodig hebben, omdat ze geen onder komen meer hebben of omdat ze vanwege een sterfgeval in Nederland terug willen, krijgen voorrang. Een lijst met zulke 'schrijnende gevallen' is of wordt nu gemaakt en overgedra gen aan de Marokkaanse autoriteiten. Afgelopen week konden zes Neder landers die als zo'n geval golden, meevliegen met een Frans toestel. Samenwerking Nederland probeert ook samen te werken met andere EU-landen om een doorbraak te forceren. Hoewel de slechte verhouding met Marokko niet helpt, is het terughaalprobleem niet exclusief voor Nederland. Alle EU-landen hebben moeite met het repatriëren van hun onderdanen, vooral landen met een groot aandeel bur gers van Marok kaanse komaf, zoals Frankrijk, België, Spanje en het Verenigd Koninkrijk. Bij die lan den gaat het om een veelvoud van 'onze' drie duizend. De grensslui- ting in Marokko is zo strikt, dat het land ook niet toestaat dat de eigen land genoten terugkeren. D66 vindt het onaccepta bel dat zo veel Nederlanders nog altijd vastzitten. Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma wil weten welke argu menten de Marokkaanse regering aandraagt om evacuatievluchten te weigeren en wil dat minister Blok de druk op Marokko opvoert. maandag 20 april 2020 GO 'Nederlandse verzoeken liggen onder op Marokkaanse stapel' Cyril Rosman Hanneke Keultjes Den Haag -Jan Hoogland, voormalig diplomaat Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 38: Frank hoort weer eens een lang telefoon gesprek. Amaya schreef een brief aan de Marokkaanse ko ning met het verzoek haar buurman Ron Kuijpers terug te laten gaan. privébeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13