CORONAVIRUS Het meeste werk komt op de vrouwen neer L u Kabinet weegt schade van lockdown mee I 10 NIEUWS f DAGBOEK ITALIË uca, zal ik je even een schone luier omdoen?'' iMet zijn grote groene ogen kijkt hij me aan. ,,Nee, mama'', zegt hij in het voorbijgaan, mij verder negerend. Alles wat papa prima kan - mijn oudste zoon hel pen bij zijn huiswerk, de jongste in bad doen of een glaasje water halen - dat moet mama doen. Maar mama heeft het druk. Haar kantoor is gesloten, haar werk doet ze vanuit huis. De vele conferen ties, nu op afstand, coördineert ze aan de keukentafel. Ik werk, aan de andere kant van het huis, vanuit mijn eigen kamer. De kinderen pendelen heen en weer, al hebben ze de neiging vooral in de keuken te vertoeven. Hoewel ik mijn uiterste best doe mijn steentje bij te dragen aan zowel het huishou den als het opvangen van kinde ren, komt het meeste werk uitein delijk toch op mijn vrouw neer. Mea culpa, ik weet het. Niet alleen bij ons gaat dat zo, maar het is niet de schuld van de mannen, schrij ven advocate Andrea Catizone en journaliste Antonella Madeo in een open brief aan de minister van Onderwijs. Het is, helaas, nog steeds zo dat mannen in Italië meer verdienen dan vrouwen, en dus wordt in deze onzekere tijden hun salaris veiliggesteld, betogen ze. Het risico is heel groot dat als straks de be drijven weer opengaan en de scho len gesloten blijven, de vrouwen thuisblijven om voor de kinderen te zorgen. Buitenschoolse opvang is in Italië vaak in handen van opa's en oma's, en dat zijn nou juist de mensen die het kwets baarst zijn. Dat is dus geen optie. schien, ook op andere kinderen past is nu misschien niet erg ver standig. We zullen het zelf moeten oplossen. Komende periode gaat het kan toor van mijn vrouw weer open, mijn werkkamer blijft gewoon waar hij is. Luca zal er dus aan moeten wennen dat papa zijn lui ers verschoont of moeten wachten tot mama weer thuiskomt. Ik weet niet zeker of hij voor het eerste gaat. DEN HAAG Het kabinet weegt bij het besluit of en hoe de coro namaatregelen worden versoe peld, de maatschappelijke scha de mee. Het gaat dan bijvoor beeld over gezondheidsschade die ontstaat door armoede, min der beweging en sporten, een zaamheid en huiselijk geweld. Daarvoor was tijdens het Catshuisberaad gisteren direc teur Kim Putters van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) aanwezig, melden bronnen rond het kabinet. Hij vroeg aan dacht voor 'de sociaal-economi sche consequenties' van de lockdown. De focus lag tot nu toe op het indammen van het virus, de ziekenhuizen en in tensive cares en de economi sche schade. Nu de cijfers lang zaam een dalende trend laten zien in het aantal sterfgevallen, ziekenhuis- en ic-opnames, is er ruimte om aandacht te hebben voor de gevolgen van de lock- down op de samenleving. Het kabinet beslist dinsdag of de huidige maatregelen op 28 april versoepeld kunnen wor den. Premier Mark Rutte tem perde afgelopen week de ver wachtingen al; hij zei 'niet opti mistisch' te zijn over 'wat er kan na 28 april'. Als het maatrege lenpakket al kan worden ver soepeld, zal het mondjesmaat zijn. Mogelijk gaan de kinder dagverblijven en basisscholen na de meivakantie weer open. Tijdens het Catshuisberaad zijn wel scenario's besproken, maar geen knopen doorgehakt. Het kabinet wacht het advies van het Outbreak Management Team af, dat vandaag samen komt. Op het Catshuis, de ambtswoning van de premier, komen elke zondag de meest betrokken ministers, RIVM- baas Jaap van Dissel en de Nati onaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid Pieter- Jaap Aalbersberg samen om de coronacrisis te bespreken. De deur werd al niet platgelopen, maar door de coronamaatregelen kwam er wekenlang geen bezoek bij een vrouw met psychische problemen in Noord-Brabant. Een bekende die poolshoogte ging nemen, belde 112. Op het aanrecht stond een berg afwas, de woning stonk en de vrouw - een vijftiger - was verward en had vet haar vol klitten. ,,Ze had al dagen niet gedoucht en goed gegeten. Er was geen sprake van een acute noodsituatie, maar het was ook niet verantwoord haar thuis te la ten'', vertelt ambulanceverpleeg- kundige Jan Hoefnagel, die op de melding afkwam. Hoefnagel, voorzitter van beroepsvereniging V&VN Ambulancezorg, werkt in een van de zwaarst getroffen co- ronagebieden. De situatie die hij aantrof, is geen incident. ,,We horen deze zorgelijke verhalen meer en meer.'' Vaak gaat het om psychiatri sche patiënten of dementerenden die bij het wegvallen van hun dagbesteding of bezoekjes van hulpverlener of mantelzorger nu de weg kwijtraken. ,,Als dat soci ale vangnet wegvalt, houdt nie mand meer die een oogje in het zeil. Deze kwetsbare groep ver waarloost zichzelf, gaat vitaal achteruit, waarna de vraag moet worden gesteld: kunnen zij nog wel thuis blijven wonen?'' Ook de Brabantse ambulance chauffeur Martijn Koopsen hielp recent een oudere man bij wie hulp te laat op gang kwam. Hij trof de man, die even daarvoor onwel was geworden, aan in een verwaarloosde woning. ,,Elke dag zetten de kinderen een pannetje met eten op de stoep en zwaaiden even. Op een dag ging hij tijdens het zwaaien onderuit. Ze hebben direct 112 gebeld'', vertelt Koop- sen. Wat bleek: de man had al da gen diarree, maar had dit niet ver teld aan zijn naasten. ,,In een nor male situatie hadden de kinderen allang gezien dat vader niet goed at, de afwas zich opstapelde en het groentebakje op het aanrecht stonk.'' Mede om de angst besmet te ra ken met het coronavirus mijden patiënten de huisarts of het zie kenhuis, merkt ook GGZ Neder land. Afgelopen maand halveerde het aantal nieuwe patiënten dat zich bij de huisarts meldt met psychische klachten als angst of depressie. Ook bij de crisisdienst was het stiller dan normaal. Maar vorige week begon het aantal crisisopnames in Brabant weer te stijgen, vertelt Eddy van Doorn, bestuurder bij GGZ Ne derland en ggz-instelling Reinier van Arkel in Den Bosch. ,,Ook wij zien dat het wegvallen van per soonlijke contact en de dagstruc- Normaal hadden de kinderen allang gezien dat hun vader niet goed at tuur een behoorlijke impact heeft. Patiënten worden binnen gebracht met decompensatie. Dat zijn psychische problemen, zoals een manie of depressie, die hefti ger zijn dan normaal.'' Met smart kijkt Van Doorn uit naar dinsdag, in de hoop dat het kabinet een versoepeling van de coronamaatregelen aankondigt. ,,Hoe langer de maatregelen du ren, des te meer patiënten in de knel zullen komen. Onrust, ver waarlozing en huiselijk geweld zullen verder toenemen. Daar lig ik 's nachts wakker van.'' Ggz-instellingen stapten afgelo pen weken noodgedwongen over op beeldbellen met patiënten. ,,Dat is helaas niet voor iedereen de oplossing. In contact is ook het non-verbale belangrijk. Wanneer je in dezelfde ruimte zit, is een patiënt beter te peilen.'' Patiënten die risico liepen op een stevige te rugval, werden alsnog bezocht door hulpverleners, maar dat viel niet mee. De ggz kampt net als de thuiszorg en verpleeghuizen met een tekort aan beschermingsma teriaal. Met name patiënten die toch al moeilijk contact maken, hielden de deur dicht, uit vrees voor besmetting. Ggz-instellingen in het hele land worden momenteel ver bouwd om patiënten te ontvan gen. ,,In spreekkamers worden schermen geplaatst en in liften en wachtkamers komen stickers met het maximumaantal aanwezigen. En agenda's worden omgegooid, zodat patiënten meer verspreid over de dag binnenkomen.'' Van Doorn bereidt zich boven dien voor op nieuwe patiënten, die een dreun hebben gehad in de coronatijd. ,,Denk aan zorgperso- neel dat onder hoge druk heeft moeten werken, of coronapatiën ten die op de verpleegafdeling of intensive care hebben gelegen. Nederland heeft een flinke tik ge kregen, en wie daar het meest last van hebben, zullen we de komende maanden gaan zien.'' maandag 20 april 2020 GO Angelo van Schaik Rome Nu het aantal mensen op de intensive cares in Italië gestaag daalt en ook het aantal slachtof fers lijkt af te nemen, krijgt fase 2 steeds meer vorm. Vanaf 4 mei krijgen Italianen, waar schijnlijk, meer vrijheid en gaan weer meer bedrijven open. Cor respondent Angelo van Schaik bericht uit Rome. Er is geld beschikbaar om een babysitter in te huren, maar een vreemde in huis halen die, mis Bedrijven open, maar scholen dicht? Dan zorgen vrouwen voor de kinderen Verpleegkundigen stuiten op verwarde, vervuilde patiënten Nu de piek van ziekenhuisop names voorbij lijkt, komen ambulanceverpleegkundigen andere ellende tegen: verwaar lozing en verward gedrag bij niet-coronapatiënten. ,,Ze had al dagen niet gedoucht en goed gegeten.'' Hanneke van Houwelingen Den Bosch Ambulanceverpleegkundige Jan Hoefnagel. foto koen verheijden -Martijn Koopsen, ambulancechauffeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10