CORONAVIRUS SPANJE FRANKRIJK DUITSLAND ELDERS IN EUROPA 9 na 4 mei weer naar de kapper, maar allemaal onder strikte voorwaarden isan De Spaanse ministerraad komt dinsdag bijeen om over een nieu we verlenging van de confina- miento (lockdown in goed Spaans) te besluiten. Die wordt, naar verwachting, weer met twee weken verlengd, van 26 april tot 11 mei. De vraag is of de rege ring dan de strenge regels iets versoepelt. Sinds afgelopen maandag mogen, na twee weken verbod, ook de niet-vitale beroepen weer aan het werk. Maar de re gering lijkt bereid ook de rest van de be- woners iets meer toe te laten. Tot nu toe kunnen bijvoorbeeld kleine kinderen niet of nauwelijks de straat op; een tiener of volwassene mag alleen in zijn eentje de straat op om boodschappen te doen of de hond uit te laten, maar mag niet ie mand anders meenemen. Veel Spanjaar- den hopen dat zij voor die dagelijkse boodschappen na 26 april ook hun kin deren mogen meenemen. Ook zou de overheid kunnen toestaan dat mensen weer op straat mogen sporten; hardlopen of fietsen is tot nu toe streng verboden. In ruim een maand hebben agenten al 600.000 mensen beboet. Veel hangt af van de ontwikkeling in de komende da gen. Sinds meer dan een week is het aan tal besmettingen (rond 5000 per etmaal) en doden (500) in Spanje gestabiliseerd. „We zijn optimis tisch, maar mogen niet te vroeg jui chen'', is de bood schap vanuit Ma drid. Niettemin beseft de regering dat de bevolking, met die verlen ging van de lock- down tot 11 mei, dan al 57 dagen volledig in huis opgesloten zal hebben gezeten, sinds de 'staat van alarm' op 14 maart van kracht werd. Over hoe het land de komende zomer nog toeristen zou kunnen of mogen ont vangen durft niemand zich uit te laten. Het toerisme is goed voor 14 procent van het bnp van Spanje. Edwin Winkels De coronamaatregelen in Duitsland gelden nog minstens tot en met zon dag 3 mei. In de week daarvoor beslissen het coronakabinet van de Duitse regering en de minis ter-presidenten van de zestien deelstaten wat er na deze datum gebeurt. Bondskanselier Merkel en de deelstaatleiders beslisten woens dag dat detailhandelbedrijven met een winkeloppervlak tot maximaal 800 vierkante meter op 20 april weer open mogen. Voorwaarde is wel dat ze het aantal be zoekers beperken, wachtrijen voorko men en de hygiënevoorschriften en af- standsregel (minstens 1,5 meter) nale ven. Dat geldt ook voor culturele voor zieningen zoals bibliotheken en voor dierentuinen en botanische tuinen. Winkels met maximaal 2500 vierkante meter oppervlakte mogen op 4 mei her openen. Grotere zaken zoals warenhui zen blijven dicht, omdat naleving van de afstandsregel niet mogelijk is. Kappers mogen op 4 mei ook weer open, maar al leen met een 'hygiëneconcept' met on der andere mondkapjes. Het dragen daarvan wordt sinds woensdag 'drin gend aanbevolen' in winkels en stads- en streekvervoer. Kinderdagverblijven, (hoge)scholen en universiteiten gaan vanaf maandag 4 mei geleidelijk weer open. In Duitsland geldt sinds maart een sa menscholingsverbod van meer dan twee personen met een uitzondering voor ge zinsleden, partners en andere huisgeno ten, dringende beroepsmatige contacten, het ov en uitvaarten. Alle niet-levens- noodzakelijke winkels moesten sluiten. De horeca ook, zij het dat maaltijden af halen en bezorgen weer wel mag. Kerken, moskeeën en synagogen zijn eveneens gesloten. Privéreizen en fami liebezoek worden ontraden. Wie zonder 'dringende reden' langer dan 72 uur bui ten Duitsland verblijft, moet bij terug keer twee weken in thuisquarantaine. Grote evenementen zijn tot 31 augustus verboden. Caspar Naber Europa doorleeft verschillende fases van de epidemie. Terwijl de Britten voorlopig nog niet toe zijn aan ver soepeling van hun quarantainemaatre gelen, stuurt Denemarken kinderen sinds woensdag alweer naar de lagere school en de crèche. Middelbare- en ho gere scholen blijven dicht, net als univer siteiten. Na 10 mei willen de Denen - die als een van de eersten in Europa het land op slot gooiden - het verbod op samenscholing ver soepelen, maar publieksevene menten blijven verboden. Ho reca, fitnesscentra en tandartsen blijven ook gesloten. Noorwegen wil over twee weken ook leerlin gen onder de 12 jaar weer naar school sturen. De Zweedse rege ring blijft de eigen lijn volgen, die erop neerkomt dat een lock- down niet nodig is. Maar nu het land verreweg de meeste sterfge vallen registreert van Scandina vië, klinkt de roep van virologen steeds luider om toch maatregelen te ne men en in te grijpen. Oostenrijk heeft kleine winkels, tuin centra en doe-het-zelfzaken deze week al, onder voorwaarden, heropend: klan ten moeten wel een mondmasker dragen en de toegang tot de winkels is gelimi teerd. Over twee weken worden aanvul lende versoepelingen verwacht. Scholen zouden half mei weer opengaan. Sport wedstrijden zijn toegestaan in Oosten rijk, maar wel binnen de 1,5 meterregels. Dus tennis en golf mogen. Publieks evenementen blijven ook hier verbo den. In Oost-Europa laat Polen de presi dentsverkiezingen van 10 mei doorgaan en begint vanaf volgende week ook aan een exitstrategie. Meer winkels mogen open, maar de Poolse grens blijft dicht tot 3 mei. Tsjechië heropent basisscholen eind mei. Overigens met hooguit vijftien leerlingen per klas. Iedereen moet mondmaskers blijven dragen. Winkel centra, horeca en toeristische blijven gesloten. De cafés blijven dicht, maar de scholen gaan weer open. Vanaf 11 mei worden in Frankrijk de qua rantainemaatregelen geleidelijk afge bouwd. Het land is dan twee maanden op slot geweest. Fransen mogen nu alleen hun huis uit als ze een officieel en ondertekend docu ment bij zich hebben. Daarin staat de 'dwingende' reden waarom ze de straat op moeten. Wie zich daar niet aan houdt, kan een boete krijgen van 135 euro. De afgelopen weken deelde de politie in heel Frankrijk al honderdduizenden boetes uit. President Macron zegt dat die maatre gelen effect hebben. Zo is het aantal co ronapatiënten op ic-bedden aan het da len. Als die trend doorzet, kan de qua rantaine vanaf half mei in etappes wor den opgeheven. ,,Hoe langer de maatregelen zou den duren, hoe groter de kans op leerachterstan- den'', zei minister van Onderwijs Jean-Michel Blan- quer. In heel Frankrijk wordt online les gegeven, maar niet alle kin deren hebben een Een bedankje voor adequate internetverbinding en op veel plekken zijn ouders niet in staat het 'vir tuele' onderwijs in de gaten te houden. Hóe de scholen veilig open kunnen gaan, wordt nu onderzocht. Mogen kin deren spelen in de pauzes? Kunnen ze in de klas naast elkaar zitten? ,,Dat zijn we nu aan het uitzoeken'', zei Blanquer. Eén van de effecten zal zijn dat ouders weer naar hun werk kunnen. Bedrijven kunnen daardoor na 11 mei ook weer langzaamaan opstarten, als ze zich aan hygiënische regels houden. In de cultuur en het toerisme blijven de deuren voor lopig dicht. Na 11 mei zullen Fransen met coronasymptomen ook massaal worden getest. Voor alle Fransen komen er mondmaskers beschikbaar. En de rege ring wil net als in Nederland met een anti-corona-app gaan werken. zaterdag 18 april 2020 Brandweerlieden krijgen applaus nadat ze een verpleeg huis in Olivares hebben schoongemaakt. foto getty Een klaslokaal in Kleinmachnow wordt voorbe reid op de terugkeer van leerlingen. foto reuters Deense kinderen zingen voor de jarige konin gin. Grote festiviteiten werden afgelast. foto afp Bob van Huët Frank Renout hulpverleners in Parijs. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9