'Ben je aan het oefenen met lintjes knippen, vroeg mijn zoon toen ik een label uit een overhemd stond te knippen' derd procent geheim ook, daar moet je voor tekenen. Ik mocht zelfs niet tegen anderen zeggen dat ik had gesolliciteerd. Er volgden leuke gesprekken met de Com missaris van de Koning en de vertrouwens commissie, waarin we nadachten over dilemma's. Ik kwam daar opgewekt van terug.'' ,,Nee, toen waren we nog maar net begon nen. Ik had er een goed gevoel over, maar dat zei natuurlijk niets. Er kwam een twee de gesprek en daarna begon er wel iets te kriebelen. Uiteindelijk hoorde ik dat er nog maar twee kandidaten over waren, num mer 1 en nummer 2. Die nummer 2 was er alleen voor als nummer 1 onder een tram zou komen, begreep ik. Anderhalve week lang duurde vervolgens het wachten en ik mocht niemand iets vertellen. Op een woensdagavond was er een geheime stem ming. Ik was thuis en wist dat ik die avond gebeld zou worden. Toch alsof je van de rector te horen krijgt of je je eindexamen hebt gehaald. Om kwart over 8 ging de telefoon. We zaten met het gezin aan de keukentafel een potje te pesten om de tijd te doden. Ik bleek nummer 1 te zijn.'' Hij knikt bedachtzaam. ,,Ja, blijdschap. Toen het nieuws die avond bekend werd, kwam er meteen een golf aan publiciteit, dat sloeg natuurlijk helemaal nergens op, maar voor Vijfheerenlanden heeft het vol gens mij positief uitgepakt. Op 14 novem ber 2019 werd ik geïnstalleerd, in Meerkerk, my hometown, waar ik ben opgegroeid. Ik werd beëdigd in het bijzijn van mijn vader en moeder, die daar nog steeds wonen. Door mijn relativerende karakter ben ik nooit erg onder de indruk van officiële poeha, maar toen de griffier het Koninklijk Besluit voorlas en ik de belofte van trouw aan mijn gemeente aflegde, raakte ik toch geëmotioneerd. Op dat moment daalde het echt in. Wat je noemt een ankermoment.'' ,,Mijn vader en moeder waren natuurlijk onder de indruk, al lopen ze daar niet mee te koop. Ook mijn eigen kinderen vinden het bijzonder, maar ze kunnen het zeker relativeren, dat zullen ze van ons hebben meegekregen. Thuis ben ik niet meer dan een loco-burgemeester, hoor. Toen ik nog niet was beëdigd stond ik 's ochtends in de keuken met een schaar in mijn hand een la bel uit een overhemd te knippen. Mijn tien jarige zoon vroeg: 'Ben je al aan het oefenen met lintjes knippen?' Dat relativeert enorm.'' ,,Niet voortdurend in de hoedanigheid van 'vader van de gemeente'. Maar de rol ik die kan spelen, zeker tijdens deze crisis, vind ik heel belangrijk. Mensen vinden het fijn van de burgemeester te horen hoe het gaat, dat ze het goed hebben gedaan, dat er naar hen wordt geluisterd, dat de gemeente hen be terschap en sterkte wenst. Dat maakt voor mij deel uit van het burgemeesterschap.'' ,,Nee! Je hebt geen inwerktijd als burge meester. Er waren direct wat we noemen 'impactvolle incidenten'. We hadden in de gemeente een paar flinke branden, en een politieagent schoot zijn vrouw dood en ver volgens zichzelf. De arrestatie van Ridouan Taghi zorgde ook voor onrust, omdat hij uit onze gemeente komt. Zeker toen er een week later een grote politieactie in die wijk was. Daar ontstond direct een gespannen dynamiek. Vervolgens hebben we een zeer onrustige oud en nieuw gehad, veel auto's in de brand en de Mobiele Eenheid moest zelfs ingrijpen. Dat hadden we hier nooit gehad. Aan het begin van de avond konden de brandweer en de politie niet bij een brandende auto komen omdat ze werden bedreigd door omstanders met vuurwerk. Dat is een grens, als burgemeester kun je dat nooit accepteren. Vanuit de brandweer en de politie zijn er later grappige opmer kingen gemaakt: we hebben even een leuk inwerkprogrammaatje voor u opgesteld.'' Dat valt mee. De gemeenteraad heeft ge merkt dat ik er echt plezier in heb. Mijn eerste raadsvergadering was in december en we hadden een volle agenda. Het leiden van zo'n vergadering heeft soms wel iets weg van het presenteren van een radio programma, er is een draaiboek en het is dan wel geen interview, maar toch probeer ik af en toe met een opmerking het ijs te breken. Niet te veel lol erin, maar het mid den vinden tussen ernstig en plezierig.'' ,,In zo'n crisis kun je als burgemeester wel je rol spelen en dat is fijn. Ook zie ik overal prachtige initiatieven ontstaan. We doen het inderdaad echt samen.'' Fröhlich denkt even na. ,,Ja, dat is me toch al een enkele keer overkomen. Dat je vanuit iets heel kleins, bijvoorbeeld door even naar iemand toe te gaan of iemand te bel len, echt iets kunt betekenen. Die rol voel ik heel sterk. Ik wil van betekenis zijn voor mensen. In deze coronatijd bel ik zo veel mogelijk patiënten op, gewoon om even vanuit de gemeente iets te laten horen. Ik merk dat mensen dat waarderen en dat vertellen ze me ook. Dat zijn momenten dat ik even stil word en ja, dat zou ik burge- meestersgeluk noemen.'' En toen werd je aangenomen? Euforie? Niet alleen je ouders, maar ook je gezin zat in de zaal. Je bent burgervader. Voelt het ook echt zo? Kreeg je de tijd om rustig in te werken? Heeft de Vijfheerenlandse politiek het je al moeilijk gemaakt? Je kreeg behoorlijk wat voor je kiezen in de eerste maanden. En dan nu ook nog de coronacrisis. Je vertelde over het 'programmageluk' dat je als radiomaker kunt ervaren. Heb je in de bijna zes maanden dat je hier zit al 'burgemeestersgeluk' gehad? ZATERDAG 18 APRIL 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93