,,Dat was prachtig. Wij woonden hier net in het dorp Schoonrewoerd, en dat nest werd bij ons in de tuin opgetuigd. Gelijk al in het eerste jaar besloten twee ooievaars daar hun nestje te maken, en sindsdien is het ieder jaar bewoond. Dit jaar keerden de ooievaars terug, uitgerekend op Valen tijnsdag.'' ,,En dat ging in mijn hoofd zitten. De eerste keer dat ik tegen Polly zei dat ik eraan dacht naar die baan te solliciteren moest ze tien minuten lang heel hard lachen. En mijn vrouw kan echt hard lachen.'' ,,Dat ben ik! Ik weet niet waar dit teken vandaan komt, maar nu moet ik! Politiek heeft me altijd gefascineerd, dat heb ik wel van huis uit meegekregen. In mijn gemeen te speelde een ingewikkelde fusie tussen de gemeenten Vianen, Leerdam en Zederik, er was de wil om er samen iets van te maken. Dat enthousiasme vond ik aanstekelijk. Ik wilde daar deel van uitmaken.'' ,,Ik kende een paar burgemeesters en die heb ik allemaal opgezocht. Ik vroeg wat ze vonden van mijn idee om te solliciteren, waarop ze allemaal positief reageerden. Ik ben me enorm gaan inlezen, onder andere het dikke handboek Burgemeester. Ook heb ik snuffelstages gedaan in vier gemeenten. Wat doen burgemeesters? Wat wordt er van hen verwacht? Elke keer als ik van zo'n dag terugkwam, zat ik vol energie. Er zijn grote onderwerpen, maar ook vele kleinere, die net zo belangrijk zijn. Bijvoorbeeld iemand die honderd jaar wordt, of een bijzondere prestatie heeft verricht. Dan gaat het niet om bestemmingsplannen, maar om de vraag: hoe krijg je als burgemeester een glimlach op iemands gezicht?'' ,,Klopt, maar het gevaar van altijd een goed humeur hebben en relativeren is dat opper vlakkigheid op de loer ligt, en dat is niet iets dat ik als burgemeester wil uitstralen. Polly heeft me geleerd niet alles altijd weg te relativeren. Soms mag je best boos of verdrietig zijn, en dat ook tonen.'' ,,Ja, het is een merkwaardig proces. Hon- van mijn leven, inmiddels hebben we twee kinderen van veertien en tien jaar oud.'' Op jullie huwelijk kregen jullie van vrienden een ooievaarsnest cadeau. En toen zag je vorig jaar, je was inmid dels hoofdredacteur van BNR, een advertentie voor de burgemeesters post in jouw gemeente. Waar kwam je ambitie vandaan? In de profielschets van de functie stond: we zoeken een vooruitstrevend iemand, iemand die in de wijken durft te komen en de gemeente verder wil brengen. Jij las dat en dacht... Schets eens hoe zo'n proces verloopt, want je bent partijloos en had geen ervaring, dus in de sollicitatie begon je met een achterstand. Je staat bekend als iemand die altijd een goed humeur heeft en zelden gestrest bent. Goede eigenschappen voor een burgemeester. Je had bij de sollicitatie tweeëntwintig concurrenten. 31 ""ns: l« lliwtliililillll lil 1 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 92