'Een redacteur vroeg eens: op welke woensdag middag valt dit jaar jouw vakantie, Sjors?' Een bejaarde dame fietst langs het bordes van het gemeentehuis in Leerdam, de grootste kern van de jonge gemeente Vijfheerenlanden. ,,Hé, de nieuwe burge meester! Wat leuk om u te zien!'' roept ze naar Sjors Fröhlich, die poseert voor de fotograaf. ,,Wat leuk om te zien!'' roept de nieuwe burgemeester terug. De vrouw remt af en roept naar boven: ,,Van mijn zoon mag ik in deze coronatijden niet te lang op straat. Hij wil dat ik snel naar huis kom.'' ,,Ik wil ook dat u snel naar huis gaat'', zegt Fröhlich vaderlijk, waarna de vrouw opgetogen verder fietst en de burgemeester zichtbaar nageniet van deze korte ontmoe ting met een van 'zijn' 55.000 burgers. In zijn werkkamer, pal naast het corona crisiscentrum, vertelt hij hoeveel nieuwe besmettingen zijn gemeente de dag ervoor telde, iets wat hem elke dag per app wordt meegedeeld door de directeur van de GGD, regio Utrecht. Vijfheerenlanden heeft drie gemeentehuizen en er werken deze dagen ongeveer driehonderd ambtenaren thuis. ,,De organisatie draait desalniettemin als een naaimachientje'', zegt Fröhlich met nauwverholen trots. Het is bijzonder om hem in deze hoedanigheid te zien: een voormalige radiopresentator die burge meester werd in de gemeente waar hij is opgegroeid. „Jazeker, dat doet mij ook veel. Ik kom hier vandaan, uit Meerkerk. Mijn vader was monteur van weegschalen en als jongen ging ik regelmatig met hem op pad naar alle slagers in de buurt. Hoewel we wel degelijk christelijk waren, waren we lid van de AVRO. In het Algemeen Dagblad zag ik een advertentie voor een nieuw NCRV- jongerenprogramma op Hilversum 3. Daar werd ik aangenomen en dat bepaalde mijn leven.'' ,,Radio is altijd mijn grote liefde geweest. Theo Koomen die achterop de motor in de Tour de France verbale schilderijen schetste, dat vond ik fantastisch. Felix Meurders, Frits Spits, Met het Oog op Mor gen... Dat laatste programma stiekem in bed op een transistorradio die naast mijn hoofdkussen lag. Mijn ouders hadden een bandrecorder met zo'n spoel en als kind nam ik mijn eigen programma's op. Mijn eerste eigen show bij de NCRV, Tussenuur, presenteerde ik als veertienjarige met zo'n aandoenlijk hoog stemmetje.'' Hij zwijgt even en zegt niet onaardig: ,,Ik ben niet het type dat zichzelf complimen ten geeft of als visionair zou neerzetten." ,,Ik heb vaak ideeën en soms pakken die goed uit, soms ook niet. Er is in de loop der jaren echt wel het een en ander mislukt, hoor. Ik heb in de zomer weleens een vakantie-achtig programma gemaakt en dat was het gewoon niet. Dat kan gebeuren.'' ,,Frits Spits noemde het ooit 'programma- geluk'; dat je een programma maakt waarin alles bij elkaar komt: de muziek klinkt lek ker, de gesprekken gaan goed. Dat gevoel heb ik een paar keer mogen ervaren.'' ,,Hm, zo heb ik het nooit bekeken. Stand.nl begon in 2001, voor de aanslagen op 11 sep tember. Er broeide iets dat niet werd op gepikt door de landelijke media, vond ik. De stem van 'gewone mensen' kwam niet genoeg aan bod. Het gat waar Pim Fortuyn was ingesprongen, de onderstroom die er nu eenmaal was, hoorden we niet genoeg op de radio. In het begin kreeg het program ma veel kritiek: waarom moet mevrouw Jansma uit Drenthe zo nodig ook haar me ning geven? Maar ja jongens, mevrouw Jansma woont óók in Nederland, misschien is haar mening niet gebaseerd op de meest accurate kennis, maar ze voelt wel iets. Natuurlijk kwamen er in Stand.nl af en toe idioten voorbij, maar het was zeker geen Twitter.'' ,,Ik deed heel veel programma's, soms wel zeven dagen per week. Een redacteur vroeg eens: op welke woensdagmiddag valt dit jaar jouw vakantie, Sjors? Plotseling ging mijn stem achteruit. Eerst dacht ik aan een aanhoudende verkoudheid, maar het bleek spasmodische dysfonie te zijn, een neurolo gische spierziekte. Mijn zenuwen gaven verkeerde signalen door aan mijn stem bandspieren. Vette pech, had iedereen kun nen overkomen. Ik heb nog botoxspuiten in mijn keel gehad, een lapmiddel. Uiteinde lijk is mijn stembandspier doorgesneden en dat hielp, al kon ik niet meer presenteren.'' ,,Nou, als het heel druk is, en dat zijn deze tijden wel, dan zit het er nog wel een beetje, en dat hoor je misschien ook wel. Het kan niet meer terugkomen, maar het is ook nog niet helemaal weg.'' ,,Ik ben een relativerend persoon. Ik heb Dat is op z'n minst een mooi gegeven. Er werd over je gezegd dat je al radio maakte voordat je kon praten. Je bleek een talent en maakte razend snel carrière. Iemand zei: Sjors begrijpt wat radio is, wat werkt en niet werkt. Maar je bent het wel. Maar er is ook veel gelukt. Je bedacht de immens populaire zaterdagochtend show Cappuccino. Je bedacht Stand.nl. Bij BNR heb je de hele zender gestroom lijnd en podcasts geïntroduceerd. Bij Stand.nl wilde je stem geven aan gewone mensen. Waarom was dat be langrijk? En heb jij met dat programma bijgedragen aan de polarisatie in Neder land? Het programma was succesvol, net als Cappuccino, dat het best beluisterde programma van Nederland werd. En toen gebeurde er iets met je stem. Merk je er nog steeds iets van? Je stem klinkt inderdaad af en toe schor. Wat deed die kwaal met je? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 90