CORONAVIRUS BELGIË ITALIË Frankrijk heropent als eerste de scholen, Italië de boekwinkels, Duitsland kan 8 NIEUWS Het kabinet maakt dinsdag bekend hoelang we nog aan huis zijn gebonden door de coronamaatregelen, of dat er al wat versoepeld kan worden. Een aantal EU-landen heeft stappen naar meer bewegingsvrijheid gezet, andere wachten nog met de uitvoer van hun exitstrategie. Hoe probeert Europa het virus eronder te houden en weer enigszins op te starten? De allerbelangrijkste maatregel is dat de lockdown voor de Belgen voortduurt tot zeker 3 mei. En die is een stuk stren ger dan in Nederland. Zo is er een sa menscholingsverbod voor meer dan twee personen. Mensen mogen alleen naar buiten voor essentiële ver plaatsingen. Dat laatste is wel iets versoepeld. Wie kinderen onder de 6 jaar heeft, mag de auto pak ken voor 'recreatie'. Dat betekent niet naar zee of de Ardennen, maar bijvoorbeeld naar het bos om te wandelen. Fietsen en jog gen mocht wel de afgelopen weken, daar is skaten, steppen en rolschaatsen bijgekomen. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat je na je activiteit meteen naar huis gaat. Uitrusten op een bankje in het park mag nog steeds niet. De meest opvallende nieuwe richtlijn is dat mensen in verzorgingshuizen weer bezoek mogen ontvangen: één vast ie mand per persoon. Premier Wilmès zei er nadrukkelijk bij dat dit een mogelijk heid was, geen verplichting. ,,Dit gaat om eenzaamheid, om mensen die al we- ken hun familie niet hebben gezien." Er stak een storm van protest op, omdat het niet besproken was met de sector. Ook de nieuwe situatie rond de mond- maskers zaait verwarring. Waar de rege ring de maskers eerst niet nuttig achtte in het openbare leven, beveelt ze nu aan ze te dragen 'in elke situatie waarin geen veilige afstand kan worden gehouden'. De kritiek spitst zich toe op de vraag waarom dit advies niet al eerder kwam. Verder zijn de doe-het-zelfzaken weer opengegaan en volgen dit weekeinde de tuincentra. Wat betreft andere sectoren hield de premier zich op de vlakte. Wel is duidelijk dat de festivalzomer aan digge len is. Massabijeenkomsten zijn tot eind augustus verboden. De lockdown in Italië duurt, in principe, nog tot en met 3 mei, maar er gaan steeds meer stem men op het land eerder van het slot te halen. De minister van Economische ontwikkeling vindt dat bedrijven en winkels die zich aan de veiligheidsmaat regelen houden al vanaf 22 april weer aan de slag zouden kunnen. De vakbonden zijn terughoudend. Hoewel nog niet officieel heeft de minister van Onderwijs laten doorschemeren dat het school jaar voorbij is. 'Er zijn te veel do den en te veel risico's', zei ze te gen de Corriere della Sera. Ieder een gaat over, maar bij onvol doendes worden studenten vol gend schooljaar bijgespijkerd. Over de eindexamens bestaat nog onzekerheid. Het idee is die op afstand en mondeling af te nemen, maar studentenorganisa ties vragen of het mogelijk is ze toch op school af te nemen. In het laatste decreet (10 april) kon digde premier Conte aan de teugels iets laten vieren, na Pasen zouden boekwin kels, kantoorboekhandels en kinderkle dingwinkels weer opengaan. Maar een aantal regiopresidenten stak daar een stokje voor, zo zijn bijvoorbeeld in Rome de boekwinkels nog dicht tot maandag 20 april, maar in Bologna en Florence niet. Ook verschillen de regels omtrent de bewegingsvrijheid per regio, in het hele land mag je maximaal 200 meter van je huis voor wat beweging, maar in de regio Veneto is dat losgelaten. Van evenementen of sportwedstrijden is voorlopig geen sprake, restaurants blij ven dicht. Er is een taskforce samenge steld die gaat bepalen hoe Italië van het slot gaat. Men kijkt of het in sommige gevallen eerder kan dan 4 mei, eventueel regiogewijs. Lombardije heeft dagelijks nog zo'n 200 doden, terwijl andere re gio's zo goed als coronavrij zijn. Confin- dustria, de vereniging van industriëlen, pusht de regering bedrijfstakken, als de mode- en auto-industrie, snel weer op te starten. Angelo van Schaik Doden door corona zaterdag 18 april 2020 GO De Belgische premier Sophie Wil- mès presenteerde deze week de nieuwe coronarichtlijnen. Dat zorgde voor een beetje duidelijkheid, maar ook voor verwarring en zelfs voor boosheid. De overheid adviseert nu een mondkapje te dragen, zoals hier in Knokke. foto belga Mark van Assen In Venetië wordt een trap gedesinfecteerd. FOTO REUTERS Zo wil Europa de teugels straks, héél voorzichtig, laten vieren 180420 BRON: JOHNS HOPKINS In België stierven per 100.000 inwoners al 42,5 mensen aan corona. Spanje volgt op de lijst met 41,3 doden per 100.000 inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8