Vriendschap EGBERT JAN Sommige onderwerpen kun je bij bepaalde vrienden maar beter onbesproken laten. John: ,,De notaris adviseerde om een stichting op te zetten. Zo is Joys uit kering van 1375 euro veiliggesteld." Joy: „Daarvan betalen we de vaste lasten.'' John: ,,Via de stichting hebben we onlangs een aangepaste Toyota gekocht. Privé kan ik die niet bekostigen." Joy: ,,Als ik ergens word uitgenodigd om te spreken, en John rijdt mij, krijgt hij een vrijwilligersvergoeding. Als spreker is mijn tarief 1500 euro. Dat bedrag vloeit terug in de stichting." John: ,,Als onze dochter iets voor de stichting doet, krijgt ze daar ook een vergoeding voor.'' Joy: ,,Ze krijgt 30 euro kleedgeld. We vinden slim omgaan met geld een sport. Op papier zijn we arm, maar we voelen ons niet arm. Ook al komen we met ons inkomen in aanmerking voor de voed- selbank.'' John: ,,We willen daar niet heen." Joy: ,,We doen voor maximaal 60 euro per week boodschappen. Lidl en Jumbo zitten om de hoek, Picnic bezorgt soms. Koffie drinken we van Nespresso. Dat is duur, maar ik kan niet goed op een andere manier koffiezetten.'' John: ,,We kregen een Nespresso-appa- raat vergoed, omdat jij kon aantonen dat dit je zelfstandigheid vergroot. Ook jouw kleding kan grotendeels door de stichting worden betaald.'' Joy: ,,Omdat mijn kleding moet wor den aangepast. Als John meedoet aan een project, halen we een hemd voor hem bij We." John: ,,Jij geeft meer uit aan kleding." Joy: ,,Jij voor hooguit 200 euro per jaar, ik voor zeker 400 euro, plus eenzelfde bedrag om het aan te laten passen.'' John: ,,Naar de kapper ga je eens in de acht weken.'' Joy: ,,Naar een goeie, die kost 90 euro. Zelfs Netflix kunnen we op de stichting afboeken, onder de noemer 'studie en ontwikkeling'.'' John: ,,Jij hebt een guilty pleasure." Joy: ,,Een abonnement op Disney+.'' John: ,,Voor 7 euro 99. En ik rook, voor ongeveer een tientje per week.'' Joy: „Dat mag natuurlijk niet op reke ning van de stichting.'' 'Het zijn bewogen tijden', hoor je alom. Varianten: heftige, turbulente, bizarre tijden. Ik kies zelf meestal voor 'bijzondere'. Waar heb je het over? ,,Gekte. Corona is een gewone griep, weet je. Bij de epidemie van 2018-19 zijn 2900 mensen aan griep overleden. Toen deden we toch ook niet zo idioot?'' Een dergelijk argument kwam ik ook tegen bij een columnist van goed-linkse snit. Hij gaf daar naast wat cijfers: in Italië was de gemiddelde leeftijd waarop man nen vóór de uitbraak stierven 79,6 jaar. De gemiddelde leeftijd van Italiaanse coronadoden was - op dat moment - 82. Kortom, waar maakten we ons druk over. Sterven hoort bij het leven. D eze visionair kan zich ver heugen in goed gezelschap: de rechts-populistische president van Brazilië, Jair Messias Bolso- naro, racist en homofoob. Ook hij had het over 'een griepje', waaromheen de media massa hysterie hadden gekweekt. 'Stoppen met die lockdown!' De onfrisse dictator Alexandr Loekasjenko, Wit-Rusland, is ook van de partij. Drink elke dag 80 ml wodka, dan komt het goed. En The Donald niet te vergeten, die zijn volk een malariamedicijn aanbeval -werking niet bewezen - om het 'Chinese virus' te bestrijden. Dan is er dus deze vrien din tegenover me, op an derhalve meter. Ik ken haar al zo lang... Ik ken ook haar denk beelden: gele hesjes, de NOS brengt fake-nieuws, de maanlan ding heeft nooit plaatsgevonden. Daar hebben we het nooit over, dat is maar beter. „Stoppen met die onzin'', herhaalt ze. Ik stel een fuck-coronafeest voor. De columnist, Bolsonaro, Loekasjenko en The Donald komen zeker, ik toch maar niet. ,,Je slaat door'', is haar ant woord. Ik sla door? Dus z'n gang maar laten gaan, dat Covid-19? Een deel van ons zal sterven, in eenzaam heid stikken met een plastic stolp op het hoofd, nou ja, hadden ze maar geen overgewicht moeten hebben, of onderliggende kwa len. Niet oud moeten zijn. De zorg zal het niet aankunnen. Al dat verdriet van de nabestaanden. Laat maar gaan. ,,Dat virus is door mensen verspreid'', zegt ze. ,,De CIA en de Russen.'' Corona bevordert solidariteit onder de mensen, mooi, maar maakt ook vriendschappen stuk. Vanaf nu is mijn voorkeur: 'bizarre' tijden. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl „Hysterie." Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 18 APRIL 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87