VOORWOORD INHOUD Van de landen die ik heb bezocht, vond ik Japan een van de bijzonderste. Het is meer dan twintig jaar geleden en toch kost het me geen enkele moeite me de vrolijke verbazing waaraan ik ten prooi viel weer levendig voor de geest te halen. Ik herinner me de wc's met allerlei knopjes. Eentje om een geluidje af te spelen zodat je je eigen geklater niet hoeft aan te horen, eentje om je billen schoon te spuiten met lauwwarm water en eentje - ik dacht: nu ik er toch ben, pro beer ik ze even allemaal - met een onverwacht koude straal waardoor ik alle kunstmatige vogel gekwinkeleer in één keer overschreeuwde. Ik weet nog dat het me verraste dat er zulk beroerd Engels werd gesproken in een land dat zich toch in de top van economische grootmach ten mag scharen. Zelfs door mensen die zichzelf professor in het een of ander noemden. En tot welke hilarische taferelen dat soms leidde. Ik ben nooit vergeten hoe tijdens een ochtend spits in Tokio wit gehandschoend openbaar- vervoerpersoneel de meute professioneel een al overvolle metro in duwde zodat er, wonder boven wonder, inderdaad oneindig veel mensen in leken te passen. En hoe ik tegen een reisgenoot iets onbehouwen Hollands zei over de Japanner die tegen me stond aangeklemd. En hoe die man zich in het Nederlands verontschuldigde voor het feit dat hij die ochtend zijn tanden niet had gepoetst. Sjors Fröhlich: 'Polly leerde me niet alles weg te relativeren' Licht-couturier maakt armaturen van 400.000 euro Zodra je erop let zie je gezichten, waar je ook kijkt Ik dacht eraan door het interview dat Vivian de Gier had met Paulien Cornelisse, al een Japan liefhebber voordat het hip werd, schrijver van Japan in honderd stukjes en presentator van Tokidoki, dat binnenkort weer te zien is. De wereld over vliegen kan even niet. Daarom is lezen over, en kijken naar mensen in andere landen nu misschien wel extra leuk. 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Sjors Fröhlich 15 Fijn spul 16 Kroonluchterkoning 20 Noten kraken 21 BV De Liefde 22 Jan Cremer 26 Ogen, neus en mond 30 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Suzanne Eijgenraam, Vivian de Gier, Ronald Giphart, Gijs Groente man, Annet de Groot, Karin en Harold Hamersma, Joost Hoving, Pieter Hulst, Mach- teld van Hulten, Annemarie Kleywegt, Ronald Ock- huysen, Dingena Mol, Rianne van der Molen, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Annemart van Rhee, Egbert Jan Riethof, Irene Scham- paert, Jitske Schols, Peter Sierksma, Studio Ski, Erik Smits, Pam van der Veen, Koen Verheijden De foto op de voorkant is van Jitske Schols. Reageren? magazine@dpgmedia.nl nFacebook @admagazine Anniek van den Brand ZATERDAG 18 APRIL 2020 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83