CORONAVIRUS 7 Update VEILING DOORDRAAIEN Aantal besmettingen wereldwijd: 2.204.511 Aantal doden wereldwijd: 149.378 Aantal mensen genezen wereldwijd: 560.980 Aantal besmettingen in Nederland: 30.449 Aantal doden in Nederland: 3459 In 2008 toonde epidemioloog Marianne van der Sande aan dat zelfs het omdoen van een keukendoek kan helpen verspreiding van een virus te voorkomen. Of landen nu kiezen voor wel of geen mondkapjes: ze begrijpt beide adviezen. Haar naam dook ineens op in een richtlijn van het Robert Koch Instituut, de grote Duitse broer van ons RIVM. Met onderzoek dat de Ne derlandse arts-epidemioloog Ma rianne van der Sande in 2008 met haar team deed, beargumenteert de Duitse regering het dringende advies aan de bevolking om op straat een 'alledaags mondkapje' te dragen. Geen medisch mondkapje, omdat daar zelfs in de zorg al een tekort aan is, ook bij onze buren. Van der Sande is nu hoofd van het departement volksgezondheid van het Instituut voor Tropische Geneeskunde in Antwerpen. Toen ze in 2008 onderzoek deed naar het effect van mond- en neusbe- dekking op verspreiding van een luchtwegvirus werkte ze voor het RIVM. Ze was er tot 2017 hoofd van het centrum Epidemiologie en Surveillance van Infectieziekten. Van der Sande toonde in een on derzoek onder 22 mensen aan dat elke vorm van bedekking - ook een theedoek van de Blokker - kan helpen tegen virusverspreiding. En, zo kun je nu redeneren, dat het dragen van provisorische mond kapjes op straat dus zou kunnen helpen tegen het coronavirus. ,,Ja, dat begrijp ik. Want de studie toont aan dat zelfs een theedoek de blootstelling van iemand aan een virus via aerosolen (kleine stof- of vloeistofdeeltjes die in de lucht zweven, red.) kan halveren. Maar ik moet wel een aantal kant tekeningen maken bij ons onder zoek van destijds. Het werd in een proefopstelling van het RIVM ge daan, niet op straat." „Precies. Je weet niet wat het uit eindelijke effect is als iemand de bedekking, die best hinderlijk kan zijn, lang draagt En of mond- en neusbedekking voorkomt dat je vaker aan je gezicht zit, of juist niet, omdat het jeukt of kriebelt. Je moet een zelfgemaakt gezichts masker zoals een theedoek op 60 graden wassen om de virus deeltjes eruit te krijgen; doen mensen dat in de praktijk ook? Er zijn dus veel onzeker heden. Bovendien wordt het coronavirus voor zover be- Sf kend voor een belangrijk deel ver spreid via druppels. Het aandeel van aerosolen is nog onduidelijk." ,,Ja, alles helpt een beetje. Maar dat geldt ook voor het niezen in je ei gen elleboog, en het houden van afstand. Druppels belanden bin nen een meter van de plek waar ze vrijkomen. Dus dat is met de hui- Een kanttekening: het onderzoek was in een proefopstelling. Niet op straat O dige maatregelen in principe afge dekt." ,,En dat snap ik ook. Nederland kiest nu een verstandige lijn. Een advies voor bedekking betekent toch ook weer een verdere inbreuk op je vrijheid. Als je zo onzeker bent over het effect, begrijp ik dat je het nog niet adviseert." ,,Ja. Het is gewoon heel lastig. Het dragen van mondbedekking kdn helpen. Dus in een land als België, waar meer zorgen lijken te zijn of de maatregelen tot nu toe wel snel genoeg voldoende effect hebben, begrijp ik de overweging, ook al is er helaas weinig hard direct we tenschappelijk bewijs. Het is ook niet alleen maar wetenschap: poli tiek en draagvlak spelen bij dit soort beslissingen ook een rol. Als een maatregel leidt tot meer ac ceptatie van de inwoners, is dat óók een positief effect." „Ja, zeker. Overal wordt beleid aangepast aan nieuwe informatie, en dat is ook heel verstandig. Als er nieuwe wetenschappelijke data over de verspreiding van het vi rus beschikbaar komen bijvoor beeld. Of als de publieke opinie het begint te eisen. Je moet als regering blijven zoeken naar beleid dat rationeel, proporti oneel en acceptabel is.'' zaterdag 18 april 2020 In China zijn onderzoeken van zeker 45 vaccins tegen het coronavirus ge schrapt, omdat er in China te weinig mensen zijn die nog worden behandeld aan het virus. In Iran is de jaarlijkse mili taire parade deze keer onder druk van de coro- napandemie een optocht geworden met desinfec- tievoertuigen en mobiele hospitalen. Die reden op een militair oefencomplex langs bij militaire leiders die met mondkapjes op toekeken. In Frankrijk is bijna de helft van de geteste be manningsleden van het vliegdekschip Charles de Gaulle besmet of besmet geweest met het corona virus. 940 van de 2300 bemanningsleden van de De Gaulle en de begelei dende schepen zijn posi tief. In Myanmar worden 25.000 gevangenen vrij gelaten om de druk op gevangenissen te verla gen tijdens de coronacri sis. Het gaat om ongeveer een kwart van alle men sen die in het Aziatische land een celstraf uitzitten. In Amerika is de voorma lige advocaat van presi dent Trump, Michael Cohen, vervroegd uit de gevangenis vrijgelaten vanwege de coronapan- demie. In de gevangenis van Otisville in New York bleken diverse gevange nen en cipiers besmet. Alle gevangenen worden naar huis gestuurd. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws De bloemenveiling van Royal Flora Hol land in Naaldwijk draait nog door. Zij het onder coronavoorwaarden: met ruime afstand tus sen de handelaars. In de veilinghal verloopt de verkoop via grote schermen. De bloe menhandelaars kopen dezer dagen vooral voor de binnenlandse markt, die tijdens deze crisis floreert. De ex port, de belangrijke en omvangrijke handel naar het buitenland, ligt echter stil. Om die enorme klap op te van gen - de schade in de sierteelt bedraagt naar schatting 2 miljard euro - springt de over heid financieel bij in de bloemensector. FOTO EPA 'Zelfs een theedoek voor je mond kan echt al helpen' Chris van Mersbergen Antwerpen Snapt u dat de Duitsers uw onderzoek aanhalen om hun mondkapjesadvies te ondersteunen? En daarom kun je de resultaten niet een-op-een vertalen naar de praktijk in de supermarkt en de trein? Hoe zit dat precies met die druppels? Als je in je theedoek of sjaal niest, helpt dat toch ook om verspreiding te voorkomen? - Marianne van der Sande, epidemioloog Nederland kiest er daarom voorlopig voor om geen mond en neusbedekking te adviseren. U begrijpt dus de landen die het niet adviseren, maar ook de landen die het wel adviseren? Nederland kan zijn opstelling nog wijzigen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7