Zo creëer je rust in de tuin (of op het balkon) In huis creëren we graag ruimtes die rust uitstralen, maar vergeet niet dat je ook de tuin een serene sfeer kan geven. Met paadjes, een wadi en een heleboel krekels bijvoorbeeld. Voor veldkrekels heb je niet meer nodig dan een stukje lang gras 26 LAURENCE MACHIELS Dit jaar nemen we afscheid van de tuin voor de show en creëren we een buiten- plek waar de tijd even tot stilstand komt en de veel eisende buitenwereld ver weg lijkt. Wie zo'n inner retreat-tuin wil aanleggen, kan aan de slag met de volgende aanwijzingen. Mengen en maaien Al is de tuin iets kunstmatigs, je kunt hem wel zo beplanten dat je je dicht bij de natuur voelt staan. Monotone stroken of sterk afgeschei den vakken met één plantensoort ogen veel gekunstelder dan een losse, gemengde beplanting waar planten in elkaar overlopen, zoals prairie- tuinen, bloemenweides of borders. Met een gemengde haag komt je tuin natuurlijker en dus rustiger over. Een groot strak gazon maakt indruk, maar brengt niet altijd rust. Laat een stuk gras lang groeien en maai er paadjes in waarlangs je kunt dwalen. Vogels en krekels Kijken en luisteren naar vogels, bijen en vlinders haalt je uit je overhaaste ritme. Hoe meer struiken, hagen en bomen er staan, hoe meer vogels je hoort fluiten. Zorg dat er vogelhuis jes hangen en er veel bloemen groeien voor bijen, hommels en vlinders. Water trekt kikkers, pad den, salamanders en libellen aan. En voor tjilpende veldkrekels heb je niet meer nodig dan een stukje lang gras of een bloemenweide. Water, water, water Ultiem rustgevend: water. Hoe je het precies invult mag je zelf bepalen, als er maar water is. Denk aan een sim pele regenton, een wadi die water bij hevige regen opslaat, een ronde vijverbak met een paar visjes, een natuurlijke zwemvijver of een zwembad. Gelukkig ogen zwem baden steeds minder nep: ze hebben vaak geen felblauwe wanden meer, zijn uitgerust met planten aan de rand, een houten ombouw en - het allermooiste - een ovale vorm. Zo doet zo'n zwembad eerder denken Van water voelen. Kies voor ronde bloempotten en ovale bakken of manden. Die ogen een stuk zachter dan vierkante bak ken. Ook in de tuin voelen ronde vormen vriendelijker aan. Golvende borders komen natuurlijker over dan strakke, rechte stroken of vakken. Bomen met een ongekunsteld voor komen (denk aan een simpele berk) of meerstammige bomen zijn veel beter dan strak opgebonden vorm- bomen of kunstmatig overkomende bolbomen. Riet en bamboe Houten meubilair en een terras van hout voelen authentieker en letterlijk warmer aan dan wanneer ze van kunststof of roestkleurig cortenstaal zijn. Kies je niet voor hout, neem dan meubels in neutrale kleuren. En hoe mooi en natuurlijk natuursteen ook oogt, een hardstenen terras komt veel koeler over dan een van houten plan ken. Tuinmeubelen en bloembakken van bamboe, riet of rotan brengen je sneller tot rust dan exemplaren van kunststof. En met een houten buitenkeuken of een buitenhaard met échte houtblokken voel je je dichter bij de natuur dan met een glimmende (gas)barbecue. Voelen en proeven Ook wat je voelt, ruikt, hoort en proeft bepaalt de rust in je tuin. Fluweelzachte planten als ezelsoren, toorts, Phlomis en Senecio cineraria nodigen uit om eraan te voelen. Hoe lang is het geleden dat je met je blote voeten op het gras liep of languit in het lange gras lag? Rozen, jasmijn, kamperfoelie: aan bloemen ruiken haalt je uit je overactieve modus. Planten produceren ook rustgevende geluiden: het minste briesje zet sier- gras in beweging. En bij sommige bomen, zoals berken, hoor je de plantensappen ruisen. Vergeet ook niet te plukken en te proeven: een blaadje munt, een paar frambozen, wat basilicum. Snoepen uit de tuin voert je vaak terug naar je kindertijd. Zachte bloemen Planten met zachte vormen en rus tige tinten bepalen de sfeer in je zen- tuin: kies voor lichte kleuren met wit als rustpunt, aangevuld met pastel tinten. Ook de vorm van de bloemen speelt mee. Met natuurlijk ogende planten met pluimbloemen, een ijle structuur of fijn blad zoals pluim- spirea, Thalictrum en Sanguisorba raak je sneller ontprikkeld dan met strakke taxusblokken of hardrode dahlia's. Siergrassen als lampenpoet- sersgras, prachtriet of hoog pampas gras versterken de zachte, vriende lijke sfeer. Op plaatsen met wat minder zon speelt groen de hoofdrol; varens en mossen roepen er de sfeer op van het rustgevende bos. Want je hoeft niet per se naar het bos om te 'bosbaden', ook op een schaduwplek in je tuin kun je die schreeuwerige to-dolijstjes het zwijgen opleggen. aan een natuurlijke vijver. Water leidt je gedachten af, vissen, kikkers, libellen en vogels die er komen drin ken zetten de tijd en je overactieve gedachtestroom stil. Niet zo medita tief? Met een buitendouche spoel je de stress van de dag van je af. »Rond en zacht Rechte lijnen eisen onbewust veel aandacht. Een terras met een ronde uitsparing voor een vijvertje doet je buitenruimte meteen rustiger aan- Een gemengde beplanting en ronde vormen zorgen voor een natuurlijker aan blik, en dat geeft weer rust. mum van tijd kalmer. ZATERDAG 18 APRIL 2020 GO De stressvrije tuin woiu je in een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74