De imperfecte tuinbank Klusvrouw Hieke Grootendorst TIP In volle zon of droge grond schiet dille heel snel op. Laat een paar planten bloeien. Tal van nuttige insecten zijn er verzot op, zoals de prachtige koninginnenpage. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een loungebank maken. TIP Zet geen andere kruiden in een pot met munt die worden meteen overgroeid. Munt alleen regelmatig takken stimuleert groeien Basilicum Tijm Werktekening Zagen Schroeven Opschuren en verven Restjes A KOKEN oeten TIP Knip de stelen in plaats van alleen de bladeren te plukken, dat stimuleert basilicum om nieuwe zijtakjes te maken. GO ZATERDAG 18 APRIL 2020 Plek: Lichte schaduw (of zon). Niet te droge grond. In pot: Geef twee keer per week water en één keer voeding in april. Wanneer: Planten kan tot oktober. Oogst: Van april tot oktober. Onderhoud: Let op voor de muntkever, die vreet de munt kaal. Pluk de kevers regelmatig weg. Splits munt in pot elke drie jaar, voor hij zichzelf kapot knelt. Crisis. Voor sommigen betekent het dat ze even weinig geld kun nen uitgeven maar wel volop tijd hebben. Kan of wil je liever niets nieuws kopen, dan kunnen we gelukkig ook zelf dingen maken. Laten we daarom een lounge bank van steigerhout in elkaar zetten. Het fijne is dat je zo'n bank helemaal aan jouw wensen kunt aanpassen. Ik hou bijvoor beeld van een diepe zit. Je zult merken dat je creatiever bent dan je denkt. Deze nood zaak (verveling of gebrek aan middelen) kan je creativiteit een oppepper geven. Online vind je genoeg inspiratie, stappenplannen en overzichten van benodigde materialen. Ga bijvoorbeeld voor een zwevende loungebank van steigerhout (gebruik dit als zoekterm en je zult vinden). Plek: Zon. In pot: Geef zeker twee keer per week water en elke veer tien dagen vloeibare voeding. Wanneer: Zaai elk jaar opnieuw, tussen april en juni. Oogst: Van mei tot september. Onderhoud: Zaai elke vier weken een rijtje en geef flink water, anders schiet dille snel op. Plek: Volle zon. Droge grond. In pot: Geef maximaal één keer per week water en één keer voeding in april. Wanneer: Plant tussen nu en mei; zaaien duurt lang. Oogst: Het jaar rond; tijm blijft groen in de winter. Onderhoud: Snoei na de bloei flink tot een compact bolletje, anders krijg je snel kale stengels. Let op voor natte, koude winters. Zet de pot onder een afdak. Zorg dat er geen water in het schaaltje blijft staan! Plek: Zon. In pot: Geef twee keer per week water en elke veertien dagen vloeibare voeding. Wanneer: Zaai of plant elk jaar opnieuw. Dat kan vanaf begin mei, na de laatste nachtvorst. Oogst: Van mei tot september. Onderhoud: Zaai of plant een tweede keer in juni, dan oogst je tot september. Zodra basili cum bloeit, worden de blaadjes bitter. Wat heb je nodig? Allereerst een werk tekening van een bank die naar jouw zin is. Je kunt het ontwerp eventueel zelf aanpassen, als je wilt. Verder: genoeg (steiger)hout, een rolmaat, winkelhaak, potlood, accu schroefboor, decoupeerzaag en eventueel een afkortzaag en schroeven. Eerst zaag je alle delen op maat. Bedenk daarbij: het resultaat hoeft niet perfect te zijn. De charme van zo'n bank zit 'm juist in de imperfecties. Dat vind ik zelf een heel fijn idee. Omdat steigerhout van zichzelf al robuust is, vallen de eventuele foutjes niet eens op. Dan schroef je de onderdelen in elkaar. Volg het stappenplan dat je online hebt gevonden. Wat is het allerergste dat er mis kan gaan bij deze klus? Dat je een plank te kort afzaagt. Dat is geen ramp. Grijp deze kans aan om jezelf iets nieuws te leren. Als iemand in jouw gezin het leuk vindt, mag die de bank schilderen of beitsen. Zo maak je er een project van voor iedereen. Let op: schuur de bank sowieso even op, zodat niemand splin ters in handen en voeten krijgt tijdens het chillen. En vergeet de kussens niet. Ook die kun je eventueel zelf maken. Heb je verlies gezaagd, oftewel: heb je hout over? Kijk of je daar een eenvou dige bijzettafel van kunt maken. Of een krukje. Zelf iets maken geeft een beter gevoel dan veel geld uitgeven. Dit kost alleen materiaal. Nu kun je echt relaxen, met een voldaan gevoel. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73