Lol van je moestuin: plannen en een beetje puzzelen 23 Om hoogveen te sparen, wordt vaak kokosvezel gebruikt. Dat is een bijproduct van de palmolieplantages Op de zak, pot of fles met mest staan vaak de letters 'NPK', met daar achter getallen. N is het symbool voor stikstof, P staat voor fosfor en K is kalium. Stikstof bevordert blad- groei, kalium is nodig voor het voed- seltransport in de plant en fosfor zorgt voor bloemen en vruchten. Als je een bijvoorbeeld tomaat hebt opgepot, heb je niet veel aan weelde rig groen. Kies dan mest met een laag N-getal en een hoge P. Heb je een bloembak vol bladplanten, dan mag er juist wat meer stikstof in de grond zitten. Sommige mensen hebben een aversie tegen kunstmest. Kies dan voor een organische mest. Dat kun nen koemestkorels zijn, maar ook wormenmest geeft goede resultaten. Zelf gebruik ik mestkorrels die gemaakt zijn van slachtafval. Die stinken weliswaar de pot uit, maar citroen- en sinaasappelboompjes zijn er dol op. Mijn honden trouwens ook. Gebruik de spijlen van een balkon hek als houvast voor eenjarige klim planten, zoals latyhyrus en de he melsblauw bloeiende winde. Je kunt die planten nu zaaien, maar ze zijn ook in potten te koop. Vergeet niet elke week vloeibare mest te geven. Ook klimbonen zijn in grote potten te telen. Kies een decoratief rood- bloeiend ras. Wacht met zaaien tot zwoele nachten in mei of juni. voor. Hier is het aantal mogelijkhe den eindeloos. Zelfs minifruitbomen houden het er met een goede verzor ging jarenlang uit. Het kan: kersen plukken vanuit je leunstoel. Kies het ras 'Stella' dat geen andere kers als bestuiver nodig heeft. Vijver Ooit zullen we weer langer van huis mogen. Dan is een minivijver ideaal, want die hoef je alleen af en toe bij te vullen. In een metselkuip vol water kun je een paar waterlelies, Nym- phaea pygmea, kwijt. 'Helvola' heeft aan 10 centimeter water genoeg en bloeit met kleine gele bloemen. Hoe begin je met een moestuin als je nog nooit een spade hebt vastgehad? Journalist Inge Stiers gaat in de leer bij tuinexpert Laurence Machiels. TIPS Die vakken blijven voorlopig braak liggen, behalve dat van de paprika's. Laurence stelt voor om op die plek wat spinazie te planten. Spinazie kan relatief snel worden geoogst. Boven dien ligt het vak naast dat van de sla, twee groenten die tot dezelfde groep behoren en daardoor buren mogen zijn. Ik ben benieuwd. Van Laurence moet ik aller eerst een lijstje maken van de groenten die ik wil kweken. Ik schrijf vooral dingen op die in mijn keuken met de regelmaat van de klok op het aanrecht liggen: tomaten, paprika's, courgettes, bloemkool, boontjes, erwtjes, uien en aardbeien. Ook gebruik ik bijna dagelijks krui den als bieslook en rozemarijn. Om dat ik maar twaalf plantvakken tot mijn beschikking heb, moet ik selec teren. Sorry aubergine, pompoen, prei en andijvie: volgend jaar beter. Tenzij ik er niks aan vind en spade en hark weer naar het tuinhuisje heb verbannen, natuurlijk. Plan Weten wat je wilt planten en zaaien, is een ding. Weten waar je het moet neerzetten, is een ander ding. Daarom krijg ik van Laurence het advies om een moestuinplan op te stellen. Er bestaan zes groentegroe- pen. De groenten die tot dezelfde groep behoren, moet je naast elkaar plaatsen. De bedoeling is om het jaar erna alle groepen een vak op te schui ven - wisselteelt heet dat. Daardoor blijft de bodem gezond en verklein je het risico op ziekten en plagen. Hoe je zo'n moestuinplan opstelt, vind ik op internet. Na wat puzzelen deel ik de twaalf vakken in met radijzen, bloemkool en witte kool, erwten, sperzieboontjes, aardbeien, sjalotten, wortelen, komkommer, courgette, tomaten, paprika's en sla. Voor paprika's, tomaten, komkom mer en courgettes moet ik wachten tot half mei, dan is IJsheiligen voorbij en mogen die vorstgevoelige groen ten pas naar buiten. GO ZATERDAG 18 APRIL 2020 handig iets van mest te weten. A Begin met de gemakkelijkste plantjes, zoals sla. foto shutterstock A In een metselkuip met water kun je waterlelies kwijt. foto shutterstock Lees verderop meer over kleur rijke planten in pot. Beperk je tot maximaal tien groenten, zeker in een tuin van minder dan 10 vierkante meter. Begin met de gemakkelijk ste groenten: sla, radijs, spinazie, uien, sjalotten, rode bietjes en snijbiet. Heb je veel plaats, voeg dan een pom- poenplant en courgette toe. Koop zo veel mogelijk plantjes in plaats van alles zelf te willen zaaien. Dat gaat veel sneller en werkt motive- render. Houd de kalender bij. Niet alles kan in april zomaar de grond in. Met vorstgevoelige groenten moet je wachten tot midden mei. Dit zijn courgette, pompoen, komkommer, pa prika, tomaten en boontjes. Investeer in kwaliteitsge reedschap. Een goede spade of spitvork, een hark en schof fel met een lange steel en een plantschopje dat goed in de hand ligt: ze zijn goud waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71