Alles wat een mens moet weten over tuinaarde, potgrond en mest Groene oase, gewoon op je balkonnetje Urenlang kun je in tuincentra (en online) dwalen langs de zakken potgrond en tuinaarde. Wat gebruik je nou waarvoor? Onze eigen tuincolumnist Romke van de Kaa schept licht in de duisternis. Ooit zullen we weer langer van huis mogen. Dan is een minivijver ideaal 22 VRAAG 1 Tuinaarde of potgrond? In een tuincentrum kun je kiezen tussen tuinaarde en potgrond. Tuinaarde gebruik je in de tuin. Nogal wiedes, zou je denken, maar toch zul je de mensen de kost moeten geven die er potten en bloembakken mee vullen. Is dat erg? Nou nee, een catastrofe is het niet, maar toch is het beter om voor potplanten daarvoor bedoelde potgrond te kiezen. Tuinaarde is meestal een mengsel van turf en compost, al dan niet met toegevoegde mest. Te gebruiken om tuinen op te hogen of om zware klei grond beter bewerkbaar te maken. Potgrond is een mengsel van gemalen hoogveen dat is verrijkt met een scala van meststoffen die ervoor zorgen dat planten die in bloembak ken en potten worden gezet een goede start krijgen. Hoogveen komt voor in heel Europa, maar wordt door afgraven steeds schaarser. Vroeger kwam het uit Ierland, maar sinds de milieu beweging steeds vaker tegen het af graven ageert, halen we het vooral uit de Baltische republieken. Ook daar zijn ze milieubewust, maar hebben ze het geld harder nodig. Om hoog veen te sparen, wordt tegenwoordig ook gemalen kokosvezel gebruikt. Dat is een bijproduct van palmolie plantages en je kunt je afvragen of dat milieuvriendelijk is. De herkomst ligt in elk geval ver van ons bed. VRAAG 2 Voor elke plant een andere zak? De bekendste potgrond is universele potgrond. Die kun je voor de meeste planten goed gebruiken. Die pot grond is luchtig en houdt water en mineralen goed vast. Als het goed is zijn niet alleen de belangrijkste elementen kalium, stikstof en fosfor toegevoegd, maar ook de sporen- elementen. Dat zijn stoffen waarvan planten minieme hoeveelheden nodig hebben, onder meer mangaan, koper en molybdeen. Elke plant heeft echter zijn eigen wensen. Een cactus heeft graag wat extra magnesium en een klimroos houdt van kalk. Rododendrons hebben juist liever zure grond. Voor hen is kalk vergif. Door al die specifieke planten- wensen is er een wildgroei aan speciale potgrondsoorten ontstaan: buxusgrond, hortensiagrond, citrus- grond - je kunt bijna geen plant bedenken of de potgrondindustrie heeft er een eigen potgrond voor. Natuurlijk is die duurder dan univer sele potgrond, die je zelf tot speciale potgrond zou kunnen omtoveren met buxusmest, hortensiamest en citrusmest. Potgrond is tegenwoordig overal te koop: in tuincentra, bij bloemenwin kels, in de supermarkt en bij de bouwmarkt. Op bijna alle zakken vind je het RHP-keurmerk, het certificaat voor op kwaliteit gecon troleerde potgrond. Slechte potgrond zul je niet vinden. Wel is het een universeel nadeel dat potgrond licht in gewicht is. Dat is fijn als je een zak grond moet tillen, maar als een oleander bij windkracht 2 al om waait, waarbij de dure terracotta pot in scherven valt, is dat minder leuk. Daarom is het, vooral als planten in illustratie potten op het terras staan, geen flos viNGERHOETs slecht idee om de potgrond zo zwaar mogelijk te kiezen. Dan kom je uit bij potgrond met toegevoegde klei. Hoe zwaarder de pot, hoe lastiger te tillen. Zet de pot daarom eerst op de plaats van bestemming en vul hem daarna pas met grond en beplanting. VRAAG 3 Welke (kunst)mest? Planten in potten en bakken moeten in de zomer bijna dagelijks worden begoten. Daardoor is de mest die er bij aankoop in zat na een week of zes wel uitgespoeld. Het wordt dan tijd om bij te mesten. Daarom is het Je hoeft geen tuin te hebben om een tuinier te zijn. Van elk balkon valt een paradijs te maken, als je maar rekening houdt met de ligging. ROMKE VAN DE KAA Geen balkon zo klein of het valt te vergroenen. Want op elk balkon is het mo gelijk om de verticale ruimte te benutten, zodat er toch nog ruimte overblijft voor een paar stoelen. Laten we eerst eens kij ken naar de ligging, want een balkon op het noorden vraagt een heel an dere beplanting dan eentje op het zuiden. Noorden Het klimaat van het schaduwbalkon op het noorden kun je vergelijken met dat van de noordflanken van de Matterhorn. Het is er fris en soms giert de wind er onbarmhartig. Rotsplanten hebben zich aan deze omstandigheden aangepast: ze zijn winterhard en vormen compacte kussentjes om zo weinig mogelijk wind te vangen. Edelweiss is bij kwekers te koop en de kussens en rozetten van steen- breek vind je in elk tuincentrum. Ook kun je gentianen kweken op een zonloos balkon. Zo'n schaduwgentiaan is bijvoor beeld Gentiana asclepiadea, de zijde plantgentiaan. De wanden van het balkon kun je laten begroeien door zelfhechtende klimplanten die je in bakken of pot ten plant. Klimop heeft veel vrolijke varië teiten met wit- of goudbont blad. Ook de klimhortensia voelt zich he lemaal thuis op hoogte. Pas wel op Rotsplanten zijn perfect voor een balkon op het noorden. dat de planten zich niet aan de kozij nen hechten. Oosten, westen, zuiden Balkons op het noorden zijn een uit zondering. Een ligging op het wes ten, oosten en zuiden komt vaker ZATERDAG 18 APRIL 2020 GO Praktische gids voor het potgrondwoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70