CORONAVIRUS OZCAN AKYOL er ik Aantal sterfgevallen is hoog, maar stabiel Je nieuwe Gazelle e-bike Nu gratis thuisbezorgd 6 Ook nu alles even stilstaat, houden wij je in beweging. Daarom bezorgen we, samen met de Gazelle-winkel bij jou in de buurtje nieuwe Gazelle gratis thuis. Je blijft fietsen GSZBMB zaterdag 18 april 2020 Column ^0 @OzcanAkyol Een maand na het begin van de intelligente lockdown, met alle onvermijdelijke maatregelen en daarna de gewen ste rust op de intensive cares, lijkt de tijd rijp om onze regering kriti scher te bejegenen. Dat gebeurde afgelopen week in de Tweede Ka mer. Doordat het virus heel de we reld ontwricht, hebben we vol doende vergelijkingsmateriaal. Wat opvalt, is dat de zogenaam de mondmaskers - waaraan wij ook een tekort hebben in de zorg - door verschillende be trouwbare overheden een pro minente rol krijgen in de plannen om terug te keren naar een samenleving die min der op slot zit. Premier Rutte blijft ijzerenheinig volhou den dat ze niet zouden werken, al dan niet in gefluisterd door het RIVM, bij monde van opperbaas Jaap van Dissel. De vraag is onderhand gerechtvaar digd hoe lang het Outbreak Ma nagement Team (OMT) dit stand punt kan volhouden. Als slechts één land stevig op het gebruik van mondmaskers ha merde, konden we zeggen dat de beleidsbepalers daar stom zijn, maar inmiddels adviseren Duits land, België, Amerika, China en Spanje hun burgers die dingen te dragen - soms is het zelfs een ver plichting. Die buitenlandse wetenschap pers zijn toch niet gek? We moe ten naar de feiten kijken. Wij hebben in Nederland te weinig mondmaskers. Sterker nog: in februari heeft de overheid geholpen om miljoenen me dische hulpmiddelen te stu ren naar Wuhan, waar de epidemie flink huishield. Dat bij ons schaarste kon ontstaan, is niet mee gewogen. Als het RIVM nu iedereen adviseert om verplicht mondmaskers te dragen, brengt het de overheid in verlegenheid omdat we hele maal niet in die behoefte kunnen voorzien. Onze minister-presi dent zei gisteren over deze kwes tie: 'In een crisis is het onvermij delijk dat er fouten worden ge maakt'. Daarna kwam de drogre denering dat mensen die zich snotterig voelen toch op pad zul len gaan met een mondkapje. En dus was het schijnveiligheid. Dat is onzin en minachting van onze intelligentie. Iedereen weet dat hij thuis moet blijven met klachten, zeker als die instructie stevig wordt verkondigd. Dit lijkt me niet het moment om koppig te zijn. De overheid heeft gefaald als het gaat om de mond maskers. Dat bewijzen onze buur landen. Een strategie is om dit halsstarrig weg te wuiven, maar je zou het ook, met de kennis van nu, volmondig kunnen toegeven. Dat is stoerder dan ontkenning. Rutte kan het zich permitteren. Constructieve parlementariërs zullen daar geen halszaak van ma ken. We zitten in een pandemie. Alles is nieuw. Eerlijkheid wordt altijd gewaardeerd, ongeacht de si tuatie. De sterfte van de afgelopen weken blijft onverminderd hoog. Voor de week van 6 tot en met 12 april (week 15) wordt het aantal overledenen ge schat op ongeveer tweedui zend personen meer dan in de eerste periode van dit jaar. Dat aantal is vergelijkbaar met de week ervoor. Marcia Nieuwenhuis Den Haag CBS-socioloog Tanja Traag bena drukt dat de sterfte daarmee twee keer achter elkaar 'ongeveer ge lijk' is: ,,Je kunt je bij deze aantal len de vraag stellen of het plafond is bereikt. We zien dat die sterfte twee keer op rij gelijk is, maar niet verder omhooggaat.'' Voor week 15 wordt het aantal overledenen geschat op ongeveer vijfduizend. Deze schatting van het Centraal Bureau voor Statis tiek is gebaseerd op het aantal overlijdensberichten dat het in stituut tot nu toe ontvangen heeft. Dat aantal is vergelijkbaar met week 14 (30 maart tot en met 5 april) toen 5037 mensen overle den. Dat melden het CBS en het RIVM op basis van de voorlopige sterftecijfers per week. Toch is het ook opmerkelijk dat de sterfte nu gelijk blijft, want normaal gesproken gaan de sterf tecijfers omlaag als het weer war mer wordt. Traag: ,,Door corona is de sterfte nu nog steeds hoger dan gemiddeld.'' De socioloog ziet grote regio nale verschillen: ,,In de provincies Noord-Brabant en Limburg is de sterfte ongeveer twee keer zo hoog als gemiddeld.'' In Gelder land, Overijssel, Utrecht blijft de sterfte meer dan de helft hoger dan het gemiddelde in de eerste weken van dit jaar. In Zuid-Hol land en Noord-Holland is de sterfte ongeveer een derde hoger. In de afgelopen weken stierven vooral meer ouderen. Onder 65- plussers overleden naar schatting 1850 mensen meer dan in de eer ste tien weken van 2020 (een toe name van 65 procent). Bij de leef tijdsgroep 0 tot 65 jaar neemt de sterfte na week 13 af. De sterfte is in week 15 nog ongeveer 12 pro cent hoger dan in de eerste tien weken van 2020. De afgelopen weken stierven meer mannen dan vrouwen. Kijk op gazelle.nl/bijjouthuis GO IVVJIN I IN IVLIJ IVE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6