Ik heb geleefd I Als Sanny een bucketlist had, zou er maar één ding op staan: niet doodgaan 19 Hoopvol is de digitale creativiteit die je nu ziet ontstaan veelgezien, 'Wehebben al maar Colombia eten. was de m00l\/e Al voor Nederland den!' Daardoor verdwijnt de dis cussie over vragen als: Welke in formatie delen we met hen? Wat weten ze allemaal van ons? Is het wel de bedoeling dat de bedrijven die al zo machtig zijn, nog machti ger worden? Het is heel belangrijk daar nu over te praten, maar men sen worden soms boos op me als ik kritisch ben over bijvoorbeeld de geplande corona-app. Nog maar twee jaar geleden hadden we in Nederland juist een eindeloos de bat over de privacy-aspecten van de Wiv, de 'sleepwet' voor de in lichtingendiensten. Ik word bijna nostalgisch als ik eraan terugdenk. Wat er online gebeurt is natuur lijk niet alleen maar lelijk. Hoop vol is alle digitale creativiteit die je nu ziet ontstaan, in de culturele sector bijvoorbeeld. Musea en theaters die mensen online laten rondkijken. We moeten er dan wel voor zorgen dat dergelijke initia tieven voor iedereen toegankelijk blijven. Ook straks. We krijgen de komende jaren een probleem met ongelijkheid. Wie heeft er toegang tot en kennis van de digitale mogelijkheden en wie niet? Wie kan privacy- en vei- ligheidsmaatregeen nemen en wie niet? We moeten mensen bescher men tegen hacks en tegen desin formatie. De kennisachterstand is soms groot en wijdverbreid, ook minister Hugo de Jonge zegt tij dens zijn persconferenties soms dingen die niet helemaal juist of realistisch zijn. De werelden van politiek en tech moeten dichter bij elkaar komen, dat is ook belangrijk voor ons als burgers. Vervolging We zullen de komende jaren meer cyberaanvallen zien. Alleen al om dat mensen meer online zijn. Ik hoop dat er meer politieke aan dacht komt voor aanpak en vervol ging daarvan. Want het kan grote impact hebben op een bedrijf of een ziekenhuis als het te maken krijgt met gijzelsoftware, maar je hoort zelden dat de daders worden gepakt. Of dat er diplomatieke maatregelen worden genomen te gen de landen die erachter zitten. Ik denk ook dat er in 2022 meer scepsis en wantrouwen zal zijn in de digitale wereld. Bijvoorbeeld tegenover China. Kijk naar de rol die het nu speelt in deze gezond heidscrisis: welke informatie over het virus heeft het land nu wan neer met de wereld gedeeld en welk verhaal heeft het daarbij ver teld? De nasleep van de crisis leidt in de toekomst, vrees ik, vooral tot meer ongelijkheid, wantrouwen, protectionisme en nationalisme." Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. aar stem is het best in de morgen, als ze nog niet zo veel heeft ge praat. Dus spreek ik Sanny 's och tends. We bellen uiteraard, want Sanny de Bruijn (50) uit Haarlem zit in volledige isolatie. Een longontsteking (bijvoorbeeld als gevolg van corona) kan in haar geval dodelijk zijn en daarom ziet ze be halve gezinsleden helemaal niemand deze dagen. ,,Kun je me verstaan?" vraagt Sanny. Het eerlijke antwoord is: soms wel, soms niet. Gelukkig is er ook nog mail om antwoorden helder te krijgen. Die stem, daar begon het ruim een jaar ge leden allemaal mee. Sanny begreep niet waarom ze steeds slechter ging articuleren en betrad vol goede moed het medisch cir cuit. Pas negen maanden later kreeg ze de diagnose die ze nooit had willen horen: ALS. ,,Ik weet niet waarom, maar ik heb altijd gedacht dat er rond mijn 50ste iets ernstigs zou gebeuren", vertelt ze. „Misschien omdat ik fysiek erg op mijn moeder lijk en die werd ook rond die leeftijd ziek. Mijn moeder over leed aan Non Hodgkin toen ik 33 was. Ik weet nog dat ik toen dacht: oké, nog zeventien jaar. Dat leek een eeuwigheid. Maar ik ging ervan uit dat ik net als zij Non Hodgkin zou krijgen of een andere kanker, aan ALS had ik nooit gedacht." De kans op de dodelijke spierziekte is ge ring. 1500 mensen in Nederland hebben het. Daarvan overlijdt jaarlijks een derde en dat aantal wordt op een wrange manier 'gecom penseerd' door vijfhonderd nieuwe gevallen per jaar. ,,Na het doodvonnis ging ik door de gebrui kelijke emotionele riedel", zegt Sanny. ,,On- geloof, boosheid, acceptatie.alleen liep bij mij alles door elkaar heen." Eén ding wist ze meteen zeker: ze wilde absoluut niet alleen zijn. Haar man verkeerde in de gelukkige po sitie dat hij acuut kon stoppen met werken, en sindsdien leeft het echtpaar als een stel gezellige pensionado's. ,,Daar ben ik echt ontzettend blij mee." Sanny heeft de bulbaire variant van ALS, wat in haar geval betekent dat alleen haar slikvermogen en longspieren zijn aangedaan. Het is de vraag of andere spieren ook ten prooi zullen vallen aan de ziekte. ,,In principe kan ik alles nog, alleen word ik wel steeds be nauwder." Aan de telefoon is dat te horen, Sanny moet na een paar zinnen steeds even op adem komen. Het geeft een beklemmend gevoel aan de andere kant van de lijn. Ze vertelt over de reis naar Colombia afge lopen winter. Een maand bleven ze weg, de twee dochters (16 en 19) gingen mee. ,,We hebben al veel van de wereld gezien, maar dit was de mooiste reis ooit." Sanny heeft geen bucketlist, en als ze er een had, stond er maar één ding op: niet doodgaan. Dat er ook nog een coronacrisis bij zou ko men, noemt ze te bizar voor woorden. ,,Het lijkt wel of ik in een slechte film ben terecht gekomen. Elke ochtend als ik wakker word, denk ik voor een nanoseconde dat corona een boze droom is. Eerst had ik dat met ALS ook. Maar blijkbaar kan het altijd nog erger." Sanny weet dat ze niet lang meer te leven heeft en zou zich het liefst elke dag omringen met dierbaren. Afgelopen januari huurde ze een huis om daar samen met tien vriendin nen te eten, de drinken, te dansen en te zin gen. Ze vertelt hoe goed ze het hadden met elkaar. In mei zouden ze opnieuw gaan, want het is zo fijn om gooide dat ellendige virus roet in het was de mooiste officieel in lock- reis ooit' down ging, haalde Sanny haar jongste dochter van de mid delbare school en ook de oudste, student in Amsterdam, kwam terug naar Haarlem. Behalve de gezinsleden komt niemand het huis nog binnen. ,,Als mijn dochter vrienden op bezoek krijgt, blijven die in de voortuin en zit zij met haar jas aan op één hoog naar beneden te praten." Buren en familie helpen met boodschappen, maar alles op veilige af stand. Pakketjes die worden bezorgd, raakt Sanny twee dagen niet aan om te voorkomen dat corona haar via het pakje te grazen neemt. Alleen 's avonds laat, als de straten verlaten zijn, waagt Sanny zich buiten. Dan gaat ze wandelen met het hele gezin en de hond. Het is een rare gewaarwording zegt ze, om zo in het donker door het bos te lopen. ,,Dat zou ik normaal gesproken nooit doen." Ze is blij dat ze het nog kan, wandelen. Al haar wensen staan inmiddels op papier en de euthanasieverklaring is rond. Sanny de Bruijn weet zeker dat ze niet wil eindigen als een kasplant. GO ZATERDAG 18 APRIL 2020 FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67