Nederland in 'We zullen meer cyberaanvallen zien' H i Privacy We zijn teruggeworpen op intensieve communicatie via internet. Dat heeft ook zo zijn schaduwkanten, zegt deskundige Marietje Schaake. 18 Bijscholen en opleiden is ook een vorm van waardering. Het zit 'm niet alleen in geld zorgen dat besmetting voorkomen wordt? Nou, door afstand te hou den, hygiëne in acht te nemen, zorgen dat er voldoende ic-capaci- teit is. Wat me wel een beetje zorgen baart, is dat de focus nu heel erg gericht is op de intensive care. Die is natuurlijk bijzonder belangrijk, maar in de wijkverpleging, ver pleeghuiszorg de GGZ en de ge handicaptenzorg komen ook heel complexe problemen voor. Het is een vraag die we nu moeten gaan beantwoorden: hoe zorgen we er voor dat deze sectoren ook vol doende middelen krijgen? Als ik naar de toekomst kijk, hoop ik dat we niet alles bij het oude laten. Dit is het moment om onszelf de vraag te stellen wat nu eigenlijk goede zorg is. En wat zijn de be hoeftes van patiënten en hoe kun nen we daar als zorgverleners op inspelen? Een heel klein voorbeeld is de afname van poliklinische be zoeken en de toename van beeld bellen. Dat blijkt goed te werken. Moeten we daar niet meer in in vesteren? Balans Een fundamentelere vraag is hoe onze ouderenzorg er in de toe komst moet uitzien. We hebben nu gezien dat bepaalde ouderen zeer kwetsbaar zijn. Hoe gaan we deze mensen in de toekomst beter beschermen? En hoe weegt de ba lans tussen kwaliteit van leven en zo lang mogelijk leven. Dat kan wat mij betreft alleen maar als we écht gaan praten met de mensen zelf en met de verpleegkundigen, verzorgenden en de mantelzor- gers. Als je me vraagt wat er in 2022 veranderd moet zijn, dan is dit een van de belangrijke zaken. Het personeel in de zorg wordt over het algemeen nog steeds ge zien als uitvoerend, en veel te wei nig als meedenkend. Laat de men sen meepraten en meebeslissen. Er zijn er genoeg die dat willen en kunnen. Zorg dat ze zijn toegerust om aan te schuiven aan de beleids- tafel, zorg voor bijscholing en op leidingen. Dat is ook een vorm van waardering, hè. Het zit hem niet alleen in geld, maar ook in ont wikkelingsmogelijkheden. Ik hoop heel erg dat we daar stappen in maken. Een voorbeeld? Kijk naar het dilemma dat nu in veel verpleeghuizen speelt: gaan we voor maximale infectiepreventie of voor kwaliteit van leven? Dat eerste zou kunnen betekenen dat de bewoners een jaar lang geen bezoek krijgen. Is dat wat we wil len? Of vinden we dat de kwaliteit van leven voorop moet staan? En waar ligt de balans? Een heel moeilijk vraagstuk. Praat daar over met de bewoners en het personeel! Op een ander niveau speelt iets veel essentiëlers: wat is de waarde van de zorg? Of anders gesteld: wat is de economische waarde van een goed zorgstelsel? Die vraag moe ten we snel gaan beantwoorden." Bianca Buurman (42) Hoogleraar Acute Ouderenzorg aan de De vragen: ederland in 2022? M H De privacy die we nu mogelijk opge ven, die krijg je in ieder geval nooit meer terug. Dat zagen we na 9/11 ook, om te denken dat je die tijde lijk inlevert, dat is echt een illusie. Dus moeten we altijd, maar zeker in een crisis goed oppassen. Ook al lijkt er een grote noodzaak om be paalde maatregelen of apps in te voeren. Juist nu moeten we ons realiseren hoe die informatie daar uit kan worden misbruikt en door wie. En wat de invloed ervan kan zijn over een paar jaar. Het gaat niet alleen om de persoonlijke pri vacy, maar ook om hoe bedrijven allerlei data bewaren en gebrui ken. Want dat gebeurt al veel meer dan we beseffen. Het gebruik van technologie mag nooit ten koste gaan van onze rechtsstaat. Het gaat over meer dan alleen een corona- app, die de Nederlandse overheid nu wil invoeren. We zijn door deze crisis met zijn allen onge kend veel online. Want we voelen allemaal de behoefte om met an dere mensen in contact te zijn. Juist nu! En daardoor delen we ook onge kend veel informatie met bedrij ven. Misschien wil ik wel helemaal niet videovergaderen via een be drijf als Zoom, omdat ik twijfel over hun online beveiliging en over wat ze met mijn gegevens doen. Maar ik moet nu wel, want mijn universiteit werkt ermee, ik moet op die manier vergaderen én les geven. Grote techbedrijven als Apple en Google houden nu een charme-offensief: 'Kijk, we helpen mee de corona-crisis te bestrij- Marietje Schaake (41) De vragen: ZATERDAG 18 APRIL 2020 GO APELDOORN VERVOLG VAN PAGINA 17 Universiteit van Amsterdam, lector Transmurale Ouderenzorg aan de Hogeschool van Amsterdam en chief nursing officer bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. In die laatste functie geeft ze advies over vraagstukken rondom verpleging en verzorging. 1. Wat zijn door de lockdown de kansen voor de toekomst in de gezondheidszorg? 2. Welke maatregelen zijn er genomen? 3. Hoe ziet het eruit in 2022? CYRIL ROSMAN Voormalig euro parlementariër voor D66 en nu interna tionaal beleidsdi- recteur en onder zoeker van het Cyber Policy Cen ter aan de Stanford Universiteit in Cali- fornië 1. Hoe is onze privacy geregeld in 2022? 2. Welke maatregelen zijn er genomen? 3. Wat zijn de kansen voor de toekomst?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66