Uitgaan en omgangsvormen. We krijgen nieuwe regels bij festivals en in stadions. En de drie zoenen staan ook onder druk, zegt sociaal psycholoog Paul van Lange. 13 l^irr^^-rnr'-^lyHIHlll z fpStaffll ,11 tn HANS VAN ZON f anraken of afstand houden? De H worsteling zit ingebakken in de mens. Elkaar aanraken is heel natuurlijk. Het schept een ge voel van veiligheid, van vertrou wen. Bovendien remt het de stress. Iedereen zal daarom herinneringen hebben aan de maatre gel om 1,5 meter afstand te houden. Deze crisis is in 2022 mede daarom een onderdeel van ons collectief geheugen. De sterke herinnering zal worden gebruikt om elkaar te corrigeren, mocht de angst voor herhaling zich opnieuw voordoen. Of om elkaar aan te sporen tot be hulpzaamheid. We zullen elkaar toch wel weer een hand ge ven. We krijgen geen Japanse toestanden, met een buiging en afstandelijk knikje, maar er worden in 2022 niet op dezelfde schaal handen geschud. Vooral mensen met nare ervaringen zullen terughoudend zijn. Als iemand een hand wil schudden, wordt dat soms gevraagd. Er wordt ook minder officieel een of drie keer gekust. Zeker op het werk. In de familie- en vriendenkring ligt dat anders. Intimiteit wordt selectiever, voorbehouden aan mensen bij wie we ons veilig en vertrouwd voelen. Met buitenlanders gaan we waarschijnlijk wat af standelijker om. In de wetenschap dat virussen als Covid-19 op de loer blijven liggen, gaan we niet meer zo dicht bij elkaar zitten. Als de ruimte het toelaat, wordt daar rekening mee gehouden. Vooral voor en door mensen die zelf ziek zijn geweest of een naaste hebben verlo ren. Zij blijven zich oncomfortabel voelen bij het horen van een droge hoest. Restaurants zullen daar rekening mee moeten houden. Met grotere afstanden tussen de tafels. In de bezet ting van restaurants waren we een beetje door geschoten. We zaten in 2020 soms wel erg dicht op elkaar. Volle trein Ook in het openbaar vervoer speelt afstand een rol. Sommige mensen passen hun werktijden aan om te voorkomen dat ze in een te volle trein of bus zitten. Ze besluiten vaker om thuis te werken. Kroegen en voetbalstadions zijn weer vol. Daar bepaal je zelf of je de veiligheid, je gezondheid voor lief neemt. Mocht de drei ging terugkomen, dan zijn die overigens weer zo leeg en trekt iedereen zich terug voor de tv thuis of op een ruim terras met veilige afstand tot elkaar. In 2022 zal overal van restaurant, kantoor tot hotelkamer en vliegtuig beter wor den gelet op het filteren van de lucht, op een gezonde afstelling van de airconditioning. Mensen willen het gevoel hebben dat de lucht coronaproof is. Zij eisen een goede circulatie, frisse lucht. Ik maak me zorgen over de verpleeghuizen. Het zijn omgevingen met kwetsbare mensen en contactmijdend gedrag zal een rol spelen. Er zullen minder vrijwilligers en parttimers zijn en die spelen een belangrijke rol. Ik hoop wel dat de techniek in 2022 goed wordt benut. Met een aparte, goed ingerichte chatroom waar ie mand digitaal met zijn volle gezicht op bijna ware grootte binnenkomt en in alle rust een Professor dr. Paul van Lange (58) De vragen: praatje maakt met een bewoner. Maar, alle techniek ten spijt, meer afstand leidt tot meer eenzaamheid. Een wereld zonder een aanra king, knuffel of schouderklop kan het gevoel van eenzaamheid versterken. Dat probleem vraagt in 2022 om oplossingen. Samen wande len blijft een effectief instrument tegen het ge voel van opgesloten zijn. Recreatief bewegen neemt een vlucht. Joggers, fietsers zijn sterk aanwezig in het straatbeeld van 2022. Techniek die je inzet, maak je niet meteen weer ongedaan. Dat geldt ook voor de 'corona- app'. Mensen zullen eraan gewend zijn geraakt. De privacy wordt opgerekt ten gunste van de veiligheid. In crisistijd wordt techniek omarmd die tegen de ondergrens van de privacy schuurt. Zeker als de dreiging van een virus aanhoudt. Veiligheid is dan alles bepalend. Levenskracht De aversie tegen fysiek geld is in een stroom versnelling geraakt. Briefjes en munten ver dwijnen uit ons leven. Het eigen mobieltje zal in betalingsverkeer alles overheersen. Er is een verschil tussen het gedrag van jon geren en ouderen. De jongeren zoeken elkaar als vanouds weer op. Daarvoor is hun levens kracht te sterk en hun kwetsbaarheid te klein. Jongeren willen ravotten. Zij willen de wereld ontdekken en volwassenen moeten daar reke ning mee houden. Toch zullen ook jongeren moeten leren leven met beperkingen. Op last van de overheid krijgen festivals te maken met een strakkere regulering. Maar het is ondenk baar dat je over twee jaar in kroegen stickers op de vloer ziet met de waarschuwing 1,5 meter afstand te houden. Als de dreiging voorbij is, wordt deze keuze aan de mensen overgelaten. Er ontstaat geen kloof tussen ouderen en jongeren, zoals we die vroeger kenden. De sterke sociale cohesie, de onbaatzuchtigheid van 2020 kan snel worden opgeroepen. We zijn opgeschoven in het wij-denken, hebben een lotsverbondenheid opgebouwd. Maar ook saamhorigheid moet je blijven onderhouden.'' ir- --orirTfii--f'"Jwii™ GO ZATERDAG 18 APRIL 2020 'We waren ook wel doorgeschoten, zaten soms érg dicht op elkaar' Sociaal psycholoog aan de Vrije Universiteit van Amsterdam 1. Hoe zien onze om gangsvormen en het uitgaansleven eruit in 2022? 2. Welke maatrege len zijn er genomen? 3. Wat zijn de kansen voor de toekomst? LEESVERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61