Saskia Noort Kunst helpt ons óók in deze tijd Nederland in 2022 Wederopbouw van een land dat zichzelf opnieuw moet uitvinden 1. Uitgaan 'Aanraken is nodig, het remt de stress' 2. Economie 'Voorwaarde is 3. Onderwijs 'Geen hoorcolleges meer voor 400 man' -Rob Martens 4. Vervoer 'Elektrische fiets rukt 5. Landsbestuur 'Sociale crisis en 6. Gezondheid 'Personeel moet 7. Privacy 'Meer wantrouwen en Hoe doden we de tijd, hoe leiden we onszelf af? Met Zal Nederland ooit weer hetzelfde zijn? Hoe ziet ons openbare leven eruit over twee jaar, ervan uitgaande dat het coronavirus is bedwongen? Zeven 'visionairs' geven een beeld. een goede kinderopvang' - Mariëtte Hamer op in forensisch verkeer' - Joseph Evers nieuwe groep kwetsbaren' - Kim Putters vanaf nu meepraten' - Bianca Buurman scepsis in digitale wereld' - Marietje Schaake 12 Wat mij opvalt: dat de mensen die tot voor kort het hardst schreeuwden om de bescherming van de Nederlandse cultuur, te weten de moorkop, de jodenkoek, de kerststol en Zwarte Piet, nu zo woedend zijn op kunste naars, artiesten en schrijvers die vragen om hulp bij het red den van de culturele sector. Een kleine bloemlezing: ga werken, net als Marga Bult! Hou je eigen broek op! Lui ge worden door jaren subsidie! Jank BN'er, school je om! Nie mand wordt gedwongen om artiest te worden! Had je maar een buffer moeten hebben! Zakkenvuller! Cultuur is nu eenmaal geen belangrijke levensbehoefte! En nog duizend berichten over dat iedereen maar Marga Bult moet worden en screenshots van de gages van Gerard Joling en André Ha zes Junior. Nu heb ik huizenhoog respect voor Marga Bult, die haar oude beroep als verpleegkundige heeft opgepakt en zich naar de ic heeft gehaast, maar ik denk niet dat ze op de ic's zitten te wachten op duizen den werkeloze kunstenma kers. Waar zitten we wel op te wachten, naast een uitweg uit deze crisis, naast mondkapjes, tests, beschermende kleding, medicijnen en vaccinaties? Hoe doden we de tijd, leiden we onszelf af van de radeloze gedachtestroom en het zich zelf steeds herhalende nieuws? Met kunst. We luiste ren podcasts, we lezen boe ken, we kijken films. Nu we elkaar niet meer mogen aanra ken, putten we troost uit mu ziek. We volgen vlogs om te leren dansen, schrijven, schil deren, dichten, tekenen, acte ren, fotograferen, boetseren, ontwerpen, naaien, we sturen kaarten naar de geliefdes die we niet kunnen zien, we delen filmpjes van artiesten, we zijn bedroefd over alle zomerfesti vals die we gaan missen. Wie maken het eenzame afwach ten nog enigszins dragelijk? De kunstenaars. Door voor jullie te dansen, te zingen, te creëren, jullie te ontroeren, wakker te schudden of desnoods te ergeren. De kunstenaar brengt schoonheid, toont lelijkheid, vertelt een verhaal, shockeert, verandert je denken, laat je lachen en huilen. En ik kan je uit ervaring vertellen: hij kan niet anders. Geloof niet dat de kunstenaar nooit twijfelt aan zijn werk, en het nut ervan. Zeker als een overheid keer op keer duidelijk maakt dat wat zij doet slechts een hobby is. berichten dat ik mijn bek moet houden, want ik verdien al genoeg geld. Maar het gaat hier niet om mij. Ik ben me be wust van mijn mazzel. Ik wil jullie alleen maar bewust ma ken van het belang van de kunst. Stel je eens voor, een be grafenis of een huwelijk zonder muziek, zonder mooie woorden. Ons Rijksmuseum een McDonald's, het Concert gebouw een grote Action, de bioscopen Nutella wafelwin kels. Geen magische concerten meer in Paradiso, geen eind- musicals op scholen, iedereen op crocs in trainingspak, een Pasen zonder Matthaus Passion. Want daar gaat het op uit draaien als de hele culturele sector op de fles gaat. En reali seer je dat dit faillissement verder gaat dan alleen Claudia De Breij en Gerard Joling. Er werken honderdduizenden mensen in deze industrie, zowel op, achter als rondom het podium. Denk hier eens over na, voordat je je weer schuim bekkend tot Twitter wendt, of je daadwerkelijk zonder troost en schoonheid kan. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Een aantal van jullie zal nu in de pen kruipen om mij te ZATERDAG 18 APRIL 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60