CORONAVIRUS In de bakermat van de pizza zitten ze zonder Corona in verpleeghuis waar Ruttes moeder woont 5 /S°°m ii Ik houd zelf ook van een mooie reis maken. Dat zit er voorlopig niet in crisis. Terwijl Wallinga en collega-aca demici normaal meer tijd hebben om in alle rust te sleutelen aan grafieken en ta bellen moeten ze nu onder grote druk opereren. Terwijl het land meekijkt en het Binnenhof ongeduldig wordt, moe ten Wallinga en zijn team antwoorden leveren op vragen als: hoeveel nieuwe coronagevallen komen erbij de komende week? Hoeveel ic-opnames? Wat gebeurt er als we de scholen opengooien? ,,We doen nu heel veel projecten tegelijker tijd, ik word overvoerd met mails, tele foontjes, apps. Het is niet bij te houden.'' ,,Toen we de eerste gegevens uit China zagen, zeiden we tegen elkaar: Dit is raar, dit kan niet. De snelheid waarmee het ging, verbaasde ons. De tijd tussen be smettingen is veel korter dan bij virus sen als Sars en Mers. 'Dit lijkt wel een meetfout'. Maar het bleek ook in Neder land zo te zijn: corona heeft de versprei dingssnelheid van een verkoudheid, ter wijl ernstige virussen normaal langza mer gaan. Zo is het bijna ongrijpbaar, het lijkt wel twee of drie ziektes in één. De één wordt een beetje verkouden, de an der heel ziek. Het is heel raar om dat alle maal te zien.'' ,,Ja, je kunt de ontwikkeling van een epi demie uittekenen in een grafiek, koeltjes beredeneren hoe exponentieel het virus kan groeien. Maar als je in je omgeving hoort van mensen bij wie kennissen erg ziek worden, als je ziet hoe hard het gaat op de intensivecareafdelingen, dan is dat enorm schrikken, beklemmend. Toen we de eerste maatregelen namen, dach ten veel mensen nog: Het zal toch zo'n vaart niet lopen.'' ,,Dat kan heel lang duren, en het hangt vooral af van een vaccin. In het gunstig ste geval dus anderhalf of twee jaar. Al leren we ook snel, verzinnen mensen al lerlei slimme manieren om ons leven zo makkelijk mogelijk te maken. Wij on derzoeken nu ook hoeveel contact Ne derlanders na alle maatregelen nog heb ben met anderen. We zijn nog bezig, maar na de eerste steekproef van 2000 deelnemers zien we dat mensen over de hele linie ongeveer 65 tot 75 procent minder mensen ontmoeten per dag. Dat vergelijken we met gegevens uit 2017. En ja: dat is een gunstig percentage als je eventueel maatregelen wil terugschroe ven. Dan zie je dat Nederlanders zich over het algemeen goed houden aan de sociale afstandsmaatregelen. Maar toch: tot er een vaccin is, zie ik ons leven niet worden zoals het een paar maanden ge leden was. Ik houd zelf ook van een con cert bezoeken en een mooie reis maken. Dat zit er voorlopig niet in.'' De premier zelf wil niet ingaan op vragen hierover, het verpleeghuis in Benoordenhout bevestigt slechts dat er drie besmettingen zijn vast gesteld op donderdag. Over de me dische toestand van de bewoners wordt niets medegedeeld. De zieke bewoners zijn overge plaatst naar een andere locatie, waar ze verzorgd en verpleegd wor- den op een gesloten afdeling. ,,Hier ontvangen zij liefdevolle, vakkun dige zorg en medische ondersteu ning als nodig. Daarnaast hebben de bewoners meer leefruimte dan wanneer zij in isolatie verpleegd en verzorgd worden.'' De situatie in verpleeghuizen is al weken alarmerend, zien betrok kenen. Afgelopen week stierven in verpleeg- en verzorgingshuizen dubbel zoveel mensen als gemid deld, waarschijnlijk vanwege co rona. Sinds 20 maart is het verbo den ouderen in zorg- en verpleeg huizen te bezoeken, om het risico op besmetting te verminderen. DAGBOEK ITALIË In Napels kan je geen pizza's meer kopen. Laat dat even op je inwerken. In de bakermat van de pizza worden, als gevolg van de coronaviruspandemie, op dit moment geen pizza's gemaakt. De restaurants zijn dicht en de regio heeft bepaald dat er ook geen maaltijden bezorgd mogen worden. ,,Stel je hebt honderd pizzeria's en die bezorgen per dag tien pizza's, dan heb je dus elke dag duizend contacten op minder dan een meter afstand. Dat is veel te gevaarlijk'', motiveerde president Vincenzo de Luca zijn besluit een paar weken geleden. Er zijn veel meer dan honderd pizzeria's in Napels en dus ook veel meer dan duizend potentieel gevaarlijke contacten per dag. Maar heeft De Luca gelijk? De pizzeria-eigenaars vinden al vast van niet, dat is niet zo ver wonderlijk- ,,In Wuhan mag eten bezorgd worden, waarom dan in Napels niet?'' zegt Gino Sorbillo. Sorbillo is telg van een familie van pizzaioli en eigenaar van één van de oudste pizzeria's in de binnen stad. De eerste pizza Margherita werd in 1889 een paar 100 meter ver derop, bij de concurrent, geser veerd aan de toenmalige koningin Margherita di Savoia. Rode toma tensaus, witte mozzarella en groene basilicum, de kleuren van de vlag van het nog jonge konink rijk Italië. De Margherita is nog steeds de meest verkochte pizza in Napels, samen met de marinara - tomatensaus, stukjes knoflook en ansjovis. En dat zijn precies de twee pizza's die Sorbillo weer wil gaan verko pen, 'laat ons de ovens weer aan steken' vraagt hij de strenge regio president. ,,Het is niet de oplos sing van ons probleem, maar het geeft ons wel een beetje lucht.'' De horeca is in de meeste landen de meest getroffen sector, restau rants en bars waren de eerste die dichtgingen en zullen straks als laatste weer opengaan. Social dis tancing is een onmogelijkheid in een restaurant of kroeg. En in een Napolitaanse pizzeria al helemaal, schouder aan schouder aan een formicatafel onder tl-licht, daar eet je de beste pizza's van de wereld. Alleen nu even niet. OVER LIEFDE, LEVEN EN VERLIES terb°ek A zaterdag 18 april 2020 GO - Jacco Wallinga, RIVM U bestudeert al jaren de ontwikkeling van infectieziekten. Welk aspect van het coronavirus verraste u het meest? Ook voor een expert als u. Maar toch even: wanneer wordt ons leven weer normaal? De beslui ten van de overheid in deze coro nacrisis zijn mede geba seerd op de prognoses van Jacco Wallinga van het RIVM. FOTO MARCO OKHUIZEN DEN HAAG Er is corona vastge steld in het Haagse verpleeghuis waar de moeder van premier Mark Rutte woont. Drie van de tientallen bewoners zijn besmet, de moeder van Rutte zou niet een van hen zijn. Angelo van Schaik Rome De regionale verschillen zijn groot in Italië, altijd al geweest, net als de afstanden. Landelijke regio's als Molise en Umbrië zijn minder hard getroffen dan Lom- bardije. In die regio's vragen ze zich af waarom hun lockdown net zo streng is. Andere regio's maken juist de regels strenger, ondanks de afstand. Zoals Cam pania, het gebied rondom Na pels. Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome. 'Het verhaal voor iedereen die een dierbare verloor en het leven weerzin probeert te geven.' Cornald Maas Nu in de boekwinkel #kooplokaal I-S www.lsamsterdam.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5