Dirk van der Jagt, ondernemer uit Yerseke 6 Ella moet haar echtgenoot excuseren. ,,Dirk is een schaap overeind aan het helpen." Even later neemt Dirk van der Jagt (64) zijn vaste plek in aan de met familie en vrienden gevulde keukentafel. ,,Ik vind té veel dingen leuk, dat is mijn probleem!", klinkt het met een bulderende lach. De Yersekse ondernemer is met zijn kenmerkend stemgeluid, bretels en klompen een bekende verschijning in het dorp. 'Als ik de relatie tussen mijn kinderen en hun moeder zie, realiseer ik me dat ik veel heb gemist' ,,Ja, ik vind het prachtig om een mooi schaap te zien lopen. Het Schaap, een vakblad, ligt hier ook ergens. Een dag is voor mij te kort. Ik ben overal in geïnteresseerd, ook in het boerenle ven, ik vind het leuk om te maaien en te ploe gen. Oude trekkertjes zijn m'n lust en m'n le ven. Maar mijn bootje vind ik eigenlijk óók heel erg leuk. Aan politiek doe ik nu minder, al ben ik nog wel lid van het CDA. De kerk is mij lief, m'n hele leven al. En als je van een club bent, moet je je er voor inzetten, daarom zit ik in de kerkenraad van de Hervormde Kerk." ,,Mijn moeder is overleden toen ze 33 jaar was. Ze waakt over me, haar foto staat hier altijd voor me. Vroeger was ik boos: ik kon niet be grijpen hoe m'n moeder van me afgenomen kon worden toen ik 3 jaar was. Die woede is weggeëbd toen ik zelf een vrouw in m'n leven kreeg. Een moeder kun je niet missen. Als ik de relatie tussen mijn kinderen en hun moeder zie, realiseer ik me dat ik veel heb gemist. Het knuffelen, de warmte. Gevoelens uiten was thuis heel moeilijk. Ik wil mijn geloof absoluut niet kwijt, maar twijfel soms wel aan het ge loof. Dat mag ook. Zelfs de discipelen die er met hun neus bovenop stonden, deden dat. Mag ik, die er mijlenver vanaf staat, alsjeblieft dezelfde twijfels hebben? Als morgen iemand met onomstotelijk bewijs komt dat de Bijbel allemaal fictie is, zal ik mijn leven absoluut niet veranderen. Ik zou naar die mooie verhalen en de opwekkingsliederen blijven luisteren. De kerk is een lust en geen last voor mij. Ook ben ik overtuigd dat er dagelijks wonderen gebeu ren, al leggen we dat misschien niet zo uit." ,,Ja, al zou een ander misschien zeggen dat het geluk is. Ik ben een aantal keer goed weggeko men. Een voorval dat mij heel erg is bijgeble ven, gebeurde op mijn 16de. Ik voer op een mosselkotter en moest de trossen losgooien. Bijna kwam ik met mijn hoofd klem tegen een meerpaal, maar het ging net op tijd goed. Was dat nu een wonder of geluk? ik zag het als een wonder. De ontkerkelijking doet mij pijn, al kun je ook geloven zonder kerk. Een belangrijk aspect aan het geloof voor mij is dat je liefde en naastenliefde ook in het leven laat zien." ,,Als iemand vraagt om te sponsoren, doe ik dat. Ik weet niet of dat met naastenliefde te ma ken heeft. Wel met de verantwoordelijkheid om het dorp een beetje levendig houden. De voetbal interesseert me bijvoorbeeld geen ene mallemoer, maar ik sponsor ze wel. Overigens staan er twee borden van mij langs de lijn: Eén van Handelsonderneming Dirk van der Jagt die in kachelhout doet en één met de tekst 'Vloe ken is aangeleerd' van de Bond tegen vloeken. Voel je nu hoe Dirk van der Jagt in elkaar zit? Overigens wil dat niet zeggen dat ik zelf nooit eens een knoop geef. Ik ben niet beter dan een ander, maar ik vind het wel verschrikkelijk als mensen vloekend door het leven gaan." „Twintig, dertig jaar geleden was ik trots op Yerseke. Je wSs wat als je van Yese kwam. ik heb het idee dat in dorpen als Arnemuiden en Urk nog meer van die trots aanwezig is. Dat het hier minder is geworden, is denk ik de schuld van de uitverkoop die twintig, dertig jaar gele den begon. Grote mosselbedrijven werden ver kocht aan het buitenland, eigenaren verhuis den naar elders. Zelf zal ik hier altijd blijven wonen." ,,Het ondernemerschap zit in mijn genen. Als kind werkte ik al. Mijn moeder was vroeg ge storven, mijn vader was een boer die keihard moest werken. Mijn tante zorgde goed voor ons, maar in die tijd werd je als 8-jarige een beetje aan je lot overgelaten. Bij laag water ging ik krukelen. De krukels kon je op de kaaie voor een kwartje de kilo verkopen, maar ik vond het veel interessanter om ze in blikken op de cam ping te verkopen. Ik weet niet eens of ik er meer voor kreeg. Achteraf realiseerde ik me dat ik toen al andere mogelijkheden aan het bekij ken was. Ik zag overal een handeltje in. De brommers die mijn broer opknapte, verkocht ik. Op de ambachtsschool, waar ik leerde voor machinebankwerker, kocht ik hele dozen met broodjes en gebak van de leerling-bakkers. In de pauze verkocht ik ze dan per stuk aan andere leerlingen en had ik één taartje voor niks. Zo heeft heel mijn leven eruit gezien." ,,De basis van mijn huidige bedrijf is ontstaan toen ik chauffeur was bij Minnaard in Krab- bendijke. Ik reed met groenten en fruit op pal lets naar Frankrijk. Voor die mensen daar was het troep, ze waren blij dat ik de pallets weer meenam. Thuis verkocht ik ze aan een uien- boer in de buurt. Daar is de basis voor mijn handel ontstaan. Verder heb je ook geluk nodig, al krijgt ieder mens ook te maken met pech." ZATERDAG 18 APRIL 2020 GO 'Ik zie overal een handeltje in JOERI WISSE Ik wist niet dat u ook schapen hield. Hebt u daar tijd voor? Twijfelt u wel eens aan uw geloof? Hebt u zelf wonderen meegemaakt? Is delen een teken van naastenliefde? Wat betekent Yerseke voor u? Waar hebt u uw succes aan te danken? Hoe bent u de pallethandel in gerold?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54