'Wat noodzaak heeft gaat door, de rest wordt geschrapt' 'Persoonlijk vind ik het niet erg dat we niet ook nog een centraal examen moeten doen. Ik ga het niet missen' 'Die eindexamens hebben altijd wel een aparte sfeer. Daar maken we nu weinig van mee. Er is ook geen examen- feest' 5 of ik zou slagen met de centrale eindexamens erbij." De Sou- burgse krijgt straks een normaal havodiploma. ,,Maar ik zal altijd tot de coronalichting blijven ho ren", zegt ze lachend. ,,Dat is na tuurlijk wel speciaal." Troostend Michelle Roose weet dat het cen traal eindexamen nooit eerder is weggelaten. ,,In Nederland ten minste." Maar ze weet dat het in Frankrijk wel eens gebeurde, in 1968. Uit een in 2008 gepubliceerd onderzoek van het in Duitsland gevestigde Institute of Labor Eco nomics is gebleken dat juist de examenleerlingen uit dat roerige protestjaar vaker een beter be taalde baan kregen dan hun voor gangers... Op het Scheldemond College vinden ze dat een troos tend gegeven, al is de Franse situ atie van 52 jaar geleden niet hele maal vergelijkbaar met die van nu. Wat Roose, die alle 120 examen kandidaten van havo en vwo goed kent, en haar collega's in elk geval betreuren is dat er niet op een normale manier afscheid geno men kan worden van de leerlin gen die vijf of zes jaar op de school hebben gezeten. ,,Kijk, dat ze hun laatste toetsen missen is één, maar je hebt ook nog het sociaal- emotionele aspect aan het eind examen doen", zegt ze. ,,Je kunt niet met hen een bepaalde fase van hun leven afsluiten. Normaal hebben we voorafgaand aan de examens een gezamenlijke barbe cue op school, waarna de leerlin gen de stad intrekken voor het door hen zelf georganiseerde exa- menfeest. En er is natuurlijk altijd een diploma-uitreiking, maar het is maar de vraag of die door kan gaan en in welke vorm. Wat we nu meemaken met deze leerlin gen is heel onwerkelijk. Het jaar gaat als een nachtkaars uit." Niet betuttelen Op het terrein van de school hou den Boaz en Mats braaf ander halve meter afstand van elkaar. Het Scheldemond ziet dat als hun eigen verantwoordelijkheid en wil niet constant betuttelend overkomen. Maar zodra de vrien den het plein af zijn, laten ze die discipline meteen varen en fiet sen ze gebroederlijk naast elkaar hun vakantie tegemoet. De zoge- noemde resultaatverbeterings- toetsen van na 4 juni - een soort herkansingen - hebben ze toch niet nodig. Na de zomer gaan ze beiden 'engineering' studeren, de één in Vlissingen, de ander in Roosen daal. Tot dan gaan ze 'gamen en werken'. Boaz heeft een baantje in een tuincentrum, Mats zou in strandtent aan de slag gaan. ,,Helaas is die nu ook dicht", zegt hij. ,,Ik heb nog geen idee wan neer die open gaat en wat ik tot dat moment met al mijn tijd moet doen." ANDERESCHOLEN GO ZATERDAG 18 APRIL 2020 Boaz van de Geer Mats Franke Kijk op de site bij /video Schoolexamens in coronatijd: net een militaire operatie Ook andere Zeeuwse middelbare scholen zor gen ervoor dat de leerlin gen zo goed mogelijk hun schoolexamens kunnen maken. Het Ostrea Ly ceum in Goes, het Goese Lyceum en het Pieter Zeeman in Zierikzee trek ken daarbij gezamenlijk op. ,,We hebben allemaal heel kritisch gekeken naar welke toetsen nood zaak hadden. Vervolgens hielden we er maar een beperkt aantal over", ver telt Floor van Lamoen, af delingsleider havo/vwo op het Ostrea Lyceum. ,,Dat heeft ervoor gezorgd dat het toch allemaal nog goed in te plannen was." Het pakket van school examens bestaat, zo do ceert hij, voor een groot deel uit verplichte stof en voor de rest uit stof die al leen voor de centrale eindexamens vereist is. Dat voor schoolexamens facultatieve gedeelte lie ten de drie scholen nu weg. Van Lamoen: ,,Wat noodzaak had, ging door. Wat geen noodzaak had, hebben we geschrapt of vervangen door bij voorbeeld een thuisop- dracht." In Goes en Zierikzee merkten ze dat de leerlin gen er nuchter mee om gingen, net als bij de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) in Middelburg. Frans van der Knaap van CSW: ,,Kinderen in die leeftijd schikken zich makkelijk. Ze denken over zo'n coronavirus ook het meest luchtig." De direc teur-bestuurder van de Walcherse middelbare school merkte wel dat de docenten het niet altijd zagen zitten om met een stuk of twaalf leerlingen in één ruimte te zitten voor een schoolexamen. ,,In gesprekken heb ik wel eens gemerkt dat zij er vraagtekens bij zetten. Binnen de samenleving wordt van iedereen ge vraagd om met niet meer dan drie personen bij el kaar te komen, op ander halve meter van elkaar. En dan horen docenten tot één van de beroepsgroe pen die daar niet onderuit komen. Uiteindelijk pak ken de meesten het goed op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53