Per examen mogen vijftien leerlingen in de gymzaal 4 'Ik weet niet of ik zou slagen met de centrale eindexamens erbij' ling. Normaal dien je een plan in bij de onderwijsinspectie en moet je je daar als school vervolgens heel strak aan houden. Nu was men vanzelfsprekend meegaand." Op 24 maart maakte onderwijs minister Arie Slob bekend dat het centraal eindexamen in mei niet doorgaat. De resultaten uit de schoolexamens - voorheen tenta mens genoemd - volstaan voor deze ene keer. Leerlingen krijgen op basis daarvan een volwaardig diploma, mits er natuurlijk genoeg voldoendes zijn behaald. Iedere geslaagde kan dan na de zomer zonder voorbehoud aan een ver volgopleiding beginnen. Heel gepuzzel De middelbare scholen zijn jaar lijks min of meer vrij met het in plannen van die schoolexamens. Sommige onderwijsinstellingen waren er dit voorjaar al klaar mee voordat alle coronamaatregelen van kracht werden, maar de meeste moesten er nog een reeks afwerken en kwamen daardoor enigszins in de knel. Mondelinge examens worden sinds een maand digitaal afgenomen en de schrif telijke toetsen op school, zij het met veel veiligheidsmaatregelen. Roose: ,,Het is een heel gepuzzel geworden. Normaal konden we de schoolexamens waar we nu mee bezig zijn in één week afne men. Nu hebben we er drieën halve week voor nodig. Het eco nomie-examen van vandaag doen we in vier shifts, met maximaal vijftien leerlingen tegelijk. In an dere jaren konden we vier vakken op zo'n dag afhandelen." Wie nu bij het Scheldemond College aankomt, ziet slechts een paar fietsen in de rekken staan. De school is dicht voor de lagere klassen, waardoor de normale reuring ontbreekt. De examen kandidaten komen één voor één aan en vertrekken ook bijna alle maal weer solo. Bij de ingang staat een bord waarop de looprou tes zijn aangegeven en op de vloer liggen hoepels en pionnen op an derhalve meter van elkaar, zodat iedereen gelijk een idee heeft hoeveel afstand er gehouden moet worden. Eén route loopt door de keuken van de lerarenka- mer. ,,Hier komen de leerlingen anders nooit", vertelt locatiedi- Op de vloer in het Scheldemond College liggen hoepels en pionnen op anderhalve meter van elkaar, zodat iedereen ziet hoeveel afstand er gehouden moet worden en hoe de looproutes zijn. Bij de exa mens zijn de woordenboeken in plastic verpakt en dragen de surveillanten handschoenen. recteur Eugène Fagg. ,,Maar ja, dit was de beste manier om de stro men uit elkaar te houden. Nu kun je met vijftien leerlingen tegelijk niet echt spreken van een 'stroom', maar toch... Dit leek ons het beste." Overal staan ook de binnen- en buitendeuren open. Niemand hoeft dus een klink vast te pak ken. Elk tafeltje in de twee gym zalen wordt voorafgaand aan een examensessie grondig schoonge maakt en de woordenboeken - beschikbaar bij elk examen - zijn in plastic verpakt. De leerlingen, die misschien wel vijf meter uit elkaar zitten, brengen zelf hun schrijfmateriaal mee en de sur veillanten dragen bijna allemaal blauwe handschoenen van plas tic. Fagg: ,,Alles is erop gericht dat niemand iets onnodig aanraakt. We voldoen aan alle richtlijnen van het RIVM." Roose: ,,Ik denk dat we er samen voor zorgen dat de schoolexamens zo veilig mo gelijk worden afgenomen." Eén examenkandidaat mag zelfs hele maal geïsoleerd - alleen in een klaslokaal, met een toezichthou der - al de vakken afwerken. ,,Dat is omdat de thuissituatie daarom vraagt." Makkie Na amper zeventig van de hon derdvijftig minuten komt Mats Franke als eerste naar buiten. Eco nomie was een makkie voor hem. Even later is ook Boaz van de Geer klaar. De twee vrienden bespre ken hoe ze door de opgaven race ten. ,,We weten al dat we geslaagd zijn", jubelt Boaz. ,,Ik had vandaag misschien wel een 1 mogen halen. Persoonlijk vind ik het niet erg dat we niet ook nog een centraal examen moeten doen. Ik ga het niet missen. We hebben nu extra lang vakantie." Mats vindt het wel jammer dat zijn examenjaar door de coronacrisis geen traditioneel slot krijgt. ,,Die eindexamens hebben altijd wel een aparte sfeer. Michelle Roose, biologiedocente en teamleider bovenbouw havo/vwo op het Scheldemond College in Vlissingen. fotos lex de meester Q.5B 5CHELEEMDND Daar maken we nu weinig van mee. Er is ook geen examenfeest en de vlag hoeft niet op een be paalde dag uit. Ik weet namelijk dat-ie nu al uit kan." Voor Vienna Niemantsverdriet was het schrappen van de lande lijke examens positief nieuws. Zij heeft veel meer met de schoolexa mens, omdat ze daarbij minder voor verrassingen komt te staan. ,,In de schoolexamens worden vaak opgaven gebruikt die in voorgaande jaren in eindexamens voorkwamen", verklapt ze na haar economietoets. „Ik heb daarom vaak oude exa mens gemaakt als oefe ning en herkende ge lukkig heel veel deze weken. Dat heeft me er echt doorheen ge holpen. Ik weet niet Vienna Niemantsverdriet ZATERDAG 18 APRIL 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52