CORONAVIRUS m 4 INTERVIEW RIVM-REKENMEESTER Jacco Wallinga is de rekenmeester van het RIVM. Zijn virusmodel geldt wereldwijd als gouden standaard en is leidend voor de Nederlandse regering. ,,Als je nu verslapt, komt het net zo hard terug.'' l\^ r USB—SBÊÊê Het kabinet besluit of scholen opengaan, of we weer op bezoek mogen bij opa en oma in het verpleeghuis en of restau rants gesloten blijven. Maar, zo bena drukt premier Rutte steeds: dat alles op basis van het advies van 'onze des kundigen'. En Jacco Wallinga is indirect mis schien wel zijn belangrijkste raadgever. Wallinga leidt sinds 2005 de afdeling Modellering van Infectieziekten bij het RIVM en maakt prognoses over het ver loop van het coronavirus, het waar schijnlijke effect van maatregelen, de verwachte aantallen ziekenhuisopna mes. Zijn grafieken bepalen mede het beleid in politiek Den Haag en het hu meur in het land: hoe platter de boog, hoe beter ons gemoed. De bijzonder hoogleraar Mathematische Modellering van Infectieziekten in Leiden (LUMC) beleeft de roerigste periode uit zijn car rière. ,,We hebben dit nooit eerder mee gemaakt, het is beklemmend.'' ,,We zijn over de piek heen, we komen in kalmer water. Dat is hartstikke goed nieuws. Maar de druk op de ziekenhui zen is nog altijd groot, dus we moeten blijven oppassen. We zitten nu een kleine week na Pasen, ik hoop dat we niet te veel op bezoek zijn geweest bij anderen, dat kun je vanaf nu in klachten gaan terugzien, en een paar dagen later in ziekenhuisopnames. Dat is de groot ste vrees die ik heb: dat onze aandacht verslapt.'' ,,Dan begint het hele liedje opnieuw, gaat het weer net zo hard stijgen. Ik maak zoiets liever niet meer mee, die enorme druk op ziekenhuizen, de vele sterfgevallen. Het vergt veel van ons om het onder de duim te houden, maar het is de moeite waard.'' Het 'loket' gaat niet in één keer open, zei premier Rutte. Maar er zijn opval lende verschillen: in Denemarken starten scholen weer, New York over weegt ze tot het najaar dicht te laten. ,,Ik begrijp dat wel. Denemarken had met relatief weinig gevallen geluk, de zorg is daar niet overbelast. Zij hebben dus een buffer als het toch misgaat. New York kan er echt niks meer bij hebben, de ziekenhuizen liggen vol daar. Dat neem je ook mee in je afweging.'' ,,Je wil kinderen niet eeuwig de school onthouden, ik merk thuis ook dat ze eraan toe zijn. En volgens ons model kan het, omdat kinderen een kleine rol spe len in de verspreiding van het virus. Maar we moeten eerlijk zijn: een model kan ook fouten bevatten. Er loopt nog apart onderzoek naar de rol van kinde ren, en je moet heel zeker zijn van je zaak voordat je zulke maatregelen terug schroeft: we zijn nooit eerder in deze situatie geweest.'' ,,Ik zeg vooral: denk goed na. Je kunt eerst even kijken hoe het in Denemar ken loopt. En als je al aan openen denkt, zal het onder strikte voorwaarden moe ten gebeuren. Denk aan klassen splitsen, of eerst de lagere scholen, of eerst in één regio beginnen, ouders en verzorgers zo veel mogelijk op afstand houden. Het brengen en ophalen kan anders. Zomaar even de scholen opendoen, kan dus niet.'' Wallinga is een bescheiden man, zeggen collega's, een degelijke onderzoeker. Een tikje serieus ook, al poseert hij op zijn whatsApp-profielfoto met een grote nepbaard voor zijn gezicht. De hoofd modelmaker van het RIVM geniet we reldwijde faam onder vakgenoten. Na de uitbraak van Sars in 2004 ontwikkelde Wallinga een methode om realtime het verspreidingstempo van een virus in kaart te brengen. Dat model geldt nog al tijd als mondiale gouden standaard. Besmettingsfactor ('R') 12 <r> A ,,Een belangrijke indicator is de repro ductiefactor, de R noemen we die. Die vertelt hoeveel anderen een coronapa tiënt gemiddeld aansteekt. Aan het begin van een uitbraak ligt die zo tussen de twee en drie. Maar als deze factor na allerlei maatregelen onder de één zakt, zoals volgens ons model sinds half maart is gebeurd, dooft de epidemie uit. Maar je kent die R niet exact, je berekent deze door na te gaan hoeveel coronapatiënten in ziekenhuizen op een bepaalde dag ziek geworden zijn, en dat te vergelijken met hoeveel er ongeveer vier dagen eer der ziek werden. Die vier dagen is omdat je het meest besmettelijk bent vier dagen nadat je zelf besmet bent geraakt. Daar rolt dan die factor uit.'' ,,Met steeds nieuwe gegevens krijg je een nieuwe reproductiefactor. We zeg gen ook telkens: er is een flinke onzeker heid, dat presenteren we voortaan ook duidelijker in de grafieken. Mensen put ten er veel hoop uit, dat snap ik, maar het blijft een model.'' ,,Dat doen we normaal altijd, maar in deze crisis kiezen we ervoor om al onze capaciteit in te zetten om te modelleren, niet om het model op te schrijven. De grootste prioriteit is nu: zorgen dat onze modellen kloppen. Later wordt het alle maal openbaar gemaakt.'' Behalve ziekenhuizen, huisartsen en verpleeghuispersoneel wordt ook het RIVM totaal overlopen door de corona- zaterdag 18 april 2020 GO 'Het lijkt wel twee of drie ziektes in één' Niels Klaassen Den Haag/Bilthoven In welke fase is het coronavirus nu in Nederland? Wat dreigt er in dat geval? Wanneer kunnen hier de scholen open? De restaurants? Als ik u zo beluister, adviseert u: houd de scholen nog maar even dicht. En dus wordt u geacht alles exact te voorspellen, van de verspreidings snelheid tot ziekenhuisopnames. Van Dissel toont uw grafieken wekelijks. Hoe werkt uw model? Door de overheidsmaatregelen steekt een coronapatiënt gemiddeld nog maar één andere persoon aan. c <D C O <0 .e i Eerste Scholen besmetting gesloten <D 0 17 24 2 9 16 23 30 6 feb feb mrt mrt mrt mrt mrt apr 180420 BRON: KAMERBRIEFING RIVM Maar de R schommelt nogal eens in uw plaatjes. Twee weken leek hij veel lager nog, nu ligt-ie net onder de één. Waarom maakt het RIVM de achterlig gende formules niet openbaar, zoals andere wetenschappers wel vragen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4