In Zeeland opende Marco van Basten zijn Oranje-account Vederlands elftal start onder Van Basten en tenenburg tegen België Geïnspireerd door zijn grote, onlangs overleden voorbeeld maakt de Kapellenaar de overstap naar Vlaardingen Captains. Een jonge club met een bijzondere visie. Menno Kole Kapelle Na tien jaar actief te zijn geweest op de Zeeuwse velden maakt Benjamin Slabbekoorn een opval lende overstap. De achttienjarige (oud-)speler van Smokkelhoek en Volharding zal na de zomer uitko men voor Vlaardingen Captains. ,,Een overstap lag voor de hand nu ik op kamers ga in Rotterdam, maar het is voor mij wel een grote stap", zegt de student Ruimtelijke Ordening Planologie aan de Hogeschool Rotterdam. ,,Als Zeeuwse basketballer heb ik het gevoel dat ik altijd iets te bewij zen heb." Helikoptercrash Voor een uitdaging draait de jonge Kapellenaar zijn hand ech ter niet om. Hij verwijst naar zijn grote voorbeeld Kobe Bryant. De mentaliteit en werkhouding van de in januari na een helikopter- crash overleden legende van de Los Angeles Lakers inspireerden Slabbekoorn al van jongs af aan. ,,Kobe leefde met een bepaalde mentaliteit, genaamd 'The Mamba Mentality'. Dit houdt ei genlijk in dat je jezelf elke dag probeert te verbeteren. Ik probeer ook volgens dat principe te leven, dag in dag uit. Mijn persoonlijke ambitie is om zo ver mogelijk te komen in de basketbalwereld en ik hoop dat ik de rest van mijn le ven bezig kan zijn met de sport waar ik ontzettend veel van houd.'' Natuurlijk kunnen we de droom van elke basketballer ook Ik hoop dat ik de rest van mijn leven bezig kan zijn met de sport waar ik van houd niet wegdenken: het spelen in de NBA. Die droom klinkt ver weg, maar de ambitieuze Slabbekoorn heeft met zijn interprovinciale transfer in ieder geval een mooie stap in zijn nog prille carrière ge zet. In Vlaardingen komt hij niet bij een doorsnee sportclub te recht. Vlaardingen Captains werd in 2018 opgericht met de ambitie om een sterk maatschappelijk ka rakter te ontwikkelen. Jeugdige leden worden 'active captains' ge noemd en krijgen naast trainin gen ook huiswerkbegeleiding. Bo vendien wordt er van hen ver wacht dat ze zich een aantal uur per maand vrijwillig voor de wijk inzetten. Dat kan bijvoorbeeld door als team de wijk schoon te maken of door ouderen een leuke middag te bezorgen. Op die ma nier worden jonge spelers volgens de visie van de club niet alleen klaargestoomd tot betere basket ballers, maar ook tot actieve bur gers. Spelers moeten bij Vlaardin- gen Captains 'achter het stuur staan' van zowel hun sportieve als maatschappelijke carrière. Passie Die bijzondere insteek is precies wat Slabbekoorn aansprak. ,,Een oude coach van mij liep stage bij deze club en vertelde mij hierover, omdat het veel indruk op hem ge maakt had. Het verhaal over het slagen binnen en buiten de lijnen trok direct mijn aandacht. Daarom ben ik bij een thuiswedstrijd van de Captains gaan kijken. De passie spatte ervan af. Een echte 'win or go home'-mentaliteit", vertelt Slabbekoorn vol enthousiasme. De overstap kwam tot stand. ,,Een paar weken later heb ik een avond meegetraind en dat beviel heel erg goed. Door de coronacri sis is alles momenteel natuurlijk nog een beetje onzeker, maar ik hoop na de zomer aan te kunnen sluiten." De afgelopen jaren kwam er in deze maanden meestal een tele foontje bij ons over het Zeeuws elf tal binnen. Harrie Koster, die jaren geleden zelf ook in het Zeeuwse keurkorps speelde, vertelde dan namens de organisatie welke clubs gestrikt waren en waar er gespeeld ging worden. Harrie heeft dit jaar niet gebeld, want deze zomer zijn er door de coronacrisis geen oefen potjes. Het Zeeuws elftal speelde de af gelopen jaren tegen uiteenlopende tegenstanders. Van Lokomotiva Zagreb tot Feyenoord en AZ, van KV Oostende en Hibernian tot FC Twente en ADO Den Haag. In de jaren tachtig van de vorige eeuw speelde het Zeeuws elftal geregeld tegen België. Dat kwam vooral door de goede band die Kees Blom- aard, voorzitter van de KNVB Af deling Zeeland, met bondscoach Guy Thys had. Diezelfde Blomaard haalde in 1983 een kunststukje uit, door het Nederlands elftal voor een oefenwedstrijd naar Zeeland te ha len. Het bijzondere was: op zondag 18 september 1983 boekte Ajax een historische zege op Feyenoord. In het Olympisch Stadion werd het 8-2, mede dankzij drie goals van Marco van Basten. Bij Feyenoord, dat later dat seizoen kampioen werd, zette zijn idool Johan Cruijff de lijnen uit. De volgende dag verzamelde de selectie van het Nederlands elftal, dat op woensdag een oefeninter land in en tegen België ging spelen. Een uitlooptraining in Zeeland en verder niks? Nee hoor, er werd die maandagavond gewoon gevoet bald, in Middelburg, voor zo'n 4.000 toeschouwers. Hans van Breukelen, Ben Wijnstekers, Ruud Gullit als laatste man, Edo Ophof, Peter Boeve, Frank Rijkaard, Adri van Tiggelen, Michel Valke, Bud Brocken, Peter Houtman en Pierre Vermeulen begonnen in de basis. Bij rust stond het 0-2, in de tweede helft deden Piet Schrijvers, Willy van de Kerkhof, Ronald Koeman, Gerald Vanenburg en Marco van Basten mee en liep Oranje uit naar 0-9. Van Basten had twee weken eer der, op 7 september 1983, zijn de buut in Oranje gemaakt, in Gro ningen tegen IJsland (3-0). De achttienjarige spits was topscorer van de eredivisie en maakte in Middelburg zijn eerste goals in het Nederlands elftal. Drie stuks, net Drie stuks, net als een dag eerder tegen Feyenoord, alleen nu in één helft als een dag eerder tegen Feyen- oord, alleen nu in één helft. In zijn onlangs verschenen biografie 'Basta' komt het oefenduel in Zee land niet aan bod. Logisch, vanuit zijn oogpunt. Want in zijn carrière was het slechts een voetnoot. Maar de Zeeuwse voetballers van toen, zoals Rob Gruben, Willy de Jaeger, Klaas van Belzen, Franz van der Pijl, Bram van den Broecke, Jo- han le Conté en Eugène Fagg, kun nen zeggen dat ze het begin van de succesvolle 'Generatie '88' van dichtbij hebben meegemaakt. De basis voor de Europese titel die vijf jaar later werd gepakt, werd een klein beetje gelegd in Middelburg. Ik heb veel wedstrijden van het Zeeuws elftal gezien. Maar die te gen Oranje, op een maandagavond in september 1983 niet. Wat was ik daar graag bij geweest, al was het alleen maar om de ontluikende Marco van Basten te zien. zaterdag 18 april 2020 Slabbekoorn leeft met de mentaliteit van grootheid Bryant De krant van 20 september 1983. Marco van Basten duelleert met Klaas van Belzen (rechtsboven), op de linkerfoto Ruud Gullit. -Benjamin Slabbekoorn (18) Tijdens de coronacrisis missen we de sportwedstrijden en -eve nementen, als direct betrokke nen of toeschouwers. Terugblik ken op bijzondere momenten uit de (Zeeuwse) sporthistorie kun nen we wel en dat doen we de komende weken iedere zater dag. In deel 1: Marco van Basten excelleert in Middelburg. Barry van der Hooft Vlissingen Benjamin Slabbekoorn. foto johan van der heijden ™''™E"DE ZEGE IN OEFENWEDSTRIJD: M "c Opstelling tegen België NE8EBUMS EtFTU JO BOURNE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43