11 illlii m II m 'Pep Guardiola lijkt nu de kluts een beetje kwijt' 1 S r ii??ss i 14 ZEELAND Meer hoop in zondagvoetbal voor aanvragen promotie mm- Vorige week ontvingen alle ama teurclubs een mail van de KNVB waarin de optie wordt gegeven 'op een lager of hoger niveau uit te ko men'. ,,Het bestuur amateurvoet bal gaat deze verzoeken behande len en beoordelen of hierdoor de belangen van andere verenigingen geschaad worden.'' De clubs die nen hun verzoek uiterlijk i juni in te dienen. Toen de competities vorige maand definitief werden afgebro ken en besloten werd om geen kampioenen aan te wijzen en geen promotie en degradatie door te voeren, leverde dat gemengde ge voelens op. Begrip vanwege de on zekere situatie in de wereld, op luchting bij clubs die op degrade ren stonden en teleurstelling bij clubs die op weg waren naar pro motie. Die laatste categorie clubs zag zijn kans schoon toen de KNVB vo rige week de optie tot vrijwillige promotie opwierp. Niet toevallig waren ambitieuze clubs (en koplo pers) als Kloetinge (eerste klasse), Luctor Heinkenszand (derde klasse) en Zeelandia Middelburg (vierde klasse) er als de kippen bij om hun wens tot vrijwillige pro motie kenbaar te maken. Maar zou dit de categorie clubs zijn waarvoor de optie geboden wordt? De bond gaf in zijn mail naar de clubs aan dat de mogelijk heid kan ontstaan als er - zoals elk seizoen - veranderingen in de voet balpiramide plaatsvinden. Clubs verdwijnen van een speeldag, ÜBSE5 ïiSlritö wzfflwm teams willen vrijwillig degraderen of clubs fuseren. Daardoor ontstaan gaten in de piramide die opgevuld dienen te worden. Voorlopig lijken de gaten vooral in het zondagvoetbal te vallen. Wéér. Want het zondagvoetbal kleedt zichzelf de laatste jaren steeds verder uit. Alleen in Zeeland zijn er de afgelopen jaren al meer dan 25 eerste teams uit de zondag competities verdwenen. De laatste in de rij is VC Vlissingen, dat vorige week zijn eigen einde op zondag aankondigde. De enige resterende zondagclub boven de Westerschelde is Goes, dat afgelopen seizoen overigens in de derde divisie zaterdag speelde. Voorlopig houden de Zeeuws- Vlaamse clubs nog stand, hoewel het daar ook wankelt. Terhole ging een aantal jaren geleden ter ziele, Schoondijke zoekt zijn heil nu op zaterdag en clubs als Sluiskil en Aardenburg staat het water aan de lippen. Van origine is Noord-Brabant een bolwerk van zondagvoetbal, maar ook daar zijn al grote barsten verschenen. RBC en Halsteren snuffelden aan elkaar voor een fu sie. West-Brabantse clubs als Alli ance en Internos zijn al overgestapt en komend seizoen volgen groot- In Zeeland zijn de afgelopen jaren al meer dan 25 zondagteams verdwenen heden als Desk en MOC'17. Ook FC Lienden en SC Welberg hebben hun laatste wedstrijden in het zon dagvoetbal gespeeld. Werkgroep De conclusie: de gaten zullen ook komend seizoen vooral in het zon dagvoetbal vallen. De KNVB ont houdt zich - begrijpelijkerwijs - voorlopig van commentaar en ver wijst naar de werkgroep die de nieuwe indelingen onder de loep neemt. Maar de aanvragen van zon dagclubs Clinge en Breskens zullen een grotere kans van slagen hebben dan die van de Zeeuwse zaterdag clubs. Niet alleen sporters zelf hebben een idool. Ook hun trainers hebben grote voorbeelden binnen de sportwereld. Marco Groeneveld bijvoorbeeld, de oefen- meester uit Goes die de touwtjes in handen heeft bij de Brabantse zon dag-eersteklasser Rood-Wit W. Hij kon al genieten van Pep Guardiola in diens tijd als voetballer en nu is de Spanjaard één van de beste trai ners ter wereld. Ook bondscoach Ronald Koeman, iemand met een heel andere filosofie, geldt als een groot voorbeeld. Pep Guardiola begon zijn trainersloopbaan bij het grote Barcelona, de club waar hij als speler de jeugdopleiding door liep en ruim elf jaar in het eerste team speelde. „Hij was daar echt een openbaring'', herin nert Groeneveld zich de eerste mo menten van de Spanjaard als hoofdtrainer van de Spaanse top club. ,,Zijn filosofie was heel bij- zonder, heel aanvallend. Daarin was, en is, hij misschien wel extre mer dan Johan Cruijff was.'' Het leverde resultaat op. Met at tractief voetbal pakte hij prijzen. ,,Overal heeft hij succes gehad, bij Barcelona, bij Bayern München en nu bij Manchester City. En nergens heeft zijn positie ter discussie ge staan'', zegt de 45-jarige Groene- veld, die ook kritisch is. ,,Bij City slaat hij nu wel een beetje door in het aanvallend spelen. Soms start hij met slechts drie verdedigers, waarvan maar één echte centrale verdediger. Hij lijkt de kluts een beetje kwijt.'' De Zeeuwse trainer was zelf ook lang van het aanvallende voetbal. Hij wilde zijn teams zo mooi moge- lijk laten spelen. ,,Ik ben kampioen geworden met Bruse Boys en dat seizoen speelden we écht het spel- letj e dat ik voor ogen had.'' Maar het jaar daarop, in de eerste klasse, werkte dat niet meer. ,,Dan merk je dat de complimenten voor het vertoonde spel hele maal niets meer uitma ken als er geen punten worden gepakt.'' Groeneveld ging wat behoudender voetballen met zijn ploegen. Rea lisme noemt hij het zelf. Hij ging ook steeds meer naar een an dere trainer kijken, met een heel andere filosofie dan Pep Guardiola: Ronald Koeman. ,,Bij hem heeft het in het begin van zijn trainersloop- baan erg meegezeten'', vertelt Groeneveld. ,,Maar daarna heeft hij een paar tikkies gehad. Ik vind het knap hoe hij daar uit is gekomen.'' Koeman trok Feyenoord, de club waar Groeneveld supporter van is, uit het slop. Daarna was hij in Engeland succesvol met Southampton en in min dere mate bij Everton, om vervolgens het Ne derlands elftal weer op de kaart te zetten. „En alle spelers lopen met hem weg. Hij is goed in het inter menselijke contact.'' Het veran derde Groenevelds eigen filosofie. ,,Eerst vond ik schoonheid heel be langrijk. Nu heb ik een reële spel opvatting ontwikkeld.'' zaterdag 18 april 2020 GO Clinge en Breskens kansrijk Clinge en Breskens hebben ook bij de voetbalbond KNVB aange geven dat ze volgend seizoen een klasse hoger willen spelen. Daarmee sluiten de zondag-vier deklassers aan in een inmiddels aanzienlijk rijtje Zeeuwse clubs met dezelfde wens. Eerder maakten Kloetinge, Luctor Hein- kenszand, RCS en Zeelandia Middelburg hun wens voor een vrijwillige promotie kenbaar. Hoe realistisch is dat? Rudy Boogert Vlissingen kV- j.:, «J ■W if/-. In de laatste wedstrijd voordat het seizoen werd afgebroken vanwege het coronavirus speel den Breskens (wit-zwart) en Clinge hun onderlinge topper in de vierde klasse. Het werd 1-1. FOTO PETER NICOLAI Bijna iedere sporter heeft wel een idool. Maar wie en waarom? En hebben die helden ook in vloed op iemands loopbaan? Vandaag in deel 13, het laatste deel: voetbaltrainer Marco Groeneveld over Pep Gu ardiola (foto) en Ronald Koeman. Daniel Vervelde Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42