THtlrr-FF ZEELAND 11 fPZC PRoNe gO\/£N VUSSIN6EM EN MlPPfLBolftg Poe J6 PAN VANOAA& VOOR. één KEER IETS ANDERS AAN?'!? EU-steun voor mossel- en oesterkwekers COR DE JONGE Frank Balkenende Yerseke Mossel- en oesterkwekers die zijn getroffen door de coronacri sis kunnen waarschijnlijk reke nen op steun van de Europese Unie. Een ruime meerderheid in het Europees Parlement ging daar gisteren mee akkoord. Door een definitiekwestie dreigden de schelpdierkwekers buiten de boot te vallen in de EU- steun voor de visserij. De SGP in het Europees Parlement vroeg daar vorige week de aandacht voor. Europarlementariërs uit andere lidstaten deelden de zelfde zorgen. Fracties dienden gezamenlijk een amendement in, dat door een meerderheid in het parlement is omarmd. Daarmee is een maas in het net aan steunmaatregelen gedicht. Minister Schouten van Visserij moet nog wel besluiten of de re geling in Nederland wordt open gesteld. Als ze dat doet, kunnen schelpdierkwekers compensatie krijgen voor mosselen en oesters die ze niet kunnen verkopen nu de horeca dicht is. Ook voorziet de regeling in werkkapitaal en vergoedingen voor extra opslag kosten. De EU-lidstaten moeten nog instemmen met de regeling, maar dat is een formaliteit, zegt Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP). BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Stikstof Nu de lucht ineens schoon is en de landbouw vol gas draait, waarom wil de de minister van Landbouw nu ineens het stik stofdossier erdoor drukken. Op haar eigen wijze, niet luisterend naar het Landbouwcollectief (krant van 4 april). De tafel was ineens leeg, want niemand wilde verder praten met de mi nister. Er zijn grote zorgen in onze sec tor, zeker ook met het bestrij- dingsmiddelenbeleid. Met deze maatregelen vallen er gaten in onze teelten en de kosten rijzen de pan uit. Wij boeren kunnen geen enkele kostenstijging door berekenen aan de afnemer. Doen we dit wel, prijzen we ons uit de markt, want het voedsel uit het Oostblok is dan veel goedko per. En naar de voedselveiligheid wordt dan ineens niet gekeken. Ik denk dat dit altijd zou moeten voor een eerlijke concurrentie. Het is 5 voor 12. De volgende ge neratie haakt af op deze wijze. Is dit wat wij willen? U mag het zeggen. Kees Hanse, Zierikzee Coronavirus (15) Mijn familie is ten minste sinds de zestiende eeuw Zeeuws, ik ben in de provincie opgegroeid en al bijna twintig jaar heb ik een tweede huis in Zeeland. Ik voel mij dus verbonden met Zee land. Mijn sympathie voor de Zeeuwen is sinds de afkondiging van de noodverordening van de Veiligheidsregio alleen enorm afgenomen. Opmerkingen op Facebook en Twitter in de trant van 'alle toeristen: opzouten!' en 'bezetters eindelijk naar huis' hebben mij geschokt en passen niet bij mijn beeld van de tole rante Zeeuw. Dit soort opmer kingen gaat er volledig aan voor bij dat iedereen elkaar in tijden van crisis nodig heeft. Ook Zeeu wen die misschien voor ic-opna- mes afhankelijk zijn van opname in een ziekenhuis buiten de re gio. Zeeland en veel Zeeuwen zijn juist afhankelijk van de toe risten. Een tolerante houding ten opzichte van de vele bezoe kers en toeristen, die hopelijk in de toekomst allemaal weer naar Zeeland zullen komen, zou daar bij passen. C. W. D. Bom, Rotterdam Coronavirus (16) Het blijkt dat ook onder de coro- nadruk alles vloeibaar wordt. Nu kan het Centraal Justieel Incasso bureau (krant van 6 april) ineens wel 'ruimhartig en met coulance' te werk gaan. Op veel meer ter reinen blijkt mogelijk wat eerder niet kon. Dat geeft volgens mij wel aan hoe ver we van onszelf zijn vervreemd. Tijd om ons te bezinnen op wat we werkelijk belangrijk in het leven vinden en daar vooral naar te gaan hande len. Als we deze kans niet grij pen, missen we de belangrijkste boot van deze tijd en kiezen we blijkbaar voor een zinkend schip. Edward Mosmans, Lewedorp Coronavirus (17) Alle Europese landen gaan ge bukt onder het hardnekkige en ellendige coronavirus dat de eco nomie enorme schade toebrengt. Italië heeft al jaren een structu reel overheidsschuldenpro bleem. Je kan dan als Nederlan der je ogen niet sluiten voor het feit dat men in Italië al jaren op de pof heeft geleefd. Ik heb ge leerd: 'Eerst verdienen, dan pas uitgeven', maar deze denkwijze wordt als ouderwets ervaren. De terrasjes zijn daar altijd goed ge vuld, de pensioengerechtigde leeftijd wijkt sterk af van die van Nederland. Dit doet pijn onder de Nederlandse bevolking. Met deze crisis, lijkt het er sterk op dat de zuidelijke Europese lan den snel een beroep willen doen op een noodfonds (ESM 400 mil jard) plus extra 750 miljard van de ECB die staats- en bedrijfs- obligaties opkoopt. Maar alle overheden zullen ook zelf hun steentje bij moeten dragen. Maar kan Italië dit wel? Ongelimiteerd toegang verschaffen tot de ECB- kluizen gaat te ver. André Schrier, Schore zaterdag 18 april 2020 Een boer heeft in Kijkuijt, tussen Axel en Hulst, zijn stro van het land gehaald. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39