Tuinder heeft nog genoeg hulpkrachten Corona zet Tiago's voorlezer buiten 6 Resultaat na vijf jaar schoonmaken van terrein voormalige fabriek Frank Balkenende Nieuwdorp Van Citters Beheer, de sanerings- bv van havenbedrijf North Sea Port, heeft daarmee de moeilijkste klus geklaard. Het enorme schoonmaak- karwei is dit jaar klaar en blijft bin nen het kostenbudget. In februari ging al het ovenhuis tegen de vlakte. Dat was het inge wikkeldste onderdeel van de sane ring van de fosforfabriek die eind 2012 failliet ging. In het ovenhuis zaten niet alleen resten fosfor, maar ook asbest en radioactieve bronnen. Die vragen allemaal om een speci fieke aanpak. Voor Van Citters Be heer (VCB) was het opruimen en verwerking van fosfor steeds lei dend, omdat dat de gevaarlijkste stof is. Fosfor kan ontbranden als het met zuurstof in aanraking komt of zwaar gas geven waar iemand acuut aan kan overlijden. Slik In het ovenhuis zat alleen nog fos- forslik. Dat is verzameld in een op slagtank en vervolgens naar een verbrandingsinstallatie (calciner) gepompt. Petrogas, een dochter van aannemer Mourik, heeft dat karwei voor haar rekening genomen. De afgelopen weken zijn de laatste res ten fosforslik verwerkt, zodat het terrein nu fosforvrij en dus veilig is. Vijf jaar heeft de sanering ge duurd. Het had sneller gekund als provincie en het toenmalige haven bedrijf North Sea Port niet zo lang hadden gesoebat over wie de reke ning moet betalen. Het Rijk schoof voormalig PvdA-leider Diederik Samsom als bemiddelaar naar vo ren. Hij wist het havenbedrijf, de provincie en het Rijk op één lijn te krijgen. Ieder zou 27,7 miljoen euro bijdragen om het ontbrekende be drag van 83 miljoen euro bij te pas sen. Voor de sanering is in totaal 129,5 miljoen euro in kas. Het Rijk betaalt daarvan 27,7 miljoen euro, de pro vincie 41,75 miljoen en het haven bedrijf 47,7 miljoen. Uit de failliete boedel was nog bijna 10 miljoen euro over. De sanering op zichzelf is uniek. Nergens ter wereld is een fosforfa- briek zorgvuldig gesaneerd. Fosfor- fabrieken elders op de wereld heb ben fosforresten begraven, wat Sanering had sneller gekund als er niet zo lang was gesteggeld over de rekeningen soms tot spontane ontbrandingen aan de oppervlakte leidt. VCB koos ervoor het materiaal gecontroleerd te verbranden om zo het risico op ongecontroleerde branden en ver vuiling in de toekomst te voorko men. De resten die na verbranding overblijven, worden opgeslagen, waarmee alle milieu- en veilig heidsrisico's zijn ondervangen, on derstreept VCB. Afscheid Nu het fosforslik is verwerkt, neemt VCB afscheid van een deel van de medewerkers. Naast gespe cialiseerde onderaannemers heb ben veel voormalig Thermphos- medewerkers zich ingezet om de fabrieken op een veilige manier te ontmantelen. De kennis en erva ring van deze medewerkers was enorm belangrijk om de sanering tot een goed einde te brengen. De sanering is nu klaar, op wat sloop- en bodemsaneringswerk na. Eind dit jaar is het hele terrein ge schoond, waarna het wordt overge dragen aan North Sea Port, die de grond kan uitgeven aan bedrijven. Desiree Schrijver is voorlezer en komt eens in de twee weken bij de familie Jimi- nez. Samen met andere vrijwilli gers gaat ze naar gezinnen om voor te lezen aan kinderen die om welke reden dan ook moeite heb ben met de Nederlandse taal. Maar de VoorleesExpress, zoals het pro ject van de bibliotheek Vlissingen heet, ligt nu stil vanwege het coro- navirus. Dat raakt 16 gezinnen. Zij krijgen daarom een tas met boe ken om uit voor te lezen. Eenmaal de tas in handen, blijkt Tiago helemaal niet zo verlegen. ,,Whoow", zegt hij. Met een vette glimlach laat hij het boek Ridder Florian in galop zien. ,,Leuk!", roept het ventje uit. Tja, zegt Desiree, ,,jammer dat ik hem er nu niet uit kan voorlezen." Zij komt al maan den langs. ,,Normaal als ik kom gaan we aan de eettafel zitten", vertelt ze. ,,Ik neem altijd een paar boeken mee en Tiago mag uitkie zen uit welk ik voorlees. Ik lees niet alleen voor, maar ik kijk ook of hij de tekst begrijpt en laat hem bijvoorbeeld plaatjes aanwijzen." Spelenderwijs verbetert zijn taalvaardigheid. ,,Tiago snapt alles, alleen het uitspreken van woorden is soms lastig. Uiteraard krijgt hij ook op school hulp. Maar in zijn klas zitten 21 kinderen en niet ie dere leraar heeft evenveel tijd om hem extra aandacht te geven. Die heeft Tiago wel nodig." Beheersing van de taal Want hoewel Tiago het Neder lands verstaat en begrijpt, heeft hij moeite met het uitspreken van woorden. Tiago spreekt verschil lende talen; dat komt omdat zijn moeder uit Panama komt en zijn vader uit Portugal. ,,Wat je hele dagen hoort, spreek je." Tiago's broer spreekt goed Ne derlands en helpt Tiago dan ook om de nieuwe boeken de komende tijd aan hem voor te lezen. ,,Zo blijft Tiago oefenen, ook tijdens de coronacrisis." De VoorleesExpress gaat uitein delijk om het geven van gelijke kansen aan kinderen. ,,Als je de taal niet goed beheerst, heb je au tomatisch een achterstand. Niet alleen nu, maar ook later", zegt Desiree. Over Tiago is ze heel te vreden. ,,Hij gaat echt vooruit." Frank Balkenende Goes Dat meldt het UWV in een inven tarisatie van personeelsoverschot ten- en -tekorten die worden ver oorzaakt door de coronacrisis. Vo rige maand vreesde landbouwor ganisatie ZLTO nog dat seizoens arbeiders uit Oost-Europese lan den dit jaar massaal wegblijven. Zeeuwse boeren en tuinders zou den dan straks duizenden handen te kort komen om te planten, te verzorgen en te oogsten. Scholieren en studenten werden opgeroepen om in de land- en tuinbouw mee te helpen. In allerijl werden daar verschillende websi tes voor gemaakt, zoals werkenin- delandentuinbouw.nl. Dat lijkt vooralsnog niet nodig. Veel sei zoenarbeiders die uit angst voor het virus en de zorg voor hun fami lie naar huis waren gegaan, keren weer terug naar Zeeland. Ook in een pandemie moet er brood op de plank. Meer mensen in de WW Door de coronacrisis verliezen zo als gemeld steeds meer uitzend krachten, chauffeurs en winkel- en horecapersoneel hun baan. Vooral jongeren vliegen eruit. In maart steeg het aantal WW'ers met 714 naar 4286.Binnen sectoren vinden wel verschuivingen plaats. In de transport en logistiek neemt de werkgelegenheid in de luchtvaart en bij taxi- en touringcarbedrijven rap af. Ook de overslag in de havens daalt, de aan- en afvoer van voedsel uitgezonderd. Aan de andere kant is er juist gebrek aan chauffeurs die supermarkten bevoorraden, aan pakketbezorgers en koeriers en aan handjes in logistieke centra waar het veel drukker is nu mensen meer online kopen. Via de site stlwerkt.nl/wijhelpenelkaar kan een tekort of aanbod van chauf feurs worden gemeld. In de detailhandel draaien su permarkten en bouwmarkten nog goed, in non-foodwinkels spelen zich drama's af. Winkeliers probe ren wel online meer te verkopen, maar in de praktijk levert dat vaak een fractie van de omzet op. Veel winkeliers doen dan ook een be roep op de noodsteunmaatregelen van het Rijk. In de groothandel doen bedrijven die werken voor supermarkten en ziekenhuizen goede zaken. Groothandels die specifiek aan de horeca leveren niet. Even beleefden ze een ople ving toen ze hun deur voor consu menten mochten openen, maar die piek is alweer voorbij. De horeca, het toerisme en de reisbranche liggen vrijwel plat. Restaurants beginnen met bezorg en afhaalmenu's. Hotels en vakan tieparken lopen leeg, op enkele ho tels na die worden ingericht voor patiënten. De zorg daarentegen kan iedere nieuwe kracht gebruiken. Er is dringend behoefte aan extra me disch en verplegend personeel om ziekteverzuim op te vangen en er voor te zorgen dat acute zorg kan doorgaan. Er wordt personeel ge worven via de site extrahanden- voordezorg.nl. zaterdag 18 april 2020 Alle fosfor weg bij Thermphos Alle fosforresten uit de voorma lige fabriek van Thermphos in het Sloegebied zijn weggehaald en verwerkt. Vijf jaar na de start van de sanering is het Therm- phos-terrein nu fosforveilig. Wat een verrassing: Tiago en zijn moeder Dianeth krijgen een tas vol lees- en knutselboeken. Want hun vaste voorlezer Desiree Schrijver (r) mag vanwege corona nu niet komen voorlezen. FOTO LEX DE MEESTER Tiago Jiminez (7) weet even niet wat hij moet zeggen. Verlegen kruipt hij tegen zijn moeder Dia- neth aan. Ook al is hij dolblij om zijn vaste voorlezer Desiree weer even te zien. Aan de voor deur weliswaar en niet aan de keukentafel. Als troost heeft ze een cadeautje meegenomen: een tas met voorlees- en kleur boeken. Jeffrey Kutterink Vlissingen Zeeuwse groente- en fruittelers hebben in hun kassen nog geen tekort aan handen. Veel Oost- Europese seizoenskrachten zijn gebleven of weer teruggekeerd uit hun geboorteland. Ook voor de fruitoogst in de boomgaar den zijn in augustus vrijwel zeker voldoende plukkers be schikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34