Elke dag zwemmen is geen straf Helaas, niet naar de aapjes 'Laat ons beperkt aantal huisjes verhuren' II ZEELAND 3 LXlliVÖÉ^S het besteld en zelf in elkaar gezet", zegt Patrick. ,,Dit is hét moment ervoor." Britt en Maud zijn normaal namelijk iedere dag in het zwembad te vinden, ze zijn fanatieke zwemsters en zit ten op waterpolo. De trainingen en wedstrij den gaan nu ook niet door, maar de zussen kunnen deze zomer toch zwemmen in eigen tuin. De familie ziet het kortom zonnig in. ,,We zijn gezond, dat is het be langrijkste", relativeert Clau dia. ,,Het is mooi weer en daar genieten we dan maar van. We zijn gewoon lekker thuis in eigen huis en tuin in de vakantie." Theo Giele Heinkenszand Drie weken geleden besloot de VRZ alle verblijfsrecreatie in Zee land te verbieden. Mensen mogen sinds 30 maart hier niet meer 're creatief overnachten, of dat nu op een recreatiepark, een jachthaven, een Airbnb of in hun eigen tweede woning is. Die maatregel werd ge nomen om de zorg in Zeeland niet onnodig te belasten. De recreatie sector had begrip voor die beslis sing, maar vraagt de VRZ het be sluit weer voorzichtig terug te draaien, nu de situatie in de Zeeuwse ziekenhuizen zich lijkt te stabiliseren. Duidelijk signaal ,,Stel alle ondernemers in staat om een klein percentage van hun ac commodaties te mogen verhuren, zodat we weer wat toeristen kun nen verwelkomen. Dat bent u de sector verschuldigd en daarmee geeft u ook een duidelijk signaal af', is de oproep van Robert-jan Pro voost van de afdeling Zuid-Beve land van brancheorganisatie Hiswa-Recron aan VRZ-voorzitter Jan Lonink. Hijdoet dit klem mende beroep op de VRZ na over leg met de Vekabo (minicampings) en Koninklijke Horeca Nederland. ,,Hoe regel je dat? Simpel, geef ondernemers toestemming om een deel van hun overnachtingsplaat sen weer te mogen verhuren, met inachtneming van de landelijke richtlijnen zoals de anderhalve me ter afstand. Op die manier kan het toerisme weer rustig opstarten en lopen we in Zeeland niet meer ach ter ten opzichte van de rest van Ne derland." Volgens Provoost, mana ger van Vakantiepark Hof van Zee land in Heinkenszand, kan elke on dernemer op papier zetten hoe hij of zij met deze maatregelen omgaat en dit ter goedkeuring aan de ge- meente voorleggen. ,,Op die manier is handhaving op de hoogte en kan er gecontroleerd worden." Provoost: ,,De VRZ heeft besloten tot een volledige toeristische lock- down. Kort en hevig was de af spraak. De tijd gaat dringen en de meivakantie start vanaf 24 april. Gezien de vele annuleringen zijn er de komende weken geen re serveringen meer. Tel daarbij op dat er ook geen nieuwe boekingen meer gedaan worden, zolang Zee land op slot zit. De sector heeft het heel zwaar en bedrijven gaan om vallen." De veiligheidsregio laat weten dat de recreatieondernemers nog geduld moet hebben. Premier Rutte gaat komende dinsdag zeg gen wat er in de periode na 28 april staat te gebeuren. Daarna beslist de VRZ over de extra maatregelen die in Zeeland zijn genomen. Op die manier kan het toerisme in Zeeland weer rustig opstarten zaterdag 18 april 2020 halen we nog weleens in' In plaats van een stedentrip naar Londen, lekker zwem men in de tuin. De familie Sutin uit Hoofdplaat zorgt thuis voor een vakantiege voel. Patrick en Claudia Sutin zouden met dochters Britt (15) en Maud (12) een dag of vijf naar Londen gaan. ,,Het was een verrassing voor onze dochters, ik had al veel informatie opge vraagd", vertelt Claudia. Londen stond op de wen senlijst van de familie maar reizen zit er dit jaar niet meer in, verwachten ze. Erg is dat niet: ,,In plaats daar van hebben we nu een zwembad in de tuin. Ik heb Patrick en Claudia Sutin vieren thuis vakantie met Britt (op de trap) en Maud (op het luchtbed). foto anne hana Leroy (8) keek er zo naar uit: aapjes nootjes voeren aan de Afrikaanse westkust. Net zoals zijn ouders Jason Lockefeir en Catarina Duarte uit Vlissingen in januari nog hadden gedaan. Even geen thuisrekenen. Maar reisorganisatie TUI weigerde het gezin. ,,Net op de dag dat wij wil den boeken, zeiden ze: we doen het niet meer", vertelt Jason Lockefeir. Hij en Catarina wilden Leroy graag Gambia laten zien, het kleinste Afri kaanse land waar ze in januari ei genlijk bij toeval terechtkwamen. ,,Na al die maanden verbouwen en hard werken aan de winkel waren we toe aan een weekje weg. We zochten iets in Kaapverdië, maar daar schoten de prijzen ineens om hoog. Toen zagen we een kustresort in Gambia", zegt Jason. Leroy bleef even bij oma en zijn ou ders verloren hun hart aan het land schap, de gemoedelijke Gambianen en de aapjes. Die moest Leroy ook zien. Maar dat duurt dus nog even, net als de be zoekjes aan opa en oma in Portugal. ,,En om heel goede redenen. Corona is een serieuze zaak", vinden Cata- rina en Jason. De reissom hebben ze op zak kunnen houden, gelukkig. ,,We blijven werken. We hebben een tuin. We zetten een zwembadje neer en we kunnen barbecueën", vindt Catarina. ,,Mooi toch?" CK'V Lc-ttÉfl M Leroy met zijn moeder Catarina Du- arte en vader Jason Locke feir. FOTO LEX DE MEESTER Laat het toerisme in Zeeland weer voorzichtig opstarten door ondernemers toe te staan een beperkt aantal verblijfsgasten te ontvangen. Die oproep doen re creatieondernemers aan de Vei ligheidregio Zeeland (VRZ). Die laat weten op zijn vroegst eind volgende week hierover een be sluit te nemen. -Robert-jan Provoost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31